Jak sprawdzić numer VIN - sprawdzenie numeru, historia pojazdu, dekoder - kupuj bezpiecznie

Jak sprawdzić numer VIN - sprawdzenie numeru, historia pojazdu, dekoder - kupuj bezpiecznie

Przed zakupem samochodu na pewno zetkniecie się z pojęciem jakim jest numer VIN. Zastanawiacie się czym on jest? A może chcecie sprawdzić samochód po jego numerze VIN przed zakupem? Dekoder numerów VIN poda wam podstawowe informacje na temat auta i pozwoli zweryfikować ogłoszenie. Dzięki numerowi VIN możliwe będzie również przeszukanie informacji o historii pojazdu co ułatwi na pewno decyzje o zakupie danego pojazdu.

Czym jest numer VIN?
Numer VIN jest unikalnym kodem, który identyfikuje każdy samochód. Można go porównać do DNA człowieka, które jest unikalne i niepowtarzalne. Tak samo jest z numerami VIN. Jest to ciąg 17 znaków który opisuje dany pojazd. Numer ten nigdy nie będzie się powtarzał wobec czego mamy pewność, że sprawdzając historię danego pojazdu po jego numerze VIN sprawdzamy informacje o tym dokładnie aucie, które nas interesuje. Jego stosowanie rozpoczęto w latach 80 XX wieku i od tamtej pory każdy pojazd mechaniczny jest nim oznaczony. Znaleźć go można w kilku miejscach w samochodzie a także we wszystkich jego dokumentach. Dzięki temu numerowi śledzić można historię danego pojazdu oraz ewentualne kradzieże czy wypadki z nim związane.

Z czego składa się numer VIN?
Numer VIN podzielić możemy na trzy części - WMI, VDS, VIS. Pierwszy z nich - WMI - ma trzy znaki i identyfikuje producenta pojazdu. Drugi - VDS - ma sześć znaków - określa on ogólne cechy pojazdu. Trzeci człon - VIS - ma osiem znaków - i często tam można znaleźć bardziej szczegółowe informacje o pojeździe - np. rok produkcji, model wyposażenia, etc. To w jaki sposób zakodowane są te informacje zależy bezpośrednio od producenta.

Dekoder VIN
Czym jest dekoder VIN i jak działa? Ponieważ wszyscy producenci aut zobligowani są do tworzenia numeru VIN w jeden określony sposób możliwe jest zdekodowanie tego numeru podając markę pojazdu. Dzięki informacjom dostarczanym przez producentów możemy swobodnie określić co oznacza każdy znak. Oczywiście - jako osoba niedoświadczona - nie zrobimy tego w prosty sposób. Jednak w Internecie funkcjonują serwisy, które szybko zrobią to za nas i podadzą nam naprawdę dużo informacji na temat naszego samochodu całkowicie za darmo. Warto z nich skorzystać szczególnie wtedy gdy przymierzamy się do zakupu auta.Jak sprawdzić numer VIN?
Przed zakupem poprośmy sprzedającego o to aby wysłał nam numer VIN. Dla nikogo nie powinno być to problemem i powinno być to naturalne, że sprzedający udostępnia ten numer. Gdyby jednak było inaczej powinniśmy się poważnie zastanowić dlaczego sprzedający nie chce nam przed przyjazdem podać tego numeru. Najprawdopodobniej coś przed nami ukrywa i nie chce abyśmy się o tym dowiedzieli. Jeśli już mamy numer VIN wystarczy go wpisać do jednego z systemów dostępnych w Internecie. Za darmo otrzymamy podstawowe informacje o aucie. Warto jednak zainwestować kilkadziesiąt złotych i pobrać pełny raport. Dlaczego? Ponieważ przy zakupie ta suma jest bardzo niska, a dzięki niej otrzymać możemy bardzo ważne informacje na temat tego czy auto jest powypadkowe, czy wersja wyposażenia zgadza się z tym co oferuje nam sprzedawca, czy było kiedykolwiek kradzione. Możemy też uzyskać informacje o tym jak wyglądało auto (jeśli dostępne są jego zdjęcia) oraz to jaki miało ostatnio zarejestrowany przebieg.

Historia pojazdu - oficjalne informacje
Od pewnego czasu mamy również dostęp do informacji oficjalnych udostępnianych przez Centralną Ewidencję Pojazdów. Podając numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji otrzymamy takie informacje jak: rok produkcji, typ samochodu, typ silnika, informacje o polisie OC, informacje o aktualnych badaniach technicznych oraz przebiegu. Znajdziecie tam również nieco więcej informacji pochodzących z dowodu rejestracyjnego pojazdu. Należy pamiętać jednak, że informacje te dotyczą tylko aut zarejestrowanych w Polsce. Nie znajdziemy tam informacji o autach sprowadzanych z zagranicy. Dlatego dla aut sprawdzanych z zagranicy lepiej skorzystać z płatnego narzędzia, które sprawdza informacje również w zagranicznych bazach.

Jeśli zatem zamierzacie w najbliższym czasie kupić samochód koniecznie sprawdźcie działanie takich narzędzi. Pozwoli wam to na pewny zakup auta i weryfikację kluczowych informacji o nim jeszcze przed podpisaniem umowy kupna sprzedaży.