Wypożycz, zarabiaj i ciesz się chwilą, czyli jak nie tracić na zakupie samochodu

Wypożycz, zarabiaj i ciesz się chwilą, czyli jak nie tracić na zakupie samochodu

Współczesny rynek usług motoryzacyjnych, to nie tylko szeroko rozwinięta oferta sprzedażowa, ale przede wszystkim leasing i wynajem, które szturmem ogarnęły tę część gospodarki i zdają się dziś przeważać nad samym dosłownym handlem samochodami. Dlaczego tak się dzieje i co kryje się za umowami wynajmu samochodów?

Oferta wynajmu dedykowana jest nie tylko przedsiębiorcom, ale też osobom prywatnym, a dzięki temu niemal każdy może korzystać z zalet użytkowania wybranego samochodu na klarownych i wiążących warunkach, określonych w umowie. Na co zatem mogą liczyć osoby zainteresowane wynajmem auta? Przyjrzyjmy się ofertom dostępnym na rynku!

Wynajem krótko i długoterminowy – dla kogo?

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, to oferta krótkoterminowego wynajmu samochodów zasadniczo różni się od tego, co wiąże się z wynajmem długoterminowym, a to dlatego, że obie te formy dzierżawienia aut dedykowane są zupełnie różnym grupom kierowców.

O ile w przypadku krótkoterminowego wynajmu, poza tankowaniem i uzupełnianiem płynu do spryskiwaczy, cała odpowiedzialność za samochód spoczywa na jego właścicielu, o tyle w kontekście umów długoterminowych, auto w znacznej większości przypadków staje się dosłownie „własnością” osoby wynajmującej – aż do momentu, kiedy może je ona wykupić. Wszelkie przeglądy, naprawy, wymiana części eksploatacyjnych stają się odpowiedzialnością wynajmującego, a jednocześnie jedynej osoby użytkującej samochód.

Ważne także wydaje się, że samo określenie wynajmu krótko i długoterminowego jest w tym przypadku bardzo względne i różnicuje je de facto konstrukcja umowy najmu samochodu. Zatem kiedy firma bądź osoba prywatna potrzebuje samochodu na przykład na rok – w zależności od tego, jak określone zostaną potrzeby wynajmującego – może być mowa zarówno o wynajmie bez zobowiązań, jak i o umowie zmierzającej do wykupu samochodu.

Wybierz najlepszą opcję dla siebie!

Wypożyczalnia samochodów to miejsce, które gwarantuje w ofercie „od ręki” krótkoterminowy wynajem aut. Dla turystów, klientów biznesowych, firm – w zależności od potrzeb, wypożyczalnie dysponują flotą pozwalającą na zaspokojenie podstawowych potrzeb kierowców i przedsiębiorców na standardowych warunkach, w ramach określonych w umowie obwarowaniach finansowych. W ramach tej właśnie działalności wiele firm specjalizuje się w jednej – konkretnej ofercie – stąd ogłoszenia typu wypożyczalnia samochodów na weekend, wypożyczalnia aut osobowych czy też wypożyczalnia samochodów dostawczych – niezależnie od potrzeb – zarówno firmy, jak i osoby prywatne, na pewno znajdą ofertę dla siebie.

Zupełnie inaczej wygląda kwestia wynajmu długoterminowego, który dedykowany jest klientom prywatnym i biznesowym. W tym przypadku mowa bowiem o potrzebie faktycznego posiadania samochodu w przypadku, w których wynajmujący nie jest w stanie kupić go, bądź też nabyć na warunkach leasingu. Właśnie wtedy warto sięgnąć po rozwiązanie, jakim jest długoterminowe wypożyczanie aut, w którym wypożyczalnia staje się niejako pośrednikiem pomiędzy sprzedającym samochód a jego użytkownikiem.

Bilans na plus!

Z czym wiąże się długoterminowy wynajem samochodu? Przede wszystkim z ponoszeniem kosztów wynajmu – a więc okresowym spłacaniem określonych w umowie rat, a także z ponoszeniem kosztów za jego eksploatację. Jednak koszty te mogą nie okazać się tak znaczące jak zyski z takiej formy posiadania samochodu, przede wszystkim dla firm. Dlaczego?

Otóż koszty rat za długoterminowy wynajmem samochodu można wliczać do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorstwa, a koszty paliwa w części także są kosztami uzyskania przychodu. Dodatkowo brak jest wpłat inicjacyjnych, a sam pojazd, wykorzystywany zgodnie z  przeznaczeniem, przyczynia się do uzyskania określonego dochodu, nawet w przypadku gdy jest to pojazd dla pracowników.

Jeśli zatem nadal zastanawiasz się czy kupić, czy wynająć samochód – przelicz to dobrze!