Leasing auta używanego czy nowego? Co będzie lepsze?
Źródło: Canva

Leasing auta używanego czy nowego? Co będzie lepsze?

Wybierając ofertę leasingową, przedsiębiorcy mają do czynienia z wieloma pytaniami i dylematami. Jednym z nich jest również wybór między leasingiem auta używanego a nowego. W dzisiejszym artykule postaramy się przeanalizować te dwie opcje i pomóc Ci zdecydować, co będzie dla Twojej firmy najlepsze.

Leasing auta używanego - zalety i wady

Leasing auta używanego ma swoje zalety, z których jedną z najważniejszych jest niższy koszt. Pojazdy używane są znacznie tańsze niż nowe, co oznacza, że rata leasingowa będzie również niższa. Innym atutem leasingu auta używanego jest brak wymaganej wpłaty początkowej, co dla wielu firm jest szczególnie ważne.

Poza niższymi kosztami, samochód używany z reguły ma zrobione pierwsze kilometry, a co za tym idzie, mniej cennych części zużywa się na drodze. Pojazd używany ma również historię, która może pomóc w negocjacji warunków leasingu i określeniu jego wartości.

Jednakże, leasing auta używanego ma również swoje wady. Samochód używany może okazać się mniej niezawodny niż nowy, co oznacza, że koszty napraw są większe, co może zwiększyć koszty leasingu. Istnieje również większe prawdopodobieństwo nieszczęśliwych wypadków, co zwiększa koszty ubezpieczenia i utrzymania.

Leasing auta nowego - zalety i wady

Leasing auta nowego ma swoje zalety, które są często ważne dla firm. Po pierwsze, nowy samochód jest bardziej niezawodny i wymaga mniej napraw, co oznacza niższe koszty utrzymania i mniejsze ryzyko przestoju z powodu awarii. Samochody nowe często mają też niższe koszty ubezpieczenia.

Inną zaletą leasingu nowego samochodu jest fakt, że klient może wybrać swoje wymagania co do modelu i wyposażenia. Nowe pojazdy są zwykle wyposażone w najnowsze technologie, co oznacza, że są one bardziej energooszczędne i przyjazne dla środowiska.

Jednakże, leasing auta nowego ma również swoje wady. Przede wszystkim, koszty leasingu nowego są z reguły wyższe niż koszty leasingu używanego samochodu. Większość leasingodawców wymaga również wpłaty początkowej, co oznacza wyższe koszty w momencie podpisania umowy.

Który leasing będzie lepszy dla Twojej firmy?

Decyzja o wyborze leasingu auta używanego czy nowego zależy od wielu różnych czynników, takich jak budżet, wymagania co do samochodu i potrzeby Twojej firmy. Poniżej przedstawiamy listę pytań, które pomogą Ci podjąć decyzję:

  • Jaki jest budżet Twojej firmy na leasing?
  • Czy wymagasz najnowszych technologii i najwyższego wyposażenia?
  • Czy samochód będzie często używany, co oznacza większe ryzyko awarii i większe koszty napraw?
  • Czy Twoja firma potrzebuje samochodu o określonych rozmiarach lub innych wymaganiach dotyczących pojazdu?

Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci określić, który leasing będzie najlepszy dla Twojej firmy. Pamiętaj, że leasing to długoterminowe zobowiązanie więc decyzja powinna być dokładnie przemyślana i przede wszystkim oparta na potrzebach Twojej firmy.