Zawracanie na skrzyżowaniu - przepisy - kiedy można zawracać na skrzyżowaniu? 2020

Zawracanie na skrzyżowaniu - przepisy - kiedy można zawracać na skrzyżowaniu? 2020

Przepisy ruchu drogowego bardzo szczegółowo określają wszelkie prawa i obowiązki kierowców oraz innych uczestników ruchu. Dla wielu osób nie do końca jasne są zasady dotyczące zawracania na skrzyżowaniach. W niektórych sytuacjach jest ono dozwolone, natomiast w innych znaki i sygnalizacja świetlna jednoznacznie zabraniają wykonania tego manewru. Warto wiedzieć co dokładnie na ten temat mówią aktualnie obowiązujące przepisy.

W jakich sytuacjach zawracanie na skrzyżowaniu jest zabronione?


Warto sobie przypomnieć w jakich sytuacjach zawracanie na skrzyżowaniu jest całkowicie zabronione. W pierwszej kolejności nie można wykonać tego manewru na moście, w tunelach, a także na drogach ekspresowych, na autostradach i miejscach, w których przy zawracaniu konieczne by było przekroczenie linii ciągłej. Ponadto bardzo czytelnym znakiem, który likwiduje wszelkie wątpliwości co do możliwości zawrócenie jest zakaz zawracania. Obowiązuje on od miejsca, w którym ustawiono znak, aż do najbliższego skrzyżowania. Jeżeli jednak przed samym skrzyżowaniem ustawiono znak B-24, który odwołuje zakaz, na skrzyżowaniu bez obawy można wykonać manewr.

Kolejnym znakiem drogowym, który uniemożliwia zawracanie jest zakaz skrętu w lewo. Obowiązuje on na najbliższym skrzyżowaniu za znakiem. W przeciwieństwie od zakazu zawracania, zakaz skrętu w lewo nie obowiązuje przed skrzyżowaniem. Zawracać nie można także na drogach jednokierunkowych.

Co w przypadku świateł?


Wiele niejasności niosą za sobą światła. Sygnalizatory S-3 pozwalają na jazdę tylko w tym kierunku, który wskazują strzałki. Jeżeli zatem zapali się strzałka w lewo, na skrzyżowaniu absolutnie nie można wykonać manewru zawracania. Jeśli jednak na sygnalizatorze ukaże się strzałka zaokrąglona z grotem wskazującym w dół, zawracanie jest jak najbardziej możliwe.

Innym rodzajem są sygnalizatory, które składają się z trzech podstawowych świateł: zielonego, żółtego i czerwonego. W takiej sytuacji zawracanie jest dozwolone, chyba, że w okolicy skrzyżowania znajduje się zakaz zawracania.

Inne sytuacje


Legalne zawracanie jest możliwe tylko jeżeli taki manewr może być przeprowadzony legalnie i nie spowoduje żadnego zagrożenia w ruchu drogowym. Dla niektórych kierowców nie do końca jasne są niebieskie tabliczki, które wskazują w którą stronę na skrzyżowaniu można pojechać z poszczególnych pasów ruchu. Jeżeli jednak możliwe jest wykonanie manewru skrętu w lewo ze skrajnego lewego pasu, to zawracanie jest także możliwe. Tak samo działają poziome znaki, które zostały namalowane na psach ruchu. Warto także podkreślić, że jeżeli przed skrzyżowaniem znajdują się znaki nakazu, kierujący może jechać tylko we wskazanym kierunku i nie może zawracać.

Warto przeanalizować zasady ruchu drogowego, które dotyczą zawracania na skrzyżowaniach. Każdy kierujący powinien wiedzieć w jakich sytuacjach może, a w jakich nie może wykonać manewr zawracania. Dlatego dobrze jest rozwiać wszelkie wątpliwości i upewnić się jak w danych sytuacjach należy postępować.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty