Zgubione prawo jazdy - co zrobić i jak wyrobić wtórnik?

Zgubione prawo jazdy - co zrobić i jak wyrobić wtórnik?

Utrata prawa jazdy nie jest niczym przyjemnym. Nawet jeśli aktualnie prawo jazdy nie jest potrzebne to zawsze jest to sytuacja niepokojąca. Konieczne jest zgłoszenie tego faktu oraz wyrobienie wtórnika. Warto wiedzieć jakie kroki dokładnie należy podjąć w przypadku zagubienia prawa jazdy.

Zagubione prawo jazdy
Utrata prawa jazdy może wynika z dwóch powodów. Prawo jazdy mogło zostać zagubione lub mogło zostać skradzione. Niezależnie od tego w jaki sposób utracono prawo jazdy warto jest ten fakt zgłosić na policję. Utracone prawo jazdy, zwłaszcza skradzione, może zostać wykorzystanie przez niepowołaną osobę. Prawo jazdy jest bowiem dokumentem potwierdzającym tożsamość. Ważne jest zatem, aby w odpowiedni sposób zastrzec prawo jazdy. Kolejny krok to złożenie wniosku to wydanie nowego prawa jazdy. Ważne, aby zrobić to jak najszybciej. Na nowy dokument trzeba będzie bowiem poczekać.

Zagubione prawo jazdy za granicą
W dużo gorszej sytuacji mogą być kierowcy, którzy swoje prawo jazdy zgubią za granicą. Przebywając za granicą nie ma możliwości wyrobienia wtórnika. W takim przypadku fakt zagubienia prawa jazdy warto jest zgłosić na policję. Dodatkowo poinformować trzeba o tym fakcie konsulat lub ambasadę. Dzięki temu uzyskać można specjalne zaświadczenie, które umożliwi dalszą jazdę. Po powrocie do kraju powinno się jak najszybciej złożyć wniosek o wydanie nowego prawa jazdy.

Wniosek o wydanie nowego prawa jazdy
Aby móc otrzymać nowe prawo jazdy konieczne jest złożenie właściwego wniosku w Wydziale Komunikacji. Sam wniosek odebrać można w urzędzie lub po prosty pobrać go ze strony internetowej urzędu. Wypełniony dokument złożyć należy w Wydziale Komunikacji. Wypełnienie wniosku nie jest skomplikowane. Co prawda, podać trzeba wiele istotnych danych, ale nie powinno dla nikogo stanowić to problemu. We wniosku wpisać należy m.in. takie informacje jak dane osobowe kierowcy oraz powód wnioskowania o wydanie duplikatu prawa jazdy. Do wniosku dołączyć należy fotografie oraz potwierdzenie wniesienia opłaty za wydanie dokumentu. Pamiętać należy, aby w momencie składania wniosku posiadać przy sobie dowód osobisty, który okazać będzie trzeba do wglądu. Czas oczekiwania na nowy dokument do maksymalnie 30 dni.

Koszty wydania wtórnika
Jak wspomniano, składając wniosek o wydanie wtórnika dołączyć należy dowód wniesienia opłaty. Wydanie wtórnika prawa jazdy nie jest bowiem bezpłatne. Opłata za wydanie nowego prawa jazdy wynosi 100 zł. Do tego dochodzi koszt opłaty ewidencyjnej. Łącznie ponieść trzeba zatem koszt w wysokości 100,50 zł. Najłatwiej opłatę tę jest przelać na wskazane konto bankowe. Można oczywiście wnieść ją osobiście w kasie znajdującej się w urzędzie.

Jazda bez prawa jazdy
Na szczęście, dziś w przypadku zagubienia prawa jazdy można prowadzić samochód spokojnie czekając na wydanie nowego dokumentów. Dziś nie ma bowiem obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego. W przypadku rutynowej kontroli drogowej policja sprawdzi czy kierowca posiada odpowiednie uprawnienia za pomocą systemu informatycznego.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty