Jak dobrać akumulator?

Jak dobrać akumulator?

Akumulatory samochodowe podatne są na zmiany temperatury, zarówno te skrajnie dodatnie, jak i ujemne. Problem z odpaleniem auta najczęściej pojawia się późną jesienią i zimą, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Również latem możemy obserwować spadek wydajności akumulatora, gdy temperatura na zewnątrz osiąga skrajnie wysokie temperatury, a samochód narażony jest na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Objawy problemów z akumulatorem idzie zdiagnozować bardzo szybko. Najczęściej objawiają się one problemami związanymi z działaniem instalacji elektrycznej w samochodzie oraz problemem z odpaleniem silnika. Kiedy samochód nie chce odpalić po przekręceniu kluczyka, oznacza to, że musimy wymienić akumulator. Jak dobrać ten odpowiedni?

Wymiary
Wymiary akumulatorów samochodowych dostępnych na rynku europejskim są do siebie zbliżone, jednak nie identyczne. Akumulatory osobowe najczęściej kształtem przypominają prostopadłościan, gdzie jednak z krawędzi jest dłuższa od pozostałych. Odpowiednie dopasowanie akumulatora jest bardzo ważne, bowiem w większości samochodów dostępne jest tylko tyle miejsca, ile przewidział producent. Informacje na temat tego, jaki akumulator do naszego auta będzie odpowiedni znajdziemy w katalogu producenta oraz w bazie akumulatorów Znajdzakumulator.pl. Jeżeli nie mamy pewności, jaki akumulator będzie odpowiedni, warto skorzystać z wyszukiwarki. Innym sposobem na sprawdzenie wymiarów jest zmierzenie wszystkich długości starego akumulatora.

Konfiguracja biegunów
Biegunowość akumulatora to kwestia, która bardzo często pomijana jest podczas zakupu, szczególnie przez osoby z mniejszym doświadczeniem. Odpowiednie dopasowanie biegunowości akumulatora jest ważne o tyle, że długość przewodów zasilających w samochodzie ograniczona jest praktycznie do minimum. W przypadku, gdy kupimy akumulator o odwrotnej biegunowości, nie uda nam się go podłączyć w samochodzie. Biegunowość można sprawdzić stawiając akumulator przed sobą, a następnie określić, po której stronie znajduje się plus.

Kształt biegunów akumulatora
Zdecydowana większość akumulatorów przeznaczonych na rynek polski posiada bieguny w kształcie cokołowych stożków. Wymiary stożków zostały znormalizowane w celu zmniejszenia ryzyka pomyłki podczas zakupu akumulatora. W sklepach można jednak nabyć akumulatory o cienkich bolcach, przeznaczone do samochodów japońskich, które nie będą pasowały do aut europejskich. Akumulatory montowane w starszych samochodach montowane były na płaskie, przykręcane klemy. W tego typu autach konieczne jest zastosowanie specjalnych adapterów, pozwalających na bezproblemowe podłączenie akumulatora.

Źródło: Znajdzakumulator.pl