Transport palet - jak należy transportować palety?

Transport palet - jak należy transportować palety?

Nie można przecenić znaczenia palet w transporcie różnorodnych towarów i ładunków, począwszy od artykułów spożywczych, poprzez materiały budowlane, aż po części maszyn. Przed zakupem lub wynajmem palet warto się zastanowić jaki typ będzie najlepszy do danego asortymentu towarów, wybrać odpowiednie zabezpieczenia i optymalne sposoby załadunku palet na środek transportu.

Przeznaczenie palet w transporcie

Palety wykorzystywane są od kilkudziesięciu lat w różnych gałęziach przemysłu. Choć ich konstrukcja na przestrzeni ostatnich dekad ulegała pewnym modyfikacjom, nadal jest to proste narzędzie, którego zadaniem jest wsparcie procesu transportu ładunków.

Palety to sztywne platformy, na których możliwe jest układanie drobniejszych artykułów i ich transportowanie w większej ilości. Pozwala to na zminimalizowanie kosztów transportu i oszczędność czasu.

Palety w transporcie odgrywają bardzo znaczącą rolę, spełniając funkcję trwałego opakowania. Dzięki ich zastosowaniu towar w nienaruszonym stanie może szybko trafić do miejsca docelowego.

Co więcej, w wyniku standaryzacji wymiarów palet, większość magazynów w różnych krajach świata jest przystosowana do rozładunku towaru przywiezionego na paletach, co znacznie upraszcza procesy logistyczne.

Rodzaje palet w transporcie

Biorąc pod uwagę rodzaj materiału, z którego wykonane są palety zasadniczo dzieli się je na palety drewniane, plastikowe i metalowe. Wyboru typu palety dokonuje się zwykle na podstawie wagi i rodzaju towaru, jak również ceny.

Najbardziej popularne są palety drewniane, które są ekologiczne, bardzo praktyczne i przystępnie cenowo.

Palety plastikowe w porównaniu do drewnianych cechują się lżejszą wagą, dłuższą żywotnością i odpornością na działanie promieni UV. Palety plastikowe stosuje się głównie do transportu artykułów spożywczych, za czym przemawia łatwość utrzymania ich w czystości.

Palety metalowe, ze względu na dużą wytrzymałość stosuje się do transportu ciężkich ładunków, takich jak wyroby hutnicze lub części maszyn.

Poza materiałem palety różnią się także rozmiarami oraz wykorzystaniem. W transporcie międzynarodowym stosowane są normy dotyczące wymiarów, wytrzymałości i przeznaczenia palet.

Najbardziej popularnym w Europie rodzajem palety jest tzw. europaleta (EPAL), która została wystandaryzowana celem ułatwienia transportu, optymalnego wykorzystania przestrzeni ładunkowej oraz przeładunku przy pomocy wózków widłowych. Europaleta posiada wymiary 1200 × 800 × 144 mm i nośność do 1500 kg.

W zależności od rodzaju towaru rozróżniamy także palety przeznaczone do transportu substancji chemicznych (oznaczone symbolem CP) i palety do transportu produktów przemysłowych (oznaczone symbolem ISO, nazywane też angielkami).

Osobną kategorię stanowią palety do transportu w kontenerach morskich lub lotniczych.

Jakie towary i ładunki transportuje się na paletach?

Na paletach można transportować różnego rodzaju ładunki. Jest to rozwiązanie niezwykle praktyczne i bezpieczne, szczególnie w przypadku dużych gabarytów lub znacznej wagi załadunku.

Palety poddane termicznej obróbce fitosanitarnej doskonale sprawdzają się w transporcie artykułów spożywczych lub farmaceutyków. Palety spełniające standardy CP są wykorzystywane do przewozu substancji chemicznych.

Transport paletowy idealnie sprawdza się także w przypadku materiałów budowlanych, takich jak cegły, pustaki, dachówki. Za pomocą palet można ponadto przewozić maszyny, meble, części samochodowe, artykuły AGD i wiele innych ładunków. Co więcej, na tzw. paletozbiornikach można transportować płyny i materiały sypkie.

Więcej na temat specyfiki transportu palet znaleźć można na stronie: https://www.mw-spedition.com/transport-palet/. Firma M&W Spedition oferuje transport palet na terenie Polski, Niemiec, Belgii oraz Holandii.

Ograniczenia w transporcie towarów na paletach zwykle określa przewoźnik, a dotyczyć mogą one np. materiałów niebezpiecznych, zwierząt i roślin, czy też towarów wymagających kontrolowanej temperatury. 

Sposoby zabezpieczenia palet w transporcie

Właściwe zabezpieczenie palet w transporcie ma niebagatelne znaczenie, gdyż w jego trakcie mogą zdarzyć się nieprzewidziane zdarzenia np. ostre hamowanie lub wypadek na drodze, co może spowodować poważne uszkodzenia towaru.

Dlatego, wcześniej warto sprawdzić stan techniczny palet (czy nie są pęknięte, uszkodzone, przegnite) oraz zadbać o odpowiednie ich ułożenie na ciężarówce, jak również zabezpieczenie przy pomocy przeznaczonych do tego pasów lub taśm, tak aby nie przemieszczały się w trakcie jazdy.

Całość można dodatkowo zabezpieczyć folią stretch. Bezpieczeństwo towarów w trakcie jazdy zwiększa ponadto zastosowanie tekturowych narożników na palety oraz kartonowych przekładek do oddzielenia towarów. 

Piętrowanie palet na czas transportu

Piętrowanie dotyczy palet o konstrukcji gniazdowej, dzięki czemu możliwe jest ułożenie z nich pionowego stosu. Rozwiązanie to pomaga w sposób optymalny wykorzystać przestrzeń w naczepie samochodu dostawczego, dzięki czemu można załadować więcej towarów.

Należy pamiętać, że nie każdy ładunek nadaje się do tego typu transportowania. Tym sposobem można przewozić wyłącznie towary o wysokiej trwałości, odporne na odkształcenia w wyniku nacisku.

Bardzo ważny jest sposób rozłożenia środka ciężkości, tak by przypadał on idealnie na środku kolumny oraz zapewnienie stabilności konstrukcji, zapobiegając ewentualnym odchyleniom.

Niewłaściwie zbudowany stos może spowodować poważne uszkodzenia towaru, a nawet zagrozić bezpieczeństwu osób go obsługujących. Przy piętrowaniu koniecznie trzeba stosować zabezpieczenia w postaci przekładek stabilizujących, bandowania z użyciem taśm, klamr i zapinek, jak również opakować ładunek folią stretch.

Wynalezienie palet na zawsze zmieniło oblicze transportu, czyniąc go szybszym i łatwiejszym. Szeroki wachlarz różnego typu palet umożliwia bezpieczny przewóz niemal każdego towaru. Wykorzystanie palet i odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni ładunkowej pozwalają na zoptymalizowanie kosztów transportu.

Tagi: piętrowanie palet w transporcie,

Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega