Mapy turystyczne - co przedstawiają i jak z nich korzystać? Poznaj ich najważniejsze zalety

Mapy turystyczne - co przedstawiają i jak z nich korzystać? Poznaj ich najważniejsze zalety

Czy podróżowanie może być lepsze? Tak, jeżeli masz ze sobą porządną mapę turystyczną! Mapa zmieści się w każdym plecaku i zawsze doprowadzi Cię do celu – nawet jeśli stracisz zasięg w telefonie. Dzięki mapom turystycznym odkrywanie nowych miejsc to bezpieczna, ale też ekscytująca przygoda. Dlaczego warto po nie sięgnąć? Co w nich znajdziesz? Czytaj dalej – w dzisiejszym artykule podpowiadamy, co zawierają mapy turystyczne oraz jak z nich korzystać.

Co zawierają mapy turystyczne?

Mapy turystyczne to szczegółowe graficzne przedstawienie terenu, które zawiera wiele istotnych informacji, czyli:

topografię terenu – mapy turystyczne pokazują ukształtowanie terenu za pomocą poziomic oraz cieniowania. Obrazują rzeźbę terenu, czyli góry, doliny czy wzniesienia;

szlaki turystyczne – to jedna z najważniejszych informacji dla osób planujących piesze wędrówki. Mapy turystyczne prezentują przebieg szlaków pieszych, rowerowych oraz dydaktycznych;

obiekty turystyczne – na mapach turystycznych oznaczone są różnego rodzaju atrakcje. Na mapie znajdziesz m.in. zabytki, punkty widokowe czy miejsca do uprawiania sportów;

przydatne informacje – mapy turystyczne mogą zawierać także informacje o schroniskach, kempingach, parkingach czy stacjach benzynowych.

Gdzie można kupić mapy turystyczne? Ciekawe propozycje znajdziesz np. na stronie https://expressmap.pl/mapy-turystyczne. Są to mapy laminowane, foliowe i papierowe, w sam raz do plecaka. Znajdziesz tu mapy różnych regionów Polski i świata, z przydatnymi dla turystów informacjami.

Jak korzystać z mapy turystycznej?

Korzystanie z mapy turystycznej może być łatwe, o ile znamy kilka podstawowych zasad. Przed wyjazdem warto zapoznać się z legendą mapy, aby zrozumieć stosowane oznaczenia i symbole. Dzięki czemu szybko odnajdziesz się w nowym miejscu. Przed wyruszeniem w podróż warto także zaplanować trasę, wyznaczając punkty docelowe oraz szlaki, którymi będziemy podążać. Mapa pomoże w określeniu dystansu i czasu potrzebnego na pokonanie wybranej trasy. Warto zapoznać się też z dodatkowymi informacjami zawartymi na mapie, takich jak lokalne atrakcje, miejsca noclegowe czy źródła wody. Podczas podróży warto regularnie sprawdzać swoje położenie, aby upewnić się, że podążamy właściwą drogą.

Korzystanie z mapy turystycznej może być bardzo pomocne. Dokładna mapa pozwoli Ci odkryć nowe miejsca i ścieżki, które nie zawsze znajdziesz w internecie.