Zanim kupisz kamerę samochodową - co powinieneś wiedzieć o rejestratorach jazdy?

Zanim kupisz kamerę samochodową - co powinieneś wiedzieć o rejestratorach jazdy?

Rejestratory jazdy od kilku lat podbijają serca kierowców na całym świecie. Niewielkie kamerki rejestrujące obraz sprzed przedniej szyby samochodu pojawiają się na wyposażeniu coraz większej liczby pojazdów. Świadczyć o tym może chociażby stale rosnąca liczba filmów z kamer samochodowych, jakie dostępne są w sieci. Jeśli wciąż zastanawiasz się czy warto kupić takie urządzenie, sprawdź co powinieneś o nim wiedzieć.

Popularność rejestratorów jazdy nie powinna nikogo dziwić – urządzenia te zwiększają poczucie bezpieczeństwa, umożliwiają podnoszenie swoich umiejętności prowadzenia pojazdu, a w razie potrzeby pozwalają na udowodnienie przebiegu zdarzenia na drodze.

Rodzaje rejestratorów jazdy

Kamera samochodowa to nic innego jak urządzenie pomiarowe rejestrujące prędkość oraz obraz sprzed przedniej szyby samochodu. Najbardziej podstawowe kamery pozbawione są wyświetlacza, a odtworzenie zapisanych plików możliwe jest dopiero po podłączeniu urządzenia do komputera. Kolejną grupą rejestratorów są kamery z wyświetlaczem, dzięki któremu można na bieżąco śledzić oraz odtworzyć nagrany obraz. Trzecią grupą tego typu urządzeń są hybrydy, czyli połączenie wideo rejestratora z nawigacją gps.

Dlaczego warto kupić kamerę samochodową?

Obraz nagrany przez kamerę samochodową jest szczególnie przydatny w razie niespodziewanych sytuacji na drodze. Dzięki niemu możesz np. udowodnić, że do kolizji nie doszło z twojej winy lub, że nie złamałeś przepisów ruchu drogowego, co pozwoli uniknąć bezpodstawnie wystawionego mandatu.

Ponadto tego typu urządzenia mogą zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Film nagrany przez kamerę możesz bowiem wykorzystać do celów szkoleniowych – odtwarzając go przeanalizujesz sytuację do jakiej doszło na drodze i w ten sposób uświadomisz sobie swoje błędy popełniane w takcie jazdy i w efekcie skorygujesz je.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Pierwszym elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę, jest jakość zapisywanego obrazu. Rozdzielczość powinna być nie mniejsza niż 1280x720 px. Dzięki temu nawet podczas deszczu lub w nocy zarejestrowany obraz wciąż będzie doskonale widoczny. Kolejnym parametrem jest kąt nagrywania. To właśnie ta wartość decyduje o tym, jak duże pole widzenia ma rejestrator jazdy. Większość kamer posiada kąt widzenia o wartości 120 stopni. Pozwala to na dokładne zarejestrowanie obrazu z dwóch pasów jazdy. Natomiast kamera o kącie 150 stopni będzie nagrywać także to co dzieje się na poboczach.

Dodatkowo warto także zwrócić uwagę na jasność obiektywu. Parametr ten wyrażany jest za pomocą litery „f” oraz oznaczenia liczbowego np. f/1.8. Im wartość ta jest niższa, tym obiektyw jest jaśniejszy i w rezultacie kamera rejestruje lepszy obraz w nocy oraz w kiepskich warunkach oświetleniowych.

Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę? Dobra kamera samochodowa powinna posiadać port na karty pamięci SD orz pojemny akumulator. Jeśli często wyruszasz w dalekie trasy, warto zdecydować się na urządzenie wyposażone w moduł gps – dzięki temu ograniczysz liczbę akcesoriów, które będziesz przewoził w pojeździe.