Co warto zobaczyć, zwiedzić w Krakowie? 7 najciekawszych miejsc na weekend!

Co warto zobaczyć, zwiedzić w Krakowie? 7 najciekawszych miejsc na weekend!

Planując zwiedzanie Krakowa warto przede wszystkim zobaczyć najciekawsze i najbardziej znane atrakcje. Kraków jest miejscem o bogatej historii, przez wieki będąc świadkiem najważniejszych dla Polski wydarzeń. Turyści powinny w szczególności odwiedzić Wawel, Kopiec Krakusa, Sukiennice, Kazimierz, a także Skałkę i Kościół Mariacki.

Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski mieszczący się na Wzgórzu Wawelskim to dawne centrum państwowości polskiej. Zamek został zbudowany na lewym brzegu rzeki Wisły, w samym sercu miasta. Największą świetnością cieszył się podczas panowania dynastii Jagiellonów. Obecnie na Wawelu warto zobaczyć przede wszystkim Reprezentatywne Komnaty należące do Króla. Znajdują się w nich arrasy. Dużym zainteresowaniem turystów cieszy się również Sala Senatorska i Sala Poselska. Wartą odwiedzenia ekspozycją jest także Skarbiec Koronny i Zbrojownia. Będąc na Wawelu nie można przegapić także Smoczej Jaskini, usytuowanej w zachodniej części wzgórza, która stanowi doskonałą atrakcję szczególnie dla dzieci.

Kopiec Krakusa
Kopiec Krakusa jest jednym z pięciu kopców ulokowanych na terenie miasta. Jego wysokość wynosi ponad dwieście metrów, a odległość od Wawelu to ponad dwa kilometry. O jego dużym znaczeniu świadczy fakt, że z okna Sali Poselskiej, na której podejmowano ważne decyzje państwowe, skierowane są właśnie na Kopiec Krakusa. Legenda podaje, że Kopiec Krakusa wznieśli synowie księcia Kraka, którzy pochowali tam swojego ojca. W rzeczywistości czas powstania i przeznaczenie Kopca nie są znane. W dziewiętnastym wieku Kopiec stanowił element systemu austriackich fortyfikacji, dlatego otoczono go murem i fosą, które po wojnie zniszczono.

Sukiennice
Sukiennice są zabytkowym budynkiem zlokalizowanym w centralnej części Rynku Głównego. Dawniej znajdowały się tam drewniane kramy z budkami i straganami. Dopiero w późniejszym czasie dobudowano zadaszenie i Sukiennice zaczęły wyglądem przypominać dzisiejszą budowlę. Obecne Sukiennice to dwa rządy kramów, przede wszystkim oferujących turystom biżuterię i pamiątki, a także rękodzieła. Na pierwszym piętrze Sukiennic można podziwiać obrazy i rzeźby z dziewiętnastego wieku, a na parterze mieści się restauracja. Osoby zwiedzające Sukiennice powinny zajrzeć również do Podziemi Rynku Głównego, do których zejście znajduje się właśnie w Sukiennicach.

Podziemia Rynku w Krakowie
W podziemiach krakowskiego Rynku Głównego mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wejście do Muzeum usytuowane jest w Sukiennicach. Obiekt posiada zarówno ekspozycje stałe dotyczące tożsamości Krakowa jak i czasowe. Muzeum jest nowoczesne i multimedialne. Podczas zwiedzania można poczuć się jak na średniowiecznym rynku, między innymi dzięki odgłosom gwaru targu. W Muzeum wykorzystano zarówno urządzenia holograficzne jak i ekrany dotykowe oraz ekran z pary wodnej. Oczywiście, jak w każdym Muzeum, w podziemiach znajdują się zabytki takie jak monety, ceramika, ozdoby, czy przybory higieniczne.

Krakowski Kazimierz
Najbardziej znanym turystom obszarem jest oczywiście Stare Miasto, ale Kazimierz jest równie popularny, głównie dzięki dużej ilości zabytkowych synagog, typowych żydowskich restauracji, nowoczesnych lokali i klubów nocnych. Początkowo Kazimierz był partnerem handlowym dla Krakowa. Żydzi zamieszkali tam w piętnastym wieku, wskutek wygnania ich z Krakowa przez króla Jana Olbrachta. Dziś Kazimierz to najatrakcyjniejsza dzielnica miasta. Synagogi, kościoły, Festiwal Kultury Żydowskiej, Święto Zupy, Święto Chleba przyciągają tłumy, a wśród nich znajdziemy nie tylko osoby związane z kulturą żydowską.

Kościół Mariacki
Kościół Mariacki to nic innego jak Bazylika pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Jest to najbardziej znany zabytek Krakowa położony na Rynku Głównym. Cechą charakterystyczną kościoła jest fasada ujęta w dwie wieże. Co godzinę na większej z wież zawodowy strażak odgrywa hejnał Mariacki na różne strony świata. We wnętrzu Kościoła znajduje się znany na całym świecie ołtarz główny wykonany przez Wita Stwosza. Kościół posiada również oryginalne czternastowieczne organy.

Krakowska Skałka
Krakowska Skałka to Bazylika Świętego Michała Archanioła i Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. To kompleks sakralny, klasztor, a także kościół. Znajduje się on niedaleko Wawelu, nieopodal Wisły i pełni rolę tak zwanego Panteonu Narodowego. Niedaleko Bazyliki znajduje się Sadzawka Świętego Stanisława, będąca prawdopodobnie miejscem dawnych obrzędów pogańskich. Ważnym miejscem w Bazylice jest krypta zasłużonych, w której spoczywają znakomite postacie polskiej kultury i nauki.

Tagi: co warto zobaczyć w krakowie, co zobaczyć w krakowie, co warto zobaczyc w krakowie, co zwiedzić w krakowie, co warto zwiedzić w krakowie, kopiec krakusa zwiedzanie, kraków miejsca do zwiedzania, kraków co warto zobaczyć, co warto zobaczyć kraków, warto zobaczyć kraków, kraków co zwiedzić, co można zwiedzić w krakowie, co zwiedzic w krakowie, najciekawsze miejsca w krakowie, co zwiedzać w krakowie,

Tagi

mapa europy wyznaczanie trasy co mozna zwiedzic w krakowie odcinkowy pomiar prędkości 2017 umowa kupna sprzedaży samochodu 2017 kontrolki w samochodzie ile kosztuje przerejestrowanie samochodu 2017 auto do 10 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie darmowe sprawdzenie numeru vin automat jak jeździć grand tour online pl mapa europy audi q2 wymiary jaki akumulator do samochodu czy na skuter trzeba mieć prawo jazdy 2017 bmw zabezpieczenie przed kradzieżą alfa giulia premiera bmw i8 opinie klasy mercedesa bramki na a2 akcyza ile wynosi ile kosztuje butla gazowa do samochodu tajlandia co warto wiedzieć najbezpieczniejszy samochód 2017 jak sprawdzic jaki olej w silniku najlepszy pickup raport tuv 2017 pełna lista diesel zimą genewa targi motoryzacyjne 2017 astra g dane techniczne opony toyota chr dane techniczne wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji dluga podroz samochodem jak sie przygotowac zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 koszt lakierowania auta audi dekoder vin aktualne informacje drogowe gdzie ciepło w lutym jaki kombivan wybrać umweltzone berlin gdzie kupić kamera do samochodu ranking folie car wrap bmw dane techniczne sposoby na senność za kierownicą bramki na a1 mapa autostrada a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty kolizja oświadczenie wzór co to jest tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą amatorskie focie niemcy winieta czechy winiety