17 najciekawszych miejsc znajdujących się na terenie Karpacza

17 najciekawszych miejsc znajdujących się na terenie Karpacza

Karpacz to miasto w województwie dolnośląskim należące do powiatu jeleniogórskiego. Jego dokładne położenie to Sudety Zachodnie w dolinie rzeki o nazwie Łomnica. Jeśli chodzi o ośrodki turystyczne w południowo-zachodniej Polsce jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast. Pomimo swojego znacznego rozwoju i rozbudowy, miejscowość ta nie utraciła swojego klimatu górskiego kurortu i dlatego każdego roku do Karpacza przyjeżdżają tysiące turystów.

Na terenie Karpacza dostępnych jest kilkanaście tysięcy miejsc noclegowych w dużych hotelach oraz małych, przytulnych i luksusowych willach. Innymi słowy jest to miejsce na każdą kieszeń. Pierwsze wzmianki na temat Karpacza pochodzą z XIV wieku. Miejscowość ta była małą osadą poszukiwaczy złota, pasterzy, zielarzy, górników walońskich i prostetanckich egzulantów. W 1960 roku Karpacz otrzymał prawa miejskie. Jest to miejscowość pełna uroku, która oferuje wiele atrakcji swoim gościom. Poniżej przedstawione zostały miejsca, które warto odwiedzić będąc w tych rejonach.

Najciekawsze miejsca i atrakcje turystyczne w Karpaczu


Ulica Konstytucji 3 Maja - serce miasta
Jedną z najważniejszych atrakcji, którą powinien odwiedzić każdy turysta w Karpaczu jest ulica Konstytucji 3 Maja. Jest to główna ulica znajdująca się w centrum Karpacza. Łączy ona Karpacz górny z Dolnym. Warto zaznaczyć, że po zbudowaniu niewielkiej obwodnicy pod stokiem Kolorowa, ulica Konstytucji 3 Maja stała się deptakiem o długości jednego kilometra. Jest to miejsce pozwalające na ciekawe spacery i podziwianie uroków tego miasteczka.

Śnieżka - najwyższy szczyt Karkonoszy
Oczywiście osobom odwiedzającym Karpacz do głowy przychodzi Śnieżka. Jest to szczyt o wysokości 1602 metrów nad poziomem morza. Śnieżka jest najwyższą górą Śląska i Czech. Wędrówki po tej górze należą do bardzo przyjemnych. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest stacja meteorologiczna.

Wyciąg krzesełkowy prowadzący na Kopę
Jest to wyciąg o długości 2278 metrów, a różnica wysokości to 530 metrów. 2,5-kilometrowa trasa jest najszybszym i najprzyjemniejszym sposobem pokonania pierwszego etapu drogi na Śnieżkę. Po pierwsze można zaoszczędzić siły na dalszą podróż, a po drugie można podziwiać niesamowite widoki z wysokości.

Magnetyczna górka - jedna z nielicznych w Polsce i na świecie
Ciekawym punktem jest ulica Strażacka. Znajduje się tam pochyły stok przeczący wszelkim prawom fizyki. Okrągłe przedmioty (takie jak na przykład butelka) nie poruszają się z góry na dół tylko samoczynnie pod górę. Drugą taką górkę w Polsce można znaleźć w miejscowości Rutwica niedaleko Wałcza w województwie zachodniopomorskim.

Kościół Wang - atrakcja prosto z Norwegii
Interesującym miejscem jest kościół, który został zbudowany w norweskiej miejscowości Vang na przełomie XII i XIII wieku. Powstał on bez użycia jakichkolwiek gwoździ. W XIX wieku został on rozebrany i wywieziony. Pierwotnym celem jego podróży był Berlin, jednak ostatecznie trafił do Karpacza i cieszy oko turystów odwiedzających to miasto.

Tor saneczkowy - szalona zabawa przez cały rok
Jeśli ktoś lubi jazdę na sankach to ten tor z pewnością będzie należeć do ulubionych atrakcji takiej osoby. Po pokonaniu 240 metrów pod górę następuje zjazd torem oferującym 11 zakrętów. Jest to dynamiczna trasa o długości 800 metrów zapewniająca niezapomniane wrażenia.

Multimedialne muzeum karkonoskich tajemnic
Jeśli ktoś lubi legendy i tajemnice to godnym polecenia miejscem jest prywatne muzeum, które korzysta z nowoczesnych technologii i rozwiązań multimedialnych. Dzięki nim można przedstawić interesujące legendy i tajemnice w oryginalny oraz atrakcyjny sposób.

Zbiornik wodny i zapora na Łomnicy
Ta 100-metrowa zapora została zbudowana z granitowych bloków. Powstała ona w latach 1910-1915. Jej głównym zadaniem jest ochrona przed powodzią. Atutem jest możliwość swobodnego poruszania się po koronie tej zapory.

Szlaki turystyczne z "Drogą Przyjaźni" na czele
Droga przyjaźni to interesujący szlak pieszy, który biegnie grzbietami Karkonoszy i jest on częścią Głównego Szlaku Sudeckiego. Trasa rozpoczyna się w Karpaczu w Przełęczy Okraj, a kończy na Przełęczy Karkonoskiej.

"Samotnia" i inne schroniska w Karpaczu
Duża liczba szlaków pieszych i tras górskich sprawiła, że w Karpaczu działa wiele schronisk. Jednym z takich miejsc godnych polecenia jest schronisko Samotnia znajdujące się w Kotle Małego Stawu. Jest ono cenione ze względu na swoje malownicze położenie oraz ze względu na możliwość dotarcia do niego z różnych lokalnych szlaków.

Ręczne drezyny - oryginalny sposób na utrzymanie formy
Na nieczynnych torach funkcjonują ręczne drezyny. Turyści muszą je napędzać siłą własnych mięśni. Jest to świetna zabawa połączona z aktywnością fizyczną.

Western City - Dziki Zachód w Polsce
Fani westernów powinni jak najszybciej odwiedzić to miasto. Jest ono stylizowane na miasta znane z westernów. Turyści mają tutaj możliwość sprawdzenia swoich sił w różnych konkurencjach i rozrywkach związanych z kowbojskim życiem.

Wioska Kalevala
Za Górnym Karpaczem turyści mogą natknąć się na wioskę typową dla Finlandii, a konkretniej dla Laponii. Można znaleźć tutaj wiele elementów związanych z Wikingami, a najmłodsi goście mogą cieszyć się postaciami z bajki "Muminki". Dzięki nowoczesnym technologiom można w tym miejscu obserwować zorzę polarną.

Ścieżki dydaktyczne w Karpaczu - spacer połączony z nauką
Na terenie Karpacza i okolic można znaleźć aż 9 ścieżek dydaktycznych. Pozwalają one na poznanie wielu zwierząt i roślin charakterystycznych dla tego regionu.

Przełęcz Okraj
Przełęcz ta jest położona na wysokości 1046 metrów nad poziomem morza. Było to miejsce najwyżej położonego przejścia granicznego między Polską, a Czechami. Ciekawą atrakcją jest kręta górska droga pozwalająca na dojechanie na miejsce samochodem.

Przełęcz Karkonoska
Przełęcz ta rozdziela główny grzbiet Karkonoszy, a jej wysokość to 1198 m n.p.m. Znajduje się tutaj godne polecenia schronisko "Odrodzenie". Trasa jest wyłączona z ruchu samochodowego ze względu na bardzo stromy podjazd.

Browar i restauracja Sowiduch
Sowiduch
to miejsce, w którym turyści mogą odpocząć i zjeść coś smacznego po trudach wędrówek po Karpaczu (pełne menu). Restauracja ta jest ciekawą atrakcją turystyczną ze względu na swój atrakcyjny i niepowtarzalny wystrój. Jest to również jedyny lokalny browar, w którym goście mogą bez problemu obserwować cały proces warzenia piwa i spróbować tego lokalnego trunku (więcej informacji).

Zimowe szaleństwa w Karpaczu


Oczywiście Karpacz to miejscowość górska, która ma wiele do zaoferowania swoim gościom nie tylko latem, ale również zimą. Liczne stoki o różnych stopniach zaawansowania, tor saneczkarski, lodowiska czy też kuligi. Sposobów na przyjemne spędzenie czasu jest tutaj bardzo wiele. To dlatego właśnie warto odwiedzać Karpacz.