Transport palet - jak należy transportować palety?

Transport palet - jak należy transportować palety?

Nie można przecenić znaczenia palet w transporcie różnorodnych towarów i ładunków, począwszy od artykułów spożywczych, poprzez materiały budowlane, aż po części maszyn. Przed zakupem lub wynajmem palet warto się zastanowić jaki typ będzie najlepszy do danego asortymentu towarów, wybrać odpowiednie zabezpieczenia i optymalne sposoby załadunku palet na środek transportu.

Przeznaczenie palet w transporcie

Palety wykorzystywane są od kilkudziesięciu lat w różnych gałęziach przemysłu. Choć ich konstrukcja na przestrzeni ostatnich dekad ulegała pewnym modyfikacjom, nadal jest to proste narzędzie, którego zadaniem jest wsparcie procesu transportu ładunków.

Palety to sztywne platformy, na których możliwe jest układanie drobniejszych artykułów i ich transportowanie w większej ilości. Pozwala to na zminimalizowanie kosztów transportu i oszczędność czasu.

Palety w transporcie odgrywają bardzo znaczącą rolę, spełniając funkcję trwałego opakowania. Dzięki ich zastosowaniu towar w nienaruszonym stanie może szybko trafić do miejsca docelowego.

Co więcej, w wyniku standaryzacji wymiarów palet, większość magazynów w różnych krajach świata jest przystosowana do rozładunku towaru przywiezionego na paletach, co znacznie upraszcza procesy logistyczne.

Rodzaje palet w transporcie

Biorąc pod uwagę rodzaj materiału, z którego wykonane są palety zasadniczo dzieli się je na palety drewniane, plastikowe i metalowe. Wyboru typu palety dokonuje się zwykle na podstawie wagi i rodzaju towaru, jak również ceny.

Najbardziej popularne są palety drewniane, które są ekologiczne, bardzo praktyczne i przystępnie cenowo.

Palety plastikowe w porównaniu do drewnianych cechują się lżejszą wagą, dłuższą żywotnością i odpornością na działanie promieni UV. Palety plastikowe stosuje się głównie do transportu artykułów spożywczych, za czym przemawia łatwość utrzymania ich w czystości.

Palety metalowe, ze względu na dużą wytrzymałość stosuje się do transportu ciężkich ładunków, takich jak wyroby hutnicze lub części maszyn.

Poza materiałem palety różnią się także rozmiarami oraz wykorzystaniem. W transporcie międzynarodowym stosowane są normy dotyczące wymiarów, wytrzymałości i przeznaczenia palet.

Najbardziej popularnym w Europie rodzajem palety jest tzw. europaleta (EPAL), która została wystandaryzowana celem ułatwienia transportu, optymalnego wykorzystania przestrzeni ładunkowej oraz przeładunku przy pomocy wózków widłowych. Europaleta posiada wymiary 1200 × 800 × 144 mm i nośność do 1500 kg.

W zależności od rodzaju towaru rozróżniamy także palety przeznaczone do transportu substancji chemicznych (oznaczone symbolem CP) i palety do transportu produktów przemysłowych (oznaczone symbolem ISO, nazywane też angielkami).

Osobną kategorię stanowią palety do transportu w kontenerach morskich lub lotniczych.

Jakie towary i ładunki transportuje się na paletach?

Na paletach można transportować różnego rodzaju ładunki. Jest to rozwiązanie niezwykle praktyczne i bezpieczne, szczególnie w przypadku dużych gabarytów lub znacznej wagi załadunku.

Palety poddane termicznej obróbce fitosanitarnej doskonale sprawdzają się w transporcie artykułów spożywczych lub farmaceutyków. Palety spełniające standardy CP są wykorzystywane do przewozu substancji chemicznych.

Transport paletowy idealnie sprawdza się także w przypadku materiałów budowlanych, takich jak cegły, pustaki, dachówki. Za pomocą palet można ponadto przewozić maszyny, meble, części samochodowe, artykuły AGD i wiele innych ładunków. Co więcej, na tzw. paletozbiornikach można transportować płyny i materiały sypkie.

Więcej na temat specyfiki transportu palet znaleźć można na stronie: https://www.mw-spedition.com/transport-palet/. Firma M&W Spedition oferuje transport palet na terenie Polski, Niemiec, Belgii oraz Holandii.

Ograniczenia w transporcie towarów na paletach zwykle określa przewoźnik, a dotyczyć mogą one np. materiałów niebezpiecznych, zwierząt i roślin, czy też towarów wymagających kontrolowanej temperatury. 

Sposoby zabezpieczenia palet w transporcie

Właściwe zabezpieczenie palet w transporcie ma niebagatelne znaczenie, gdyż w jego trakcie mogą zdarzyć się nieprzewidziane zdarzenia np. ostre hamowanie lub wypadek na drodze, co może spowodować poważne uszkodzenia towaru.

Dlatego, wcześniej warto sprawdzić stan techniczny palet (czy nie są pęknięte, uszkodzone, przegnite) oraz zadbać o odpowiednie ich ułożenie na ciężarówce, jak również zabezpieczenie przy pomocy przeznaczonych do tego pasów lub taśm, tak aby nie przemieszczały się w trakcie jazdy.

Całość można dodatkowo zabezpieczyć folią stretch. Bezpieczeństwo towarów w trakcie jazdy zwiększa ponadto zastosowanie tekturowych narożników na palety oraz kartonowych przekładek do oddzielenia towarów. 

Piętrowanie palet na czas transportu

Piętrowanie dotyczy palet o konstrukcji gniazdowej, dzięki czemu możliwe jest ułożenie z nich pionowego stosu. Rozwiązanie to pomaga w sposób optymalny wykorzystać przestrzeń w naczepie samochodu dostawczego, dzięki czemu można załadować więcej towarów.

Należy pamiętać, że nie każdy ładunek nadaje się do tego typu transportowania. Tym sposobem można przewozić wyłącznie towary o wysokiej trwałości, odporne na odkształcenia w wyniku nacisku.

Bardzo ważny jest sposób rozłożenia środka ciężkości, tak by przypadał on idealnie na środku kolumny oraz zapewnienie stabilności konstrukcji, zapobiegając ewentualnym odchyleniom.

Niewłaściwie zbudowany stos może spowodować poważne uszkodzenia towaru, a nawet zagrozić bezpieczeństwu osób go obsługujących. Przy piętrowaniu koniecznie trzeba stosować zabezpieczenia w postaci przekładek stabilizujących, bandowania z użyciem taśm, klamr i zapinek, jak również opakować ładunek folią stretch.

Wynalezienie palet na zawsze zmieniło oblicze transportu, czyniąc go szybszym i łatwiejszym. Szeroki wachlarz różnego typu palet umożliwia bezpieczny przewóz niemal każdego towaru. Wykorzystanie palet i odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni ładunkowej pozwalają na zoptymalizowanie kosztów transportu.