Zanim kupisz kamerę samochodową - co powinieneś wiedzieć o rejestratorach jazdy?

Zanim kupisz kamerę samochodową - co powinieneś wiedzieć o rejestratorach jazdy?

Rejestratory jazdy od kilku lat podbijają serca kierowców na całym świecie. Niewielkie kamerki rejestrujące obraz sprzed przedniej szyby samochodu pojawiają się na wyposażeniu coraz większej liczby pojazdów. Świadczyć o tym może chociażby stale rosnąca liczba filmów z kamer samochodowych, jakie dostępne są w sieci. Jeśli wciąż zastanawiasz się czy warto kupić takie urządzenie, sprawdź co powinieneś o nim wiedzieć.

Popularność rejestratorów jazdy nie powinna nikogo dziwić – urządzenia te zwiększają poczucie bezpieczeństwa, umożliwiają podnoszenie swoich umiejętności prowadzenia pojazdu, a w razie potrzeby pozwalają na udowodnienie przebiegu zdarzenia na drodze.

Rodzaje rejestratorów jazdy

Kamera samochodowa to nic innego jak urządzenie pomiarowe rejestrujące prędkość oraz obraz sprzed przedniej szyby samochodu. Najbardziej podstawowe kamery pozbawione są wyświetlacza, a odtworzenie zapisanych plików możliwe jest dopiero po podłączeniu urządzenia do komputera. Kolejną grupą rejestratorów są kamery z wyświetlaczem, dzięki któremu można na bieżąco śledzić oraz odtworzyć nagrany obraz. Trzecią grupą tego typu urządzeń są hybrydy, czyli połączenie wideo rejestratora z nawigacją gps.

Dlaczego warto kupić kamerę samochodową?

Obraz nagrany przez kamerę samochodową jest szczególnie przydatny w razie niespodziewanych sytuacji na drodze. Dzięki niemu możesz np. udowodnić, że do kolizji nie doszło z twojej winy lub, że nie złamałeś przepisów ruchu drogowego, co pozwoli uniknąć bezpodstawnie wystawionego mandatu.

Ponadto tego typu urządzenia mogą zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Film nagrany przez kamerę możesz bowiem wykorzystać do celów szkoleniowych – odtwarzając go przeanalizujesz sytuację do jakiej doszło na drodze i w ten sposób uświadomisz sobie swoje błędy popełniane w takcie jazdy i w efekcie skorygujesz je.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Pierwszym elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę, jest jakość zapisywanego obrazu. Rozdzielczość powinna być nie mniejsza niż 1280x720 px. Dzięki temu nawet podczas deszczu lub w nocy zarejestrowany obraz wciąż będzie doskonale widoczny. Kolejnym parametrem jest kąt nagrywania. To właśnie ta wartość decyduje o tym, jak duże pole widzenia ma rejestrator jazdy. Większość kamer posiada kąt widzenia o wartości 120 stopni. Pozwala to na dokładne zarejestrowanie obrazu z dwóch pasów jazdy. Natomiast kamera o kącie 150 stopni będzie nagrywać także to co dzieje się na poboczach.

Dodatkowo warto także zwrócić uwagę na jasność obiektywu. Parametr ten wyrażany jest za pomocą litery „f” oraz oznaczenia liczbowego np. f/1.8. Im wartość ta jest niższa, tym obiektyw jest jaśniejszy i w rezultacie kamera rejestruje lepszy obraz w nocy oraz w kiepskich warunkach oświetleniowych.

Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę? Dobra kamera samochodowa powinna posiadać port na karty pamięci SD orz pojemny akumulator. Jeśli często wyruszasz w dalekie trasy, warto zdecydować się na urządzenie wyposażone w moduł gps – dzięki temu ograniczysz liczbę akcesoriów, które będziesz przewoził w pojeździe.


Tagi: kamera samochodowa czy warto,

Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty