6 największych zabytków Europy - europejskie zabytki warte Twojej uwagi!

6 największych zabytków Europy - europejskie zabytki warte Twojej uwagi!

Podróżując po świecie mamy możliwość zobaczenia najróżniejszych zabytków, których wartości nie jesteśmy sobie w stanie nawet wyobrazić, dlatego też o wielu z nich mówi się, że są bezcenne. Które obiekty mają najbardziej wyrobioną markę na świecie i budzą odwieczny podziw wśród turystów? Poznajmy sześć najcenniejszych zabytków Europy.

Zabytki Europy, które biją rekordy popularności

1. Tajemniczy Stonehenge w Wielkiej Brytanii
Stonehenge to kamienny krąg w Wielkiej Brytanii, który został zbudowany około 2800 lat p.n.e. rękami mieszkańców tych ziemi. Stonehenge usytuowany jest około trzynaście kilometrów od miasta Salisbury w południowej Anglii, gdzie z roku na rok przybywa coraz więcej zaciekawionych turystów i obserwatorów, którzy pragną poczuć niepowtarzalny klimat tego niezwykłego miejsca. Według wielu naukowców ten zagadkowy zabytek był dawniej największym kompleksem religijnym na świecie, a część która pozostała po dziś dzień była poświęcona słońcu. Z kolei część drewnienia znajdowała się w odległości dwóch kilometrów. Wierzono, że budowla ta jest pomnikiem ustawionym nad grobem znanego wszystkim króla Artura. Pomimo tego, że dzisiejszy stan budowli jest zaledwie szczątkowy, to nadal robi ogromne wrażenie. Z całą pewnością warto przekonać się na własne oczy, jak wygląda ten niezwykle ważny element kultury światowej.

2. Imponująca pamiątka po Rzymianach, czyli niezniszczalne Koloseum
Amfiteatr Flawiusza, czyli Koloseum jest charakterystyczną budowlą z okresu największej świetności epoki rzymskiej. Dawniej amfiteatr mógł się pochwalić ogromnymi wymiarami, a dzisiaj możemy podziwiać antyczną majestatyczność pozostałości, które wręcz zapierają dech w piersiach. Budowa amfiteatru została rozpoczęta już w 72 roku n.e przez Wespezjana, a ukończył ją jego syn Tytus w roku 80. Koloseum stało się symbolem miasta, a benedykt XIV uświęcił go, odprawiając w nim Drogę Krzyżową oraz umieszczając w jego centrum Krzyż. Koloseum było miejscem sławnych igrzysk oraz walk gladiatorów.

3. Francuska wizytówka, czyli Wersal pod Paryżem
Pałac w Wersalu powstał w XVII wieku i pełnił funkcję dworku myśliwskiego dla Ludwika XIII. Obecnie jest to potężny pałac, który stał się wzorem do kopiowania na terenie całej Europy. W czasach panowania Króla Słońce zbudowano słynną Wielką Galerię Zwierciadlaną, a za czasów panowania następnych władców urządzono bibliotekę, atelier oraz laboratorium prac ręcznych. Okres świetności pałacu zakończyło splądrowanie go przez rewolucjonistów. Przed ruiną uratował Wersal Napoleon.

4. Dawniej pałac w Luwrze dzisiaj muzeum sztuki z arcydziełami świata
Luwr to jedno z najstarszych, największych i najsłynniejszych muzeów na świecie, skąd Napoleon zabrał dobrze znany każdemu obraz Mona Lisy namalowany przez Leonarda da Vinci. Początkowo był to tylko zameczek myśliwski, gdzie pierwsze bezcenne zbiory mistrzów włoskiego renesansu zamieścił król Franciszek I. W XVIII w. zaś oddano część Luwru do użytku publicznego i zaczęto urządzać pierwsze pokazy części zbiorów.
Obecnie w skład zespołu pałacowo-muzealnego wchodzą Stary Luwr oraz Nowy Luwr otoczony galeriami i pałacami. Na placu zgody zaś są dwa pawilon I'Orangerie i Jen de Paume. Odwiedzają go miliony turystów, którzy mogą liczyć na piętnastokilometrową wędrówkę, podczas której mają szansę zwiedzić cały kompleks naszpikowany salami wystawowymi, w których można podziwiać największe skarby świata.

5. Big Ben, czyli najsłynniejszy zegar i dzwon wieży należącej do Pałacu Westminsterskiego
Big Ben to nazwa dzwonu, a obecnie także zegara umieszczonego na szczycie 96-metrowej Wieży św. Szczepana, która jest jednym z najbardziej znanych symboli Wielkiej Brytanii. Wieża Zegarowa wchodzi w skład gmachu parlamentu brytyjskiego, czyli Pałacu Westminsterskiego. Bogactwo architektonicznych detali i przepych wiktoriański sprawiają, że pałac odwiedza codziennie ogromna liczba turystów, gdzie mogą podziwiać pond tysiąc pokoi, a w tym Izby Lordów i Izby Gmin.

6. Zamek w Windsorze, czyli jedna z głównych rezydencji monarchów angielskich
Początkowo zamek był drewnianą fortecą, którą wybudował Wilhelm Zdobywca, a dopiero po kilkukrotnych przebudowach zyskał obecny kształt, czyli mury obronne, wieże i machikuły. Majestatyczny zamek w Windsorze nad Tamizą to obecnie miejsce, gdzie znajdują się apartamenty Elżbiety II. Z kolei przy wejściu do apartamentów państwowych znajdują się obszerny dom lalek z aż pięcioma łazienkami i windami. Głównym budynkiem dziedzińca jest kaplica św. Jerzego, gdzie spoczywa wielu królów.