Jak odpalić samochód z silnikiem Diesel zimą? Porady jak skutecznie odpalić auto.

Jak odpalić samochód z silnikiem Diesel zimą? Porady jak skutecznie odpalić auto.

Zima w pełni, a my nie jesteśmy pewni czy nasze auto odpali nam z samego rana? Ostatni atak zimy gdy temperatura dochodziła nawet do -20 stopni są prawdziwym testem dla nas samych oraz dla naszych aut. Szczególnie dla posiadaczy aut z silnikiem Diesel, który to w niskiej temperaturze dużo trudniej zapalić niż auta z silnikiem benzynowym. Poniżej przedstawiamy wam kilka wskazówek na temat tego jak skutecznie odpalić samochód zimą.

Najważniejsze w odpalaniu zimą jest lato i jesień
Aby nasze auto skutecznie zapalało zimą musimy o nie zadbać dużo wcześniej latem lub jesienią. Tą porą roku zazwyczaj nie mamy problemów z zapalaniem samochodu jednak warto już wtedy zainteresować się stanem naszego samochodu. Mając luźniejszy dzień wybierzmy się do serwisu aby mechanik sprawdził nam stan naszego akumulatora, świece żarowe, alternator. Podstawowe rzeczy, które później zimą będą miały kluczowe znaczenie podczas odpalania przy dużych mrozach. Pamiętajmy o tym aby regularnie wymieniać filtr paliwa w naszym samochodzie. Powinniśmy to robić co około 15-20 tys. km. Pozwoli nam to mieć pewność, że nie ma na nim żadnych osadów i jest on w dobrym stanie.

Co robi mróz w samochodzie
Dlaczego tak trudno jest odpalić zimą auto? Przede wszystkim mróz wpływa na moc naszego akumulatora. Osiąga on maksimum swojej pojemności w temperaturze 20 kilku stopni. Jeśli temperatura spada do około - 15 stopni nasz akumulator traci około 40% swojej mocy. Ponadto ze względu na temperaturę gęstnieje olej w naszym aucie i potrzeba więcej mocy aby go rozruszać. Z ropy znajdującej się w naszym baku w niskich temperaturach wytrąca się parafina, która dodatkowo przytyka filtr paliwa utrudniając przepływ paliwa. To wszystko sprawia, że odpalenie zimą jest naprawdę trudne dla wielu aut. Jeśli kompresja w naszym silniku również szwankuje możemy sobie niestety nie poradzić z odpaleniem.

Jak zatem odpalić auto
1. Po wejściu do auta przekręcamy kluczyk z pozycji 0 do pozycji ON. Zapalą się wtedy wszystkie kontrolki na desce rozdzielczej. Czekamy aż zgaśnie nam kontrolka świec żarowych. Więcej o kontrolkach w samochodzie przeczytasz tutaj.
2. Wyłączamy wszystkie odbiorniki prądu: radio, nawiew, światła zewnętrzne oraz wewnętrzne, nawigację.
3. Jeśli kontrolka świec żarowych zgasła, wciskamy sprzęgło i próbujemy odpalić auto. Po 3 sekundach jeśli nam się to nie uda przestajemy. Wracamy do punktu pierwszego.
4. Czynności te powtarzamy do skutku z tym, że po każdej 3 nieudanej próbie robimy minutę przerwy.

Czasami trzeba podjąć 5-6 prób odpalenia auta. Jeśli mamy akumulator w dobrym stanie to spokojnie nam on na to pozwoli. Auto z dobrym akumulatorem, zimowym paliwem oraz odpowiednim sprężaniem powinno nam w końcu zapalić. Ważne jest aby nasz samochód pochodził spokojnie kilka minut i możemy ruszać w drogę. Pamiętajcie, że zima jest ciężkim okresem dla naszych samochodów jednak one jeżdżą zimą i są przystosowane do tego aby w zimie również odpalać!