Drążek do podciągania - uniwersalny przyrząd do ćwiczeń

Drążek do podciągania - uniwersalny przyrząd do ćwiczeń

Drążek do podciągania to jeden z najprostszych i najbardziej uniwersalnych przyrządów do ćwiczeń. Bez żadnych większych wymogów można zamontować go w domu.

Ćwiczenia na drążku to idealny sposób na wyrzeźbienie górnej części ciała – pleców, ramion, bicepsów oraz mięśni brzucha. Na drążku mogą się podciągać zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Mięśnie pleców stają się silniejsze, ładnie wyrzeźbione, a cała sylwetka zaczyna przypominać kształt litery V. 

Rodzaje drążków do podciągania


Wśród drążków do podciągania wyróżniamy kilka rodzajów. Drążek montowany do futryny stanowi świetne rozwiązanie dla osób, które potrzebują drążka do podciągania bez wiercenia. Tego rodzaju drążka nie montuje się na stałe. W każdej chwili w razie potrzeby można go zdjąć.

Drążek do podciągania do ściany montowany jest na stałe. Posiada solidny stelaż, który przewierca się do ściany. Drążki do podciągania mocowane do sufitu mają solidną konstrukcję, mogą mieć różną budowę.

Drążek rozporowy to najmniej skomplikowany rodzaj drążka. Nie posiada żadnych elementów dodatkowych, wygięć uchwytów. Można założyć go tymczasowo np. w futrynie drzwi czy między ścianami. Jego zaletą jest niska cena. 

Najbardziej stabilną wersją drążka do podciągania jest drążek wolnostojący. Na tego rodzaju drążku można wykonywać różne ćwiczenia z różnym rozstawieniem rąk. Nie trzeba się obawiać o brak miejsca. Minusem drążka wolnostojącego jest jego cena. Drążek zajmuje też sporo miejsca. 

Jak ćwiczyć na drążku?


Istnieje kilka wariantów podciągania na drążku. Różnią się one między sobą poziomem trudności i sposobem aktywowania mięśni. Podstawowe techniki podciągania to podciąganie nachwytem i podchwytem. Osoby rozpoczynające przygodę z drążkiem muszą się najpierw nauczyć zwisać na drążku.

W trakcie podciągania należy cały czas kontrolować ciało. Ruchy nie powinny być gwałtowne, zwłaszcza w fazie opuszczania. Faza opuszczania powinna być dłuższa od fazy wznoszenia. To podczas prostowania rąk w stawach mięśnie najintensywniej pracują i właśnie od fazy opuszczania zależy tempo wzrostu tkanki mięśniowej.

Podciąganie to dosyć trudne ćwiczenie. Dlatego nie zaleca się trenowania na tym przyrządzie częściej niż trzy razy w tygodniu. Przed każdym treningiem należy wykonać rozgrzewkę. Liczbę podciągnięć stopniowo można zwiększać w miarę zaawansowania.