Wypłata odszkodowania z OC sprawcy. Sprawdź co Ci się należy!

Wypłata odszkodowania z OC sprawcy. Sprawdź co Ci się należy!

Wypadki na polskich drogach zdarzają się każdego dnia. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo tego, że i nam przydarzy się mniej lub bardziej poważna kolizja, w wyniku której poniesiemy pewne straty. By uzyskać wysokie odszkodowanie z OC sprawcy, trzeba się na ogół zaangażować i zweryfikować, czy otrzymany kosztorys został prawidłowo sporządzony i na pewno zawiera wszystkie istotne elementy. Jak wnioskować o wyższe odszkodowanie z OC sprawcy? Gdzie szukać pomocy?

Jak postępować w przypadku wypadku samochodowego?

Udział w wypadku samochodowym to bardzo stresująca i nieprzyjemna sytuacja, której na ogół towarzysza duże emocje. Niestety emocje nie są dobrym doradcą i bardzo często są powodem błędów, które istotnie utrudniają późniejsze dochodzenie swoich praw.

Jak należy się zachować w przypadku wypadku? O ile w wypadku nikt nie ucierpiał, nie ma potrzeby wzywania policji, jednak jest to bardzo rozsądne działanie. Spisanie oświadczenia ze sprawcą wypadku stanowi pewną formę zabezpieczenia, jednak trzeba być świadomym tego, że w każdej chwili może się on z tego oświadczenia wycofać, a za powód tej sytuacji podać chociażby działanie pod wpływem emocji czy stresu.

Wezwanie policji i jasne wskazanie na sprawcę wypadku, wiele ułatwia i przyspiesza chociażby proces wypłaty odszkodowania. By udokumentować poniesione szkody, warto zadbać nie tylko o notatkę policyjną, ale też samodzielnie wykonać kilka zdjęć z miejsca wypadku.

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy – czy to możliwe?

Odszkodowanie z OC sprawcy, które ma pokryć poniesione przez nas szkody, bardzo często okazuje się zaskakująco niskie. Dlaczego? Wynika to z faktu, że wiele towarzystw ubezpieczeniowych istotnie zaniża wartość odszkodowania. Wypłata wysokiego odszkodowania nie leży bowiem w interesie ubezpieczyciela, więc będzie on podejmowała działanie, które pozwolą mu maksymalnie obniżyć tę kwotę.

Między innymi z tego względu w kosztorysie możemy nie znaleźć wszystkich istotnych elementów, dopatrzeć się nierealnych wręcz stawek za roboczogodzinę pracy mechanika samochodowego lub cen części zamiennych (najczęściej nieoryginalnych). Nie znajdziemy też zadośćuczynienia za utratę wartości handlowej pojazdu, która w wielu przypadkach również nam się należy.

Wielu poszkodowanych wychodzi z błędnego założenia, że walka z ubezpieczycielem jest stratą czasu. Wymaga dużych środków i najprawdopodobniej zakończy się niepowodzeniem. Czy rzeczywiście starcie z dużą korporacją jest z góry skazane na porażkę? Okazuje się, że istnieje wiele sposobów na to, by w stosunkowo krótkim czasie wynegocjować bardziej satysfakcjonujące odszkodowanie.

Otrzymałem zaniżone odszkodowanie z OC – co dalej?

Otrzymana od towarzystwa ubezpieczeniowego wycena szkody wcale nie musi stanowić ostatecznej wartości odszkodowania, jakie zostanie nam wypłacone. Wyliczoną kwotę można bowiem zakwestionować i podąć się próby udowodnienia, że jest nieprawidłowa. W jaki sposób? Zdecydowanie najskuteczniejszym działaniem będzie skorzystanie z pomocy niezależnego rzeczoznawcy samochodowego, który samodzielnie określi zakres szkód i wyceni ich usunięcie. Jeśli z dokumentu tego wynikać będzie istotnie wyższa kwota, możemy odwołać się od decyzji ubezpieczyciela i umotywować to błędami w wycenie. Załączona wycena niezależnego rzeczoznawcy z pewnością zwiększy nasze szanse na uzyskanie wyższego odszkodowania.

Dobrym pomysłem będzie też skorzystanie z pomocy specjalistów. Istnieje wiele firm, które pomagają wywalczyć satysfakcjonujące ubezpieczenie, więc warto zapoznać się z ich ofertami.