Co warto zobaczyć, zwiedzić w Krakowie? 7 najciekawszych miejsc na weekend!

Co warto zobaczyć, zwiedzić w Krakowie? 7 najciekawszych miejsc na weekend!

Planując zwiedzanie Krakowa warto przede wszystkim zobaczyć najciekawsze i najbardziej znane atrakcje. Kraków jest miejscem o bogatej historii, przez wieki będąc świadkiem najważniejszych dla Polski wydarzeń. Turyści powinny w szczególności odwiedzić Wawel, Kopiec Krakusa, Sukiennice, Kazimierz, a także Skałkę i Kościół Mariacki.

Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski mieszczący się na Wzgórzu Wawelskim to dawne centrum państwowości polskiej. Zamek został zbudowany na lewym brzegu rzeki Wisły, w samym sercu miasta. Największą świetnością cieszył się podczas panowania dynastii Jagiellonów. Obecnie na Wawelu warto zobaczyć przede wszystkim Reprezentatywne Komnaty należące do Króla. Znajdują się w nich arrasy. Dużym zainteresowaniem turystów cieszy się również Sala Senatorska i Sala Poselska. Wartą odwiedzenia ekspozycją jest także Skarbiec Koronny i Zbrojownia. Będąc na Wawelu nie można przegapić także Smoczej Jaskini, usytuowanej w zachodniej części wzgórza, która stanowi doskonałą atrakcję szczególnie dla dzieci.

Kopiec Krakusa
Kopiec Krakusa jest jednym z pięciu kopców ulokowanych na terenie miasta. Jego wysokość wynosi ponad dwieście metrów, a odległość od Wawelu to ponad dwa kilometry. O jego dużym znaczeniu świadczy fakt, że z okna Sali Poselskiej, na której podejmowano ważne decyzje państwowe, skierowane są właśnie na Kopiec Krakusa. Legenda podaje, że Kopiec Krakusa wznieśli synowie księcia Kraka, którzy pochowali tam swojego ojca. W rzeczywistości czas powstania i przeznaczenie Kopca nie są znane. W dziewiętnastym wieku Kopiec stanowił element systemu austriackich fortyfikacji, dlatego otoczono go murem i fosą, które po wojnie zniszczono.

Sukiennice
Sukiennice są zabytkowym budynkiem zlokalizowanym w centralnej części Rynku Głównego. Dawniej znajdowały się tam drewniane kramy z budkami i straganami. Dopiero w późniejszym czasie dobudowano zadaszenie i Sukiennice zaczęły wyglądem przypominać dzisiejszą budowlę. Obecne Sukiennice to dwa rządy kramów, przede wszystkim oferujących turystom biżuterię i pamiątki, a także rękodzieła. Na pierwszym piętrze Sukiennic można podziwiać obrazy i rzeźby z dziewiętnastego wieku, a na parterze mieści się restauracja. Osoby zwiedzające Sukiennice powinny zajrzeć również do Podziemi Rynku Głównego, do których zejście znajduje się właśnie w Sukiennicach.

Podziemia Rynku w Krakowie
W podziemiach krakowskiego Rynku Głównego mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wejście do Muzeum usytuowane jest w Sukiennicach. Obiekt posiada zarówno ekspozycje stałe dotyczące tożsamości Krakowa jak i czasowe. Muzeum jest nowoczesne i multimedialne. Podczas zwiedzania można poczuć się jak na średniowiecznym rynku, między innymi dzięki odgłosom gwaru targu. W Muzeum wykorzystano zarówno urządzenia holograficzne jak i ekrany dotykowe oraz ekran z pary wodnej. Oczywiście, jak w każdym Muzeum, w podziemiach znajdują się zabytki takie jak monety, ceramika, ozdoby, czy przybory higieniczne.

Krakowski Kazimierz
Najbardziej znanym turystom obszarem jest oczywiście Stare Miasto, ale Kazimierz jest równie popularny, głównie dzięki dużej ilości zabytkowych synagog, typowych żydowskich restauracji, nowoczesnych lokali i klubów nocnych. Początkowo Kazimierz był partnerem handlowym dla Krakowa. Żydzi zamieszkali tam w piętnastym wieku, wskutek wygnania ich z Krakowa przez króla Jana Olbrachta. Dziś Kazimierz to najatrakcyjniejsza dzielnica miasta. Synagogi, kościoły, Festiwal Kultury Żydowskiej, Święto Zupy, Święto Chleba przyciągają tłumy, a wśród nich znajdziemy nie tylko osoby związane z kulturą żydowską.

Kościół Mariacki
Kościół Mariacki to nic innego jak Bazylika pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Jest to najbardziej znany zabytek Krakowa położony na Rynku Głównym. Cechą charakterystyczną kościoła jest fasada ujęta w dwie wieże. Co godzinę na większej z wież zawodowy strażak odgrywa hejnał Mariacki na różne strony świata. We wnętrzu Kościoła znajduje się znany na całym świecie ołtarz główny wykonany przez Wita Stwosza. Kościół posiada również oryginalne czternastowieczne organy.

Krakowska Skałka
Krakowska Skałka to Bazylika Świętego Michała Archanioła i Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. To kompleks sakralny, klasztor, a także kościół. Znajduje się on niedaleko Wawelu, nieopodal Wisły i pełni rolę tak zwanego Panteonu Narodowego. Niedaleko Bazyliki znajduje się Sadzawka Świętego Stanisława, będąca prawdopodobnie miejscem dawnych obrzędów pogańskich. Ważnym miejscem w Bazylice jest krypta zasłużonych, w której spoczywają znakomite postacie polskiej kultury i nauki.

Tagi: co warto zobaczyć w krakowie, co warto zobaczyć w krakowie, co warto zobaczyć w krakowie, co zwiedzić w krakowie, co zwiedzić w krakowie, co zwiedzić w krakowie, co zobaczyć w krakowie, co zobaczyć w krakowie, co zobaczyć w krakowie, kraków co warto zobaczyć, kraków co warto zobaczyć, kraków co warto zobaczyć, najciekawsze miejsca w krakowie, najciekawsze miejsca w krakowie, najciekawsze miejsca w krakowie,

Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty