Stacja ładowania samochodów elektrycznych, jak z niej korzystać?

Stacja ładowania samochodów elektrycznych, jak z niej korzystać?

W wielu Polskich miastach można znaleźć już przynajmniej kilka stacji ładowania do samochodów elektrycznych, a mimo to, niektórzy nadal nie wiedzą, jak one działają. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak działają stacje ładowania samochodów elektrycznych i jak z nich korzystać, zapraszamy do lektury!

Jak działa stacja ładowania samochodów elektrycznych?

Działanie stacji ładowania do samochodów elektrycznych polega na zamienianiu prądu przemiennego, w prąd stały. W naszych sieciach elektroenergetycznych znajduje się prąd przemienny, który, żeby był zmagazynowany w baterii samochodu, w akumulatorze, musi zostać zamieniony na prąd stały. Warto pamiętać o tym, że auto można ładować nie tylko na mieście, ale i w domu. Stację ładowania samochodów elektrycznych zamontujesz z firmą sigmapolska.pl, dzięki czemu możesz ładować samochód bez wychodzenia z domu. Co więcej, warto wspomnieć, że specjaliści mogą pomóc także z wszelkimi formalnościami związanymi z budową publicznej ogólnodostępnej stacji ładowania, zatem, jeśli jesteś zainteresowany otwarciem takiego punktu w swoim mieście, skontaktuj się z fachowcami.

Jak skorzystać ze stacji ładującej samochody elektryczne?

Ze stacji do ładowania elektryków korzysta się podobnie, jak z tradycyjnych stacji benzynowych. Wystarczy podjechać na dane stanowisko, wpiąć wtyczkę w samochód i wybrać odpowiednią opcję. Warto jednak wiedzieć, że wiele stacji ładowania oferuje zarówno ładowanie prądem AC, jak i DC.

Ładowanie AC

Stacje, które oferują ładowanie AC, zwykle oferują wtyczki:

  • Type 1,
  • Type 2.

Pierwszy rodzaj wtyczki jest rzadko spotykany, wykorzystuje się je przy ładowaniu do 7,4 kW. Wtyczka Type 2 obsługuje instalacje 3 fazowe z mocą do 44 kW.

Ładowanie DC

Ładowarki DC oferują wtyczki:

  • CHAdeMO,
  • CCS.

Wtyczka CHAdeMO i CCS pozwala na ekspresowe naładowanie samochodu, moc takiego złącza wynosi mniej więcej 50 kW. Dodatkowo wtyczka CCS pozwala na ładowanie przy użyciu prądu przemiennego, jak i stałego. Warto dodać także, że przy stacjach ładowania typu DC często można znaleźć także złącza dedykowane pojazdom marki Tesla.

Gdzie znaleźć stacje do ładowania samochodów elektrycznych?

Z roku na rok w miastach pojawia się coraz więcej punktów ładowania samochodów elektrycznych, często można je spotkać na stacjach benzynowych, na parkingach w niewielkiej odległości od galerii handlowych, czy przy hotelach. Warto regularnie korzystać z internetowych map stacji ładowania samochodów elektrycznych, ponieważ pojawiają się one także w innych miejscach, np. na osiedlach mieszkalnych.

Jak się rozlicza za ładowanie samochodu na stacji?

Zależnie od wybranej stacji ładowania, jak i od operatora, możemy mieć różne sposoby na opłacenie usługi. Najpopularniejszym sposobem płatności, jest odpowiednia karta od operatora, równie popularne jest rozliczanie się za pomocą przystosowanej do tego aplikacji mobilnej, niektóre punkty mają już zainstalowane terminale płatnicze, co pozwala na płatność kartą. Większość stacji oferuje stawkę za kilowatogodzinę, cena jest wyliczana na podstawie zużycia, warto jednak pamiętać, że dodatkowo można płacić także za miejsce postojowe.

W Polsce znaleźć można wiele stacji ładowania, żal byłoby z nich nie skorzystać. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki sprawią, że przekonasz się do ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych.