Moduł komfortu - za co odpowiada, co to jest, usterki

Moduł komfortu - za co odpowiada, co to jest, usterki

Moduły komfortu są urządzeniami, które odpowiadają za prawidłową pracę różnych układów, znajdujących się w samochodach. Z pomocą tych urządzeń można zarządzać m.in. układem klimatyzacji, elektrycznymi szybami, centralnym zamkiem, szyberdachem, czy też alarmem i lusterkami zewnętrznymi. Wielkie znaczenie ma w tym przypadku wyposażenie pojazdu. Nie każdy model samochodu posiada wymienione powyżej systemy. Istnieją różne funkcje dodatkowe, z których właściciele aut również mogą skorzystać. Mowa np. o sterowaniu podgrzewanymi fotelami oraz czujnikami deszczu.

Jak obsługiwać moduł komfortu i gdzie się one znajdują?

Obsługa modułów komfortu nie jest trudna. Zazwyczaj steruje się nimi przy pomocy tzw. magistrali wymiany danych, w tym:

MOST,
CAN,
LIST.

Istnieje też możliwość sterowania poszczególnymi modułami poprzez transmisję danych Bluetooth. Każdy kierowca podejmuje decyzję, w jaki sposób chce zarządzać modułami, które znajdują zastosowanie w jego samochodzie. Najmodniejszym rozwiązaniem w niedalekiej przeszłości była jednak magistrala LIN, która była przy okazji dość powolnym rozwiązaniem. Chodzi konkretniej o to, że przesył danych w tym przypadku ma dość niską prędkość.

Nowoczesne magistrale, których używa się obecnie, a więc np. CAN posiadają różne wersje. Można się zdecydować na opcję wolniejszą (Low Speed), ale też zdecydowanie szybszą (High Speed). Szybka wymiana danych powinna być obsługiwana przez magistralę MOST, która w tej sytuacji spisze się najlepiej.

Moduły komfortu posiadają przeróżne lokalizacje. Wszystko zależy od tego, jakie podejście do tematu ma producent wybranego przez kierowcę pojazdu. Auta marki Audi oraz Volkswagen moduły mają umieszczone w skrzynkach, znajdujących się w podłodze. Można je znaleźć pod nogami kierującego pojazdem. W innych przypadkach mogą być zlokalizowane np. w okolicach skrzynek bezpieczników, które są wewnątrz pojazdów. Ma to miejsce w samochodach marki Renault.

Moduły komfortu - jakie usterki występują?

Korzystanie z modułów komfortu wiążę się z usterkami technicznymi, które mogą się pojawić przy regularnym użytkowaniu urządzeń. Uszkodzenia mogą jednak dotyczyć pojedynczych systemów, ale też złożonej grupy. Przyczyną takiego stanu rzeczy najczęściej jest brak zasilania modułów. Warto więc zwracać szczególną uwagę na to, czy takie zasilanie występuje. W razie potrzeby powinno się zareagować. W takich przypadkach funkcjonować nie będzie np. centralny zamek oraz elektrycznie sterowane szyby.

Problemy mogą się pojawić również wtedy, gdy na dłuższy czas odłączy się akumulator. Kierujący samochodem może wyeliminować usterki samodzielnie, z pomocą tzw. interfejsu diagnostycznego. Na ekranie pojawia się komunikat błędu. Znając jego rodzaj przeprowadza się czynności związane z pomiarami przepływu napięcia. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby przeprowadzić takie czynności samodzielnie, powinien udać się do najbliższego warsztatu samochodowego. W takim miejscu, fachowcy z pewnością będą wiedzieć jak naprawić moduły komfortu.

Tagi: moduł komfortu, uszkodzony moduł komfortu objawy, modul komfortu, za co odpowiada moduł komfortu, co to jest moduł komfortu, moduł komfortu co to jest, moduł komfortu za co odpowiada, moduł komfortu skoda octavia 1 za co odpowiada, moduł w samochodzie, do czego służy moduł komfortu, moduł komfortu do czego służy,

Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega