Zabezpieczenie towaru w transporcie - kto jest odpowiedzialny?

Zabezpieczenie towaru w transporcie - kto jest odpowiedzialny?

W przypadku transportu lądowego, morskiego czy lotniczego zawsze obowiązuje jedna wspólna zasada: towar musi być odpowiednio zabezpieczony. Mowa zarówno o załadunku, jak i rozładunku, a także drodze, jaką musi pokonać towar do punktu docelowego. Informacje o tym, kto powinien dopilnować wszelkich formalności z tym związanych, znajdziemy w prawie przewozowym.

Obowiązki nadawcy i odbiorcy

O tym, kto konkretnie powinien odpowiadać za zabezpieczenie towaru podczas transportu, powinna informować umowa między nadawcą a odbiorcą. Jeśli jednak tak się nie stało, to przyjmuje się, że za załadunek odpowiada nadawca. Wynika to z faktu, że przewoźnik nie zawsze ma możliwość odpowiedniego zabezpieczenia towaru na tym etapie. Z drugiej strony, ze względu na świadczone usługi, przewoźnik musi być obecny w trakcie załadunku. Podobne zasady obowiązują w czasie rozmieszczania towaru.

Za zabezpieczenie ładunku odpowiada już przewoźnik. Jest on zobowiązany do dostarczenia towarów bez uszkodzeń do punktu docelowego. Dlatego też powinien on dysponować odpowiednim sprzętem i doświadczeniem. Niestety, prawo przewozowe nie reguluje tej kwestii w jednoznaczny sposób.

Kto odpowiada za rozładunek towaru?

W czasie rozładunku odpowiedzialność spada na odbiorcę. Oczywiście, w określonych sytuacjach można zrzucić ją na przewoźnika, ale jest to możliwe naprawdę rzadko. Warto też pamiętać, że krajowe prawo przewozowe różni się od międzynarodowego. Dlatego przed zleceniem transportu towaru dobrze jest zapoznać się z wszelkimi szczegółami. W przypadku wszelkich niejasności dotyczących kwestii odpowiedzialności za załadunek i rozładunek można zastosować prawo krajowe.

Podczas transportu zdarza się, że niektóre towary ulegają uszkodzeniu. Niewłaściwe zabezpieczenie ładunku to niestety dość częsta przyczyna takiego stanu rzeczy. Przewoźnik najczęściej nie bierze odpowiedzialności za takie sytuacje, więc wina spada albo na nadawcę, albo na odbiorcę.

Z powodu często występujących niejasności w prawie przewozowym należy drobiazgowo podejść do tworzenia umowy. W dokumencie powinny znaleźć się wszelkie kwestie dotyczące odpowiedzialności w zabezpieczaniu towaru w transporcie i konsekwencjach wynikających z niewywiązania się z umowy.

Plomby plastikowe jako jedno z zabezpieczeń

Przewożenie towarów na duże odległości wiąże się nie tylko z ryzykiem ich uszkodzenia, ale również kradzieży. Dlatego też warto zainwestować w mechanizmy zabezpieczające, takie jak np. plomby plastikowe. Utrudniają one dostęp do ładunku niepowołanym osobom, informują o potencjalnej kradzieży lub ingerencji, a także mogą pomóc w odszukaniu winnego.

Plomby plastikowe to nie tylko gwarancja bezpiecznego dotarcia towaru do celu, ale również szansa na wykrycie manipulacji przy ładunku. Cechują się one wytrzymałością i łatwością montażu. W przypadku plomb plastikowych mamy do czynienia z tzw. plombami jednorazowymi (po zerwaniu nie ma możliwości założenia plomby ponownie).


Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega