Przyszłość elektromobilności - co nas czeka w kolejnej dekadzie?

Przyszłość elektromobilności - co nas czeka w kolejnej dekadzie?

Biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne i rosnącą świadomość społeczeństwa, przed branżą motoryzacyjną stoi coraz więcej wyzwań w obszarze elektromobilności. W samochody elektryczne inwestują zarówno firmy, jak i prywatni użytkownicy. Jak w związku z tym będzie kształtować się przyszłość elektromobilności?

Już teraz można łatwo zauważyć, że pojazdy z silnikami spalinowymi są coraz częściej wypierane przez samochody hybrydowe i elektryczne. Ich liczba na polskich drogach rośnie z każdym rokiem. Na koniec października 2023 roku w Polsce zarejestrowanych było 52 327 samochodów elektrycznych.

Rewolucja w branży samochodowej: Elektryczne pojazdy na czele przyszłości mobilności

Samochody elektryczne nie od razu podbiły serca kierowców, jednak stopniowo przekonuje się do nich coraz więcej osób. . Transformację branży motoryzacyjnej przyspieszają władze, które zakładają rezygnację z pojazdów spalinowych w przyszłości. Wedle ujnijnych założeń, od 2035 roku w salonach będzie można kupić jedynie samochody elektryczne. Nie ulega więc wątpliwości, że elektromobilność i technologie z nią związane w przyszłości będą pełnić jeszcze ważniejszą rolę. Podążanie w tym kierunku oznacza nie tylko zmianę paliwa. Co jeszcze się zmieni?

Jak elektromobilność zmieni nasze postrzeganie podróży?

Przyszłość elektromobilności zakłada nie tylko zdominowanie rynku motoryzacyjnego przez pojazdy elektryczne. Przełoży się też na zmianę mentalności i podejścia do technologii. Podróże staną się bardziej komfortowe. Samochody elektryczne są cichsze niż spalinowe. Mniejszy hałas docenimy nie tylko na trasie. Będzie to odczuwalne m.in. w miastach, gdzie natężenie ruchu jest największe. Nie będzie zanieczyszczeń, do jakich przyczyniają się samochody spalinowe. Ponadto infrastruktura do ładowania nadal będzie rozwijana, więc ładowanie samochodów elektrycznych będzie trwać krócej.

Elektryczne pojazdy w mieście – korzyści

Na podstawie tego, co było wyżej, widać, że elektromobilność przyczyni się do zmniejszenia problemu smogu i natężenia hałasu w mieście. Przyszłość elektromobilności wiąże się ze zrównoważonym rozwojem miast i dążeniem do zmniejszenia wpływu transportu na środowisko. Samochody z silnikiem elektrycznym łatwo rozpoznać, ponieważ mają zielone tablice rejestracyjne. . Taka tablica wiąże się z dodatkowymi przywilejami dla kierowcy. Przykładowo można poruszać się po buspasie, parkować bez opłat w centrach wielu miast i jeździć w strefach czystego powietrza. Posiadacze pojazdów elektrycznych doceniają także niskie koszty eksploatacyjne, a jeśli zdecydują się na karty flotowe, to ładowanie samochodów elektrycznych będzie w atrakcyjnych cenach.

Infrastruktura dla elektromobilności — miejsca ładowania pojazdów

Ponieważ samochodów elektrycznych est coraz więcej, rozwija się także infrastruktura do ładowania. Już teraz w wielu miastach i przy głównych drogach są stacje ładowania, a punktów stale przybywa. Obecnie do dyspozycji są ładowarki AC (ładowanie auta trwa 4-10 godzin), szybkie ładowarki DC (naładowanie samochodu w 80% zajmuje między 15 a 45 minut). Są jeszcze ultraszybkie stacje DC, tzw. superchargery (w zależności od pojazdu ładowanie może trwać nawet do 15 minut). Na razie w Polsce jest najwięcej stacji AC, ale otwierane są także punkty szybkiego ładowania, dzięki czemu na stacjach paliwowych nie będą tworzyły się długie kolejki. Pod koniec października 2023 roku w Polsce było 3166 ogólnodostępnych stacji ładowania, a na nich 6378 punktów ładowania.

 

Dane liczbowe ze stron:

Infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych (rynekelektryczny.pl)

Mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce - znajdź najbliższą ładowarkę! (edukacjakrytyczna.pl)