Zatrzymanie prawa jazdy - kiedy obowiązuje i czy można się odwołać?

Zatrzymanie prawa jazdy - kiedy obowiązuje i czy można się odwołać?

Każdy kierujący poruszający się w ruchu drogowym ma obowiązek posiadać dokument prawa jazdy czy chociażby odcinek ważnego ubezpieczenia w dowodzie rejestracyjnym. Prawo jazdy to ważny dokument potwierdzający naszą tożsamość i prawo do kierowania pojazdami. Bez prawa jazdy nie powinniśmy wsiadać do samochodu. Są jednak różnorakie sytuacje, gdy dochodzi do zatrzymania prawa jazdy. Czasem w takim przypadku dostaniemy pokwitowanie, innym razem nie. Czym skutkuje zatrzymanie prawa jazdy? Na jak długo zostaje zatrzymane prawo jazdy? Kiedy dojdzie do zatrzymania prawa jazdy? Co nam grozi za prowadzenie pojazdów, po takim zatrzymaniu? Jak sobie radzić?

Kiedy możesz stracić prawo jazdy?

Każdemu z nas może zdarzyć się sytuacja, gdy dopuścimy się jakiegoś wykroczenia drogowego. Kodeks drogowy przewiduje sytuacje, gdy funkcjonariusz podczas kontroli policyjnej może nam zatrzymać prawo jazdy. W niewielkich wykroczeniach, otrzymamy od policjanta pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy, które da nam prawo poruszania się pojazdem do 7 dnia zatrzymania prawa jazdy. W tym czasie możemy dojechać do domu, odstawić pojazd lub załatwiać sprawy urzędowe związane z odbiorem naszego prawa jazdy. 

W cięższych przypadkach zatrzymania prawa jazdy, policja przekazuje niezwłocznie dokument i informacje o zdarzeniu do sądu, który wydaje decyzję o jego prawnym zatrzymaniu. Wówczas informacja o zabraniu prawa jazdy trafia też do CEPIKu. Czasem jednak możemy także stracić uprawnienia do kierowania pojazdami. Sąd w poważnych sprawach może skierować odpis wyroku do starosty, który w drodze decyzji administracyjnej może doprowadzić do cofnięcia uprawnień kierowcy do kierowania pojazdami.

Konkretne naruszenie przepisów ruchu drogowego skutkuje bezwzględnym zatrzymaniem prawa jazdy lub zatrzymaniem na podstawie pokwitowania. Gdy policjant podczas kontroli stwierdzi upływ terminu ważności prawa jazdy, nieczytelność dokumentu, będzie podejrzewał podrobienie dokumentu czy w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że zaistniało przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu wedle którego może zostać orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów - w tych sytuacjach policjant zatrzyma nasz dowód i wyda pokwitowanie na 7 dni.

Obligatoryjne zatrzymanie prawa jazdy następuje, gdy kierowca popełnił przestępstwo, przekroczył dopuszczalne punkty karne, dopuścił się kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub zażywał narkotyki i inne środki działającego podobnie do alkoholu.

Prawo jazdy zostanie też zatrzymane, gdy w obszarze zabudowanym będziemy poruszać się z prędkością przekraczającą dopuszczalną o ponad 50 km h. W takim wypadku adwokat od wypadków drogowych może pomóc w różnorakich sytuacjach. 

Zakaz prowadzenia i jego złamanie

Zazwyczaj, w lekkich sprawach, orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów wydawany jest na 3 miesiące. Jeśli w tym czasie będziemy kierować bez uprawnień, starosta wydłuży okres zatrzymania do 6 miesięcy. Dodatkowo taki kierowca może dostać mandat 500zł lub, po skierowaniu sprawy do sądu, podlega karze grzywny  do 5000 zł oraz może otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów na okres 6 miesięcy do 3 lat.

Jeśli, starosta po rozpoznaniu sprawy, wyda decyzję o cofnięciu uprawnień, a my będziemy prowadzić pojazd, narażamy się na grzywnę, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat.

Gdzie szukać pomocy?

Utrata prawa jazdy to zdarzenie przykre i trudne, zwłaszcza dla kierowcy zawodowego. Często nie posiadamy wiedzy, jakie przysługują nam dokładne prawa w przypadku zatrzymania prawa jazdy. Dlatego przydaje się skorzystanie z porad fachowców i prawników od tego rodzaju spraw.

Takie sprawy jak zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące lub zatrzymanie prawa jazdy za alkohol nie są nam obce.

Specjalizujemy się w sytuacjach związanych z sytuacjami drogowymi. Pomożemy ci napisać odwołanie, wnieść sprzeciw, a nawet możemy cie reprezentować przed sądem. Dzięki naszej kancelarii i prawnikom z doświadczeniem w tego rodzaju sprawach, odzyskanie prawa jazdy jest możliwe.

Zapoznaj się z naszą ofertą oraz bazą wiedzy.Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega