Rozliczanie czasu pracy kierowców - na czym polega

Rozliczanie czasu pracy kierowców - na czym polega

Każda firma zatrudniająca pracowników zobowiązana jest do prowadzenia ewidencji czasu pracy poszczególnych osób. Na podstawie rejestru bowiem dokonywane jest rozliczenie. Nie inaczej jest w firmach transportowych. Jednak tu wykaz taki ma szczególne znaczenie a z jego prowadzeniem wiążą się dodatkowe- określone prawem- obowiązki, choć niestety specyfika zawodu kierowcy może niekiedy utrudniać dokładne określenie rozpoczęcia oraz zakończenia pracy.

Czas pracy kierowcy- najważniejsze kwestie

Praca kierowcy zawodowego nie należy do najłatwiejszych. Musi być on w ciągłym skupieniu i zachowywać maksymalną uwagę, w celu zachowania bezpieczeństwa na drodze, by nie stanowić zagrożenia zarówno dla siebie, jak i pozostałych uczestników ruchu. Z pewnością dlatego czas pracy kierowców podlega odpowiednim regulacjom prawnym, które bezwzględnie przestrzegać musi i kierowca, i pracodawca.

Mówiąc o czasie pracy kierowcy bierze się pod uwagę wszystkie czynności związane z wykonywaniem i obsługą przewozu drogowego- od ich rozpoczęcia, po ich zakończenie. Nie jest to więc wyłącznie prowadzenie pojazdu, ale również czas załadunku i rozładunku, nadzór i pomoc wsiadającym i wysiadającym, obsługa pojazdów i innych sprzętów, utrzymanie czystości pojazdów a także wszelkie inne czynności spedycyjne i administracyjne wykonywane w ramach obowiązków służbowych. Natomiast do czasu pracy kierowcy nie zalicza się czasu dyżuru, kiedy kierowca nie wykonuje żadnych czynności zawodowych, nieusprawiedliwionych postojów, nieprzerwanego dobowego odpoczynku oraz określonych prawnie obowiązkowych przerw w pracy.


Rozliczanie czasu pracy kierowców - https://rozliczkierowce.pl/

Czas pracy kierowcy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin, gdy bierzemy pod uwagę średnio pięciodniowy tydzień pracy oraz gdy okres rozliczeniowy nie przekracza 4 miesięcy. Ponadto po 6 godzinach pracy, kierowca zobowiązany jest do przerwy na odpoczynek, w wymiarze co najmniej 30 minut (gdy liczba godzin nie przekracza 9h/dobę) lub 45 minut (gdy liczba godzin przekracza 9h/dobę). W każdej dobie kierowcy przysługuje także 11-godzinny nieprzerwany odpoczynek (przyjmuje się, iż dobę rozpoczyna świadczenie pracy przez kierowcę). Jeśli praca wykonywana jest w porze nocnej, wówczas czas pracy kierowcy nie może przekraczać 10h/dobę (pora nocna dla kierowcy to okres 4 godzin pomiędzy godziną 0:00 a 7:00.

Możliwe jest również zastosowanie równoważnego czasu pracy i dzięki temu przedłużenie wymiaru do 12 godzin na dobę, zaś czas, o jaki wydłuża się dobowy wymiar danego dnia, należy następnie zrównoważyć skróconym czasem pracy w innym dniu.

Każdy pracodawca zatrudniający kierowców zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowców, gdyż jest ona głównym dokumentem, na podstawie którego dokonuje się rozliczenia pracownika. Ewidencja czasu pracy może odbywać się poprzez zapis na wykresówkach, wydruk danych lub plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego lub innych dokumentów potwierdzających czas pracy i rodzaj wykonywanych przez kierowcę czynności.

Jak prawidłowo rozliczyć kierowcę?

Zarówno sama ewidencja czasu pracy kierowców, a tym bardziej jego rozliczanie, nie jest sprawą łatwą i często nastręcza wielu problemów, zaś wszelkie błędy w tym zakresie mogą grozić nałożeniem przez Państwową Inspekcję Pracy mandatu lub zakwestionowaniem rozliczenia przez samego pracownika.

Przede wszystkim sposób, w jaki będzie dokonywane rozliczenie, należy wcześniej przedstawić pracownikowi. To, jak prawidłowo i sumiennie przygotowana zostanie ewidencja czasu pracy kierowcy, w dużej mierze rzutować będzie na prawidłowość i wygodę rozliczenia. Jednocześnie na poprawność rozliczenia wpływ ma bardzo dużo czynników, jak chociażby wspomniany już problem w określeniu początku i zakończeniu prac.

Przy rozliczaniu czasu pracy kierowcy określa się między innymi: wynagrodzenie zasadnicze, miesięczny wymiar czasu pracy, stawkę godzinową, dodatek za nadgodziny 50%, dodatek za nadgodziny 100%, stawkę za dyżur 50%, stawkę za dyżur 100%, dodatek za pracę w niedzielę i święta, dodatek za pracę w porze nocnej.

Ewidencja czasu pracy kierowcy oraz jego rozliczanie to niezmiernie skomplikowana i trudna sprawa, dlatego warto zlecić te zadania specjalistycznej firmie zewnętrznej. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko przebiega zgodnie z przepisami, bez obaw o jakiekolwiek nieścisłości.

Tagi: rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega,

Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega