Jakie powinno być ciśnienie w oponach?

Jakie powinno być ciśnienie w oponach?

Nasze bezpieczeństwo na drodze zależy od bardzo wielu czynników. Każdego dnia podczas jazdy zwracamy uwagę na to aby mieć zapięte pasy, aby przestrzegać przepisów ruchu drogowego, aby zwracać uwagę na innych uczestników ruchu. Wszystko po to aby jeździć bezpiecznie. Co roku wykonujemy przegląd techniczny auta pod kątem bezpieczeństwa. Czy jednak w tym wszystkim pamiętamy, że prawidłowe ustawienie ciśnienia w oponach jest niezwykle ważne?

Dlaczego ciśnienie w oponach jest istotne?
Producenci opon zanim wypuszczą daną oponę na rynek poddają ją szeregom testów. Aby spełniała ona swoje założenia - opona projektowana jest w taki sposób - że najlepsze właściwości ma przy odpowiednim ciśnieniu. Dlatego każdy producent opony oraz auta podaje ciśnienie jakie powinna mieć opona podczas jazdy. Zależy to od kilku czynników, np. ilości osób w samochodzie czy prędkości z jaką porusza się samochód. Ponadto odpowiednie ciśnienie w oponach zmniejsza zużycie opon oraz spalanie paliwa podczas przejazdu. Opona ma wtedy optymalną powierzchnię styczną z jezdnią i pracuje w odpowiedni sposób.

Czy przednie opony mają mieć takie samo ciśnienie jak tylne?
Na każdej oponie mamy informacje na temat tego jakie może być jej maksymalne ciśnienie. Wystarczy wartość tę odczytać aby wiedzieć, jakiego ciśnienia nie powinniśmy przekraczać. Pytanie jednak jakie ciśnienie będzie najbardziej optymalne? Czy przednie opony będą miały takie samo ciśnienie jak tylne? To zależy od konstrukcji auta. Zazwyczaj jest tak, że auta z silnikiem z przodu mają zalecane aby przednie opony miały większe ciśnienie niż tylne. Najlepiej informacje o tym jakie ciśnienie powinien mieć nasz samochód znajdziecie w jednym z tych miejsc: Tabliczka w samochodzie - np. na słupku lub też przy korku wlewu paliwa. Prawie w każdym aucie znajduje się taka tabliczka. Katalogi on-line - dostępne w wielu miejscach katalogi z podziałem na marki samochodów, w których mamy informacje o konkretnym pojeździe. U sprzedawcy opon - skorzysta on z takiego katalogu on-line lub katalogu papierowego i sprawdzi dla nas to jakie powinniśmy mieć ciśnienie w oponach. Dodatkowo z doświadczenia doradzi nam ciśnienie do stylu naszej jazdy i jej charakteru. U wulkanizatora. Jest to specjalista od opon i on najlepiej będzie potrafił nam doradzić jakie powinno być ciśnienie w oponach.

Jak często sprawdzać ciśnienie w oponach?
Jak ze wszystkim w samochodzie - ciśnienie w oponach należy również okresowo sprawdzać. Zaleca się aby przynajmniej raz w miesiącu zweryfikować czy jest ono prawidłowe w każdym kole. Jest to bardzo szybkie do sprawdzenia i nie powinno nikomu przysporzyć problemów. A dzięki temu będziemy wiedzieć czy opona ma odpowiednie ciśnienie i czy pracuje w optymalnych warunkach. Zalecamy zatem każdemu, kto jeszcze tego nie robi, aby co jakiś czas zajechać na stację benzynową np. podczas tankowania samochodu i w prosty sposób sprawdzić ciśnienie w oponach. Z pewnością nie zajmie nam to więcej niż 5 minut.


Tagi: jakie powinno być ciśnienie w oponach, ciśnienie jakie powinno być, jakie opony do samochodu, optymalne ciśnienie, aktualne ciśnienie, ciśnienie optymalne, jaki powinien być pierwszy samochód, co oznacza ciśnienie optymalne, jakie powinno byc cisnienie w oponach, jakie ciśnienie w kołach, powinno być, jakie powinienem mieć ciśnienie, aktualne cisnienie, optymalne ciśnienie w oponach, maksymalne ciśnienie w oponach,

Oszczędzaj podróżując autem

Tagi

ardeny atrakcje zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie odcinkowy pomiar prędkości mapa 2016 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie ile kosztuje przerejestrowanie samochodu auto do 10 tys aktualne cisnienie skoda kodiaq dane techniczne wymiana terminowego prawa jazdy dekoder vin automatyczna skrzynia biegów jak jeździć the grand tour online pl akcyza 2017 audi q2 wymiary audi q2 dane techniczne jakie opony zimowe 2016 jaki akumulator kategorie prawa jazdy zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą ceny samochodów elektrycznych w polsce jaki pochłaniacz wilgoci do samochodu alfa romeo stelvio dane techniczne akcyza 2017 samochód klasy mercedesów autostrada wolności akcyza 2017 akcyza samochody 2017 akcyza 2017 tajlandia aktualności akcyz za samochód 2017 najbezpieczniejsze samochody 2016 jaki najlepszy olej silnikowy który pickup najwygodniejszy ranking niezawodności samochodów akcyza 2017 auta targi motoryzacyjne genewa 2017 jakie opony zimowe toyota wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu akcyza 2017 samochod zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 akcyza 2017 samochody agencja wywiadu akcyza 2017 samochody audi q2