Najpopularniejsze rajdy samochodowe na świecie

Najpopularniejsze rajdy samochodowe na świecie

W ciągu roku na całym świecie organizowanych jest dosłownie kilka rajdów samochodowych, których obejrzenia nie mogą odmówić sobie najwierniejsi fani. Jeden z nich odbywa się w naszym kraju.

Rajdy samochodowe to adrenalina zarówno dla kierowców, jak i kibiców, którzy z podekscytowaniem śledzą rywalizację na drogach. Zawrotna prędkość, wysokie kompetencje kierowców i ryk silników składają się na unikalny klimat wyścigów, który z roku na rok przyciąga na trasy i przed telewizory coraz większą liczbę wielbicieli. Sprawdźmy, które z tych rywalizacji naprawdę warto obejrzeć.

Tradycja i nowoczesność


Najstarszy rajd w Europie odbywający się w najbardziej malowniczej scenerii Monte Carlo po raz pierwszy zorganizowany został w 1911 roku. Zadbał o to książe Monaco Albert I, wielbiciel samochodów. Zwycięstwo w rajdzie Monte Carlo porównywalne jest ze zdobyciem tytułu mistrza świata. Wszystko za sprawą prestiżu jakim wśród zawodników cieszy się ta rozgrywka. Doświadczeni uczestnicy wiedzą, jakie niespodzianki mogą czekać ich na trasie. Odcinek specjalny Col de Turini to moment, w którym kierowcy muszą przejechać przez kilka rodzajów nawierzchni. Górskie przełęcze zasypane bywają śniegiem, zaś w dolinach asfalt jest suchy. W rajdzie biorą udział najlepsze marki i modele samochodów, a o tym, z jak prestiżowym widowiskiem mamy do czynienia, może świadczyć incydent, do którego doszło podczas rajdu jeszcze w latach 60. XX wieku. Po dwukrotnym zwycięstwie w rajdzie Mini Coopera, w 1966 roku doprowadzono do dyskwalifikacji aut tej marki w rozgrywkach, a przy okazji zdyskwalifikowano również Forda Cortinę. Jako powód podano nieregulaminowy kształt przednich świateł, jednak w rzeczywistości chodziło o to, by w wyścigu Monte Carlo wreszcie mógł wygrać Citroen. Francuzom bardzo zależało na zwycięstwie w tak bardzo prestiżowym wydarzeniu. Warto dodać, że rajd ten jest częścią World Rally Championship, czyli Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata rozgrywanych na całym świecie. To jedne z najbardziej widowiskowych wydarzeń na taką skalę, które przyciągają największe nazwiska ze świata motoryzacji. 

W Polsce i w Europie


Najlepszych kierowców w naszym kraju co roku można oglądać podczas Rajdu Barbórki, który odbywa się na ulicach Warszawy. To wydarzenie, które stanowi zakończenie sezonu sportów motorowych w Polsce. Poza śmietanką polskich kierowców spotyka się tu również plejada bardzo dobrych zawodników spoza granic naszego kraju. Wśród kibiców dostrzec można wiele gwiazd ekranu i telewizji. 

Nieco inny wymiar ma włoski rajd Mille Miglia, który nieprzypadkowo uchodzi za „najpiękniejszy rajd na świecie". Wszystko dzięki malowniczej scenerii, w której odbywa się to wydarzenie. To ulice północnych Włoch, takich miast jak Rimini, Bolonia, Siena czy Rzym. Z Włoch przenosimy się do północnej Francji, gdzie w niewielkim miasteczku Le Mans odbywa się 24-godzinny wyścig, podczas którego należy przejechać jak najwięcej okrążeń. Najczęściej triumfowały tam samochody Porsche.