Moduł komfortu - za co odpowiada, co to jest, usterki

Moduł komfortu - za co odpowiada, co to jest, usterki

Moduły komfortu są urządzeniami, które odpowiadają za prawidłową pracę różnych układów, znajdujących się w samochodach. Z pomocą tych urządzeń można zarządzać m.in. układem klimatyzacji, elektrycznymi szybami, centralnym zamkiem, szyberdachem, czy też alarmem i lusterkami zewnętrznymi. Wielkie znaczenie ma w tym przypadku wyposażenie pojazdu. Nie każdy model samochodu posiada wymienione powyżej systemy. Istnieją różne funkcje dodatkowe, z których właściciele aut również mogą skorzystać. Mowa np. o sterowaniu podgrzewanymi fotelami oraz czujnikami deszczu.

Jak obsługiwać moduł komfortu i gdzie się one znajdują?

Obsługa modułów komfortu nie jest trudna. Zazwyczaj steruje się nimi przy pomocy tzw. magistrali wymiany danych, w tym:

MOST,
CAN,
LIST.

Istnieje też możliwość sterowania poszczególnymi modułami poprzez transmisję danych Bluetooth. Każdy kierowca podejmuje decyzję, w jaki sposób chce zarządzać modułami, które znajdują zastosowanie w jego samochodzie. Najmodniejszym rozwiązaniem w niedalekiej przeszłości była jednak magistrala LIN, która była przy okazji dość powolnym rozwiązaniem. Chodzi konkretniej o to, że przesył danych w tym przypadku ma dość niską prędkość.

Nowoczesne magistrale, których używa się obecnie, a więc np. CAN posiadają różne wersje. Można się zdecydować na opcję wolniejszą (Low Speed), ale też zdecydowanie szybszą (High Speed). Szybka wymiana danych powinna być obsługiwana przez magistralę MOST, która w tej sytuacji spisze się najlepiej.

Moduły komfortu posiadają przeróżne lokalizacje. Wszystko zależy od tego, jakie podejście do tematu ma producent wybranego przez kierowcę pojazdu. Auta marki Audi oraz Volkswagen moduły mają umieszczone w skrzynkach, znajdujących się w podłodze. Można je znaleźć pod nogami kierującego pojazdem. W innych przypadkach mogą być zlokalizowane np. w okolicach skrzynek bezpieczników, które są wewnątrz pojazdów. Ma to miejsce w samochodach marki Renault.

Moduły komfortu - jakie usterki występują?

Korzystanie z modułów komfortu wiążę się z usterkami technicznymi, które mogą się pojawić przy regularnym użytkowaniu urządzeń. Uszkodzenia mogą jednak dotyczyć pojedynczych systemów, ale też złożonej grupy. Przyczyną takiego stanu rzeczy najczęściej jest brak zasilania modułów. Warto więc zwracać szczególną uwagę na to, czy takie zasilanie występuje. W razie potrzeby powinno się zareagować. W takich przypadkach funkcjonować nie będzie np. centralny zamek oraz elektrycznie sterowane szyby.

Problemy mogą się pojawić również wtedy, gdy na dłuższy czas odłączy się akumulator. Kierujący samochodem może wyeliminować usterki samodzielnie, z pomocą tzw. interfejsu diagnostycznego. Na ekranie pojawia się komunikat błędu. Znając jego rodzaj przeprowadza się czynności związane z pomiarami przepływu napięcia. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby przeprowadzić takie czynności samodzielnie, powinien udać się do najbliższego warsztatu samochodowego. W takim miejscu, fachowcy z pewnością będą wiedzieć jak naprawić moduły komfortu.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty