Ile jest województw w Polsce? Województwa w Polsce ze stolicami 2020

Ile jest województw w Polsce? Województwa w Polsce ze stolicami 2020

Od 1 stycznia 1999 roku obowiązuje obecny podział administracyjny Polski, to znaczy podział na 16 województw. reforma z 1999 roku wprowadziła też trójstopniowy podział administracyjny gdzie województwa to jednostki I stopnia, powiaty wraz z miastami na prawach powiatu stanowią jednostki II stopnia, natomiast gminy III stopnia.

Podział kraju
Podział kraju, na jednostki terytorialne niższego szczebla, był w powojennej Polsce zmieniany kilkukrotnie to znaczy:
- w roku 1946 podział Polski był trójstopniowy, liczba województw wynosiła 14;
- w roku 1950 liczba województw wzrosła do 17,
- w roku 1975 podział administracyjny Polski był dwustopniowy, zlikwidowano powiaty a liczbę województw zwiększono do 49,
- w roku 1999 podział administracyjny Polski znów był trójstopniowy, wprowadzono gminy i powiaty, a zlikwidowano znaczną ilość województw ograniczając je do 16, czyli wrócono do pierwotnej koncepcji powojennej.

Po reformie podział wygląda następująco (kolejność alfabetyczna):
1. dolnośląskie - Wrocław
2. kujawsko-pomorskie - Bydgoszcz (siedziba wojewody) i Toruń - (siedziba sejmiku wojewódzkiego)
3. lubelskie - Lublin
4. lubuskie - Gorzów Wielkopolski (siedziba wojewody) i Zielona Góra (siedziba sejmiku wojewódzkiego)
5. łódzkie - Łódź
6. małopolskie - Kraków
7. mazowieckie - Warszawa
8. opolskie - Opole
9. podkarpackie - Rzeszów
10. podlaskie - Białystok
11. pomorskie - Gdańsk
12. śląskie - Katowice
13. świętokrzyskie - Kielce
14. warmińsko-mazurskie - Olsztyn
15. wielkopolskie - Poznań
16. zachodniopomorskie - Szczecin

Największym województwem, zarówno pod względem zajmowanej powierzchni jak i ilości mieszkańców jest województwo mazowieckie. Zajmuje bowiem 35 558,57 kilometrów kwadratowych. Jeśli mierzyć będziemy zaludnienie, oprócz województwa mazowieckiego do największych należą województwa: śląskie, wielkopolskie, małopolskie, dolnośląskie, łódzkie, pomorskie, lubelskie, podkarpackie i kujawsko-pomorskie. Razem liczą powyżej 20 milionów mieszkańców.

Przyjmując te same kryteria czyli wielkość i zaludnienie, na ostatnim miejscu plasuje się województwo opolskie. Najbardziej zurbanizowanym województwem jest bez wątpienia województwo śląskie. Najmniej mieszkańców mieszkających w miastach jest natomiast w województwie podkarpackim.

Każde z województw jest interesujące i na swój sposób oryginalne, część wiadomości jest oczywista jak to że województwo śląskie zasobne w surowce mineralne: węgiel kamienny, węgiel brunatny, miedź, rudy niklu, surowce skalne; województwo kujawsko-pomorskie to cudowne jeziora i geste lasy; lubuskie to nieskażone środowisko i kompleksy leśne sprzyjają turystyce i rekreacji; łódzkie to przemysł; woj. małopolskiego to wiele, bardzo cennych zabytków i atrakcji turystycznych takich jak: Zakopane, dolina Prądnika, Kraków oraz liczne uzdrowiska karpackie i wymieniać tak można bardzo długo, ponieważ każde województwo jest inne i wyjątkowe.

Ciekawostki na temat hasła "Polska województwa"
Poniżej garść ciekawostek dotyczących poszczególnych województw:
1. We wsi Piątek, 33 km od Łodzi znajduje się dokładny środek Polski.
2. Góry Świętokrzyskie są najstarszymi górami w Europie.
3. Pustynie Błędowska w woj. śląskim jest jedyną naturalną pustynią w Europie.
4. Miasto Tarnów w małopolsce, to polski biegun ciepła.
5. W zamku w Pszczynie w woj. śląskim, znajdują się największe w europie lustra.
6. W śląskim Rybniku znajduje się najwięcej w Polsce rond bo aż 31.
7. We wsi Raczki Elbląskie w pobliżu Elbląga (woj, warmińsko- mazurskie) znajduje się najniżej położony punkt Polski (1,8 m p.p.m.).
8.Miasto Świnoujście usytuowane zostało na 44 wyspach.
9. W Sudetach znajduje się aż 15 wygasłych wulkanów, ich ostatnia aktywność miała miejsce ponad 20 milionów lat temu.
10. W województwie wielkopolskim znajduje się miejscowość o nazwie Koniec Świata. Koniec świata zamieszkuje jedna osoba.
11. W poznańskiej katedrze spoczywają ciała pierwszych władców Polski - Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
12. W Gnieźnie znajduje się srebrna trumna z relikwiami Świętego Wojciecha i słynne Drzwi Gnieźnieńskie.
13. Najprawdopodobniej to Kalisz, wspominany u Klaudiusza Ptolemeusza jest miastem liczącym około 1800 lat.
14. W Koninie, znajduje się kamienny słup w kształcie wielkiego kręgla na czworobocznej podstawie, jest to najstarszy znak drogowy w Polsce.
15. Co zaskakujące to na Śląsku jest trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce, według przeprowadzonych obliczeń, to Katowice są trzecim najbardziej zielonym miastem! W Katowicach lasy zajmują aż 40% powierzchni miasta.
16. W Bytomiu można przejechać się najstarszym, ciągle kursującym tramwajem w Polsce. Jest to tramwaj linii 38, i jeździ na długości 5 przystanków. Jest to także jedna z najkrótszych tras tramwajowych w Europie, dystans wynosi zaledwie 1350 metrów i jej przejechanie w jedną stronę zajmuje 6 minut
17. W Zabrzu, w kopalni Guido, dla turystów otwarte są trzy poziomy – o głębokości 170, 320 oraz 355 jest to najniżej położony szynk w Europie.
18. Na śląsku jest też góra, na której nie działa grawitacja

Tagi: województwa w polsce, ile jest województw w polsce, ile województw jest w polsce, województwa polski, liczba województw w polsce, ile w polsce jest województw, ile mamy województw, największe województwo w polsce, ilość województw w polsce, ile jest województw, ile polska ma województw, ile jest w polsce województw, jakie są województwa, wojewodztwa w polsce, ile województw ma polska,

Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega