Co warto zobaczyć, zwiedzić w Krakowie? 7 najciekawszych miejsc na weekend!

Co warto zobaczyć, zwiedzić w Krakowie? 7 najciekawszych miejsc na weekend!

Planując zwiedzanie Krakowa warto przede wszystkim zobaczyć najciekawsze i najbardziej znane atrakcje. Kraków jest miejscem o bogatej historii, przez wieki będąc świadkiem najważniejszych dla Polski wydarzeń. Turyści powinny w szczególności odwiedzić Wawel, Kopiec Krakusa, Sukiennice, Kazimierz, a także Skałkę i Kościół Mariacki.

Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski mieszczący się na Wzgórzu Wawelskim to dawne centrum państwowości polskiej. Zamek został zbudowany na lewym brzegu rzeki Wisły, w samym sercu miasta. Największą świetnością cieszył się podczas panowania dynastii Jagiellonów. Obecnie na Wawelu warto zobaczyć przede wszystkim Reprezentatywne Komnaty należące do Króla. Znajdują się w nich arrasy. Dużym zainteresowaniem turystów cieszy się również Sala Senatorska i Sala Poselska. Wartą odwiedzenia ekspozycją jest także Skarbiec Koronny i Zbrojownia. Będąc na Wawelu nie można przegapić także Smoczej Jaskini, usytuowanej w zachodniej części wzgórza, która stanowi doskonałą atrakcję szczególnie dla dzieci.

Kopiec Krakusa
Kopiec Krakusa jest jednym z pięciu kopców ulokowanych na terenie miasta. Jego wysokość wynosi ponad dwieście metrów, a odległość od Wawelu to ponad dwa kilometry. O jego dużym znaczeniu świadczy fakt, że z okna Sali Poselskiej, na której podejmowano ważne decyzje państwowe, skierowane są właśnie na Kopiec Krakusa. Legenda podaje, że Kopiec Krakusa wznieśli synowie księcia Kraka, którzy pochowali tam swojego ojca. W rzeczywistości czas powstania i przeznaczenie Kopca nie są znane. W dziewiętnastym wieku Kopiec stanowił element systemu austriackich fortyfikacji, dlatego otoczono go murem i fosą, które po wojnie zniszczono.

Sukiennice
Sukiennice są zabytkowym budynkiem zlokalizowanym w centralnej części Rynku Głównego. Dawniej znajdowały się tam drewniane kramy z budkami i straganami. Dopiero w późniejszym czasie dobudowano zadaszenie i Sukiennice zaczęły wyglądem przypominać dzisiejszą budowlę. Obecne Sukiennice to dwa rządy kramów, przede wszystkim oferujących turystom biżuterię i pamiątki, a także rękodzieła. Na pierwszym piętrze Sukiennic można podziwiać obrazy i rzeźby z dziewiętnastego wieku, a na parterze mieści się restauracja. Osoby zwiedzające Sukiennice powinny zajrzeć również do Podziemi Rynku Głównego, do których zejście znajduje się właśnie w Sukiennicach.

Podziemia Rynku w Krakowie
W podziemiach krakowskiego Rynku Głównego mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wejście do Muzeum usytuowane jest w Sukiennicach. Obiekt posiada zarówno ekspozycje stałe dotyczące tożsamości Krakowa jak i czasowe. Muzeum jest nowoczesne i multimedialne. Podczas zwiedzania można poczuć się jak na średniowiecznym rynku, między innymi dzięki odgłosom gwaru targu. W Muzeum wykorzystano zarówno urządzenia holograficzne jak i ekrany dotykowe oraz ekran z pary wodnej. Oczywiście, jak w każdym Muzeum, w podziemiach znajdują się zabytki takie jak monety, ceramika, ozdoby, czy przybory higieniczne.

Krakowski Kazimierz
Najbardziej znanym turystom obszarem jest oczywiście Stare Miasto, ale Kazimierz jest równie popularny, głównie dzięki dużej ilości zabytkowych synagog, typowych żydowskich restauracji, nowoczesnych lokali i klubów nocnych. Początkowo Kazimierz był partnerem handlowym dla Krakowa. Żydzi zamieszkali tam w piętnastym wieku, wskutek wygnania ich z Krakowa przez króla Jana Olbrachta. Dziś Kazimierz to najatrakcyjniejsza dzielnica miasta. Synagogi, kościoły, Festiwal Kultury Żydowskiej, Święto Zupy, Święto Chleba przyciągają tłumy, a wśród nich znajdziemy nie tylko osoby związane z kulturą żydowską.

Kościół Mariacki
Kościół Mariacki to nic innego jak Bazylika pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Jest to najbardziej znany zabytek Krakowa położony na Rynku Głównym. Cechą charakterystyczną kościoła jest fasada ujęta w dwie wieże. Co godzinę na większej z wież zawodowy strażak odgrywa hejnał Mariacki na różne strony świata. We wnętrzu Kościoła znajduje się znany na całym świecie ołtarz główny wykonany przez Wita Stwosza. Kościół posiada również oryginalne czternastowieczne organy.

Krakowska Skałka
Krakowska Skałka to Bazylika Świętego Michała Archanioła i Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. To kompleks sakralny, klasztor, a także kościół. Znajduje się on niedaleko Wawelu, nieopodal Wisły i pełni rolę tak zwanego Panteonu Narodowego. Niedaleko Bazyliki znajduje się Sadzawka Świętego Stanisława, będąca prawdopodobnie miejscem dawnych obrzędów pogańskich. Ważnym miejscem w Bazylice jest krypta zasłużonych, w której spoczywają znakomite postacie polskiej kultury i nauki.

Tagi: najciekawsze miejsca w krakowie,

Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega