Ile jest województw w Polsce? Województwa w Polsce ze stolicami 2018

Ile jest województw w Polsce? Województwa w Polsce ze stolicami 2018

Od 1 stycznia 1999 roku obowiązuje obecny podział administracyjny Polski, to znaczy podział na 16 województw. reforma z 1999 roku wprowadziła też trójstopniowy podział administracyjny gdzie województwa to jednostki I stopnia, powiaty wraz z miastami na prawach powiatu stanowią jednostki II stopnia, natomiast gminy III stopnia.

Podział kraju
Podział kraju, na jednostki terytorialne niższego szczebla, był w powojennej Polsce zmieniany kilkukrotnie to znaczy:
- w roku 1946 podział Polski był trójstopniowy, liczba województw wynosiła 14;
- w roku 1950 liczba województw wzrosła do 17,
- w roku 1975 podział administracyjny Polski był dwustopniowy, zlikwidowano powiaty a liczbę województw zwiększono do 49,
- w roku 1999 podział administracyjny Polski znów był trójstopniowy, wprowadzono gminy i powiaty, a zlikwidowano znaczną ilość województw ograniczając je do 16, czyli wrócono do pierwotnej koncepcji powojennej.

Po reformie podział wygląda następująco (kolejność alfabetyczna):
1. dolnośląskie - Wrocław
2. kujawsko-pomorskie - Bydgoszcz (siedziba wojewody) i Toruń - (siedziba sejmiku wojewódzkiego)
3. lubelskie - Lublin
4. lubuskie - Gorzów Wielkopolski (siedziba wojewody) i Zielona Góra (siedziba sejmiku wojewódzkiego)
5. łódzkie - Łódź
6. małopolskie - Kraków
7. mazowieckie - Warszawa
8. opolskie - Opole
9. podkarpackie - Rzeszów
10. podlaskie - Białystok
11. pomorskie - Gdańsk
12. śląskie - Katowice
13. świętokrzyskie - Kielce
14. warmińsko-mazurskie - Olsztyn
15. wielkopolskie - Poznań
16. zachodniopomorskie - Szczecin

Największym województwem, zarówno pod względem zajmowanej powierzchni jak i ilości mieszkańców jest województwo mazowieckie. Zajmuje bowiem 35 558,57 kilometrów kwadratowych. Jeśli mierzyć będziemy zaludnienie, oprócz województwa mazowieckiego do największych należą województwa: śląskie, wielkopolskie, małopolskie, dolnośląskie, łódzkie, pomorskie, lubelskie, podkarpackie i kujawsko-pomorskie. Razem liczą powyżej 20 milionów mieszkańców.

Przyjmując te same kryteria czyli wielkość i zaludnienie, na ostatnim miejscu plasuje się województwo opolskie. Najbardziej zurbanizowanym województwem jest bez wątpienia województwo śląskie. Najmniej mieszkańców mieszkających w miastach jest natomiast w województwie podkarpackim.

Każde z województw jest interesujące i na swój sposób oryginalne, część wiadomości jest oczywista jak to że województwo śląskie zasobne w surowce mineralne: węgiel kamienny, węgiel brunatny, miedź, rudy niklu, surowce skalne; województwo kujawsko-pomorskie to cudowne jeziora i geste lasy; lubuskie to nieskażone środowisko i kompleksy leśne sprzyjają turystyce i rekreacji; łódzkie to przemysł; woj. małopolskiego to wiele, bardzo cennych zabytków i atrakcji turystycznych takich jak: Zakopane, dolina Prądnika, Kraków oraz liczne uzdrowiska karpackie i wymieniać tak można bardzo długo, ponieważ każde województwo jest inne i wyjątkowe.

Ciekawostki na temat hasła "Polska województwa"
Poniżej garść ciekawostek dotyczących poszczególnych województw:
1. We wsi Piątek, 33 km od Łodzi znajduje się dokładny środek Polski.
2. Góry Świętokrzyskie są najstarszymi górami w Europie.
3. Pustynie Błędowska w woj. śląskim jest jedyną naturalną pustynią w Europie.
4. Miasto Tarnów w małopolsce, to polski biegun ciepła.
5. W zamku w Pszczynie w woj. śląskim, znajdują się największe w europie lustra.
6. W śląskim Rybniku znajduje się najwięcej w Polsce rond bo aż 31.
7. We wsi Raczki Elbląskie w pobliżu Elbląga (woj, warmińsko- mazurskie) znajduje się najniżej położony punkt Polski (1,8 m p.p.m.).
8.Miasto Świnoujście usytuowane zostało na 44 wyspach.
9. W Sudetach znajduje się aż 15 wygasłych wulkanów, ich ostatnia aktywność miała miejsce ponad 20 milionów lat temu.
10. W województwie wielkopolskim znajduje się miejscowość o nazwie Koniec Świata. Koniec świata zamieszkuje jedna osoba.
11. W poznańskiej katedrze spoczywają ciała pierwszych władców Polski - Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
12. W Gnieźnie znajduje się srebrna trumna z relikwiami Świętego Wojciecha i słynne Drzwi Gnieźnieńskie.
13. Najprawdopodobniej to Kalisz, wspominany u Klaudiusza Ptolemeusza jest miastem liczącym około 1800 lat.
14. W Koninie, znajduje się kamienny słup w kształcie wielkiego kręgla na czworobocznej podstawie, jest to najstarszy znak drogowy w Polsce.
15. Co zaskakujące to na Śląsku jest trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce, według przeprowadzonych obliczeń, to Katowice są trzecim najbardziej zielonym miastem! W Katowicach lasy zajmują aż 40% powierzchni miasta.
16. W Bytomiu można przejechać się najstarszym, ciągle kursującym tramwajem w Polsce. Jest to tramwaj linii 38, i jeździ na długości 5 przystanków. Jest to także jedna z najkrótszych tras tramwajowych w Europie, dystans wynosi zaledwie 1350 metrów i jej przejechanie w jedną stronę zajmuje 6 minut
17. W Zabrzu, w kopalni Guido, dla turystów otwarte są trzy poziomy – o głębokości 170, 320 oraz 355 jest to najniżej położony szynk w Europie.
18. Na śląsku jest też góra, na której nie działa grawitacja


Tagi

zabytki europy co mozna zwiedzic w krakowie odcinkowy pomiar prędkości 2017 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie opis przerejestrowanie samochodu koszt jaki pierwszy samochód skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie darmowe sprawdzenie numeru vin jak jeździć automatem the grand tour pl online mapa europy audi q2 wymiary krisalp hp3 test jaki akumulator do samochodu kategoria prawa jazdy am będzie uprawniać do kierowania bmw zabezpieczenie przed kradzieżą samochody elektryczne w polsce ceny alfa romeo wyniki sprzedaży bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu tajlandia co warto wiedzieć najbezpieczniejsze samochody 2017 jak sprawdzic jaki olej w silniku który pickup najwygodniejszy raport tuv 2017 pełna lista targi motoryzacyjne genewa 2018 astra g dane techniczne toyota chr 1.2 turbo spalanie wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w polsce 2017 dluga podroz samochodem jak sie przygotowac zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 koszt przemalowania całego samochodu auta poleasingowe czy warto gdzie ciepło w lutym jaki kombivan umweltzone berlin gdzie kupić rejestrator jazdy ranking 2017 folie car wrap bramki na a1 mapa autostrada a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty jak napisać oświadczenie wzór tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą powietrzne taxi fotografia motoryzacyjna jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu niemcy winieta winiety czechy 2017 cena adam jesionek gdzie sprawdzic vin