Jak przygotować się do wyjazdu przed nowym rokiem i świętami? 5 najważniejszych zasad

Jak przygotować się do wyjazdu przed nowym rokiem i świętami? 5 najważniejszych zasad

Wielkimi krokami zbliża się zima i czas świątecznych wyjazdów. Jak odpowiednio przygotować do nich swoje auto?

1. Opony
Letnie opony powinniśmy zmienić na zimowe w momencie, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej siedmiu stopniu Celsjusza, co w obecnych warunkach wypada na przełomie listopada i grudnia. Jeśli do tej pory tego nie zrobiliśmy, najwyższa pora nadrobić zaległości – tym bardziej, że warsztaty oferujące wulkanizację 24h w Gorzowie Wielkopolskim i innych większych miastach przed świętami i Nowym Rokiem mogą przeżywać prawdziwe oblężenie.

2. Światła
Szybko zapadający zmrok to jedno z najważniejszych utrudnień czekających na nas podczas zimowej podróży. By zagwarantować sobie i bliskim bezpieczną podróż, warto wcześniej odwiedzić serwis i dokonać przeglądu oświetlenia oraz ewentualnych napraw. Nie zapominajmy jednak, że wyjeżdżając autem w doskonałym stanie technicznym nie mamy pewności, że droga minie nam bez kolizji. Na taką ewentualność warto przygotować się, zapisując kontakt umożliwiając wezwanie pomocy drogowej – znajdziemy go na anhol.pl.

3. Akumulator
W przedświąteczną podróż na pewno nie chcielibyśmy wyruszyć z opóźnieniem. Problemy z rozruchem auta w mroźny poranek to jeden z najczęstszych problemów kierowców w naszej strefie klimatycznej. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, by im zapobiec. Już teraz wybierzcie się więc do mechanika, który sprawdzi moc baterii oraz upewni się, czy pozostałe elementy układu zasilania są sprawne.

4. Hamulce
Na oblodzonej jezdni droga hamowania znacznie się wydłuża. W kryzysowej sytuacji najważniejsza z punktu widzenia bezpieczeństwa okazuje się sprawność układu hamulcowego. Nie powinniśmy tego lekceważyć, bo kiedy hamulce zawiodą, koszty transportu auto lawetą (w Gorzowie Wielkopolskim to zwykle od 200 do 400 złotych) będą najmniejszym problemem. Koniecznie odwiedźmy więc warsztat i zlećmy przegląd tarczy, klocków, płynu oraz przewodów.

5. Wycieraczki

Błoto, pośniegowa breja, deszcz osadzając się na przedniej szybie mogą znacznie ograniczać widoczność i tym samym utrudniając bezpieczne dotarcie do celu. By niesprzyjająca, grudniowa aura nie pokrzyżowała naszych planów, przed wyjazdem wymieńmy pióra i uzupełnijmy płyn w spryskiwaczach. To niewielki wydatek, który jednak znacząco zmniejszy ryzyko kolizji i związanych z nią kosztów pomocy drogowej. W Gorzowie Wielkopolskim i pozostałych większych miastach wysokiej jakości płyn przystosowany do niskich temperatury kupimy bez zbędnych problemów.