Auta 7 osobowe - jakie auto rodzinne wybrać?

Auta 7 osobowe - jakie auto rodzinne wybrać?

Duże rodziny, również te wielopokoleniowe bardzo często decydują się na zakup przestronnego samochodu 7-osobowego. Dzięki temu nie muszą korzystać z komunikacji zbiorowej czy dysponować dwoma samochodami, by w pełnym składzie gdzieś wyjechać. Rynek motoryzacyjny w pełni rozumie takie potrzeby i już od kilkunastu lat oferuje spory wybór różnorodnych modeli samochodów osobowych, mogących przewieźć 7 osób. Przeglądając auta 7 osobowe, jakie auto rodzinne warto wybrać?

Co warto brać pod uwagę decydując się na auto rodzinne?


Czynników mających wpływ na wybór auta rodzinnego 7 osobowego może być wiele. Przywiązanie do marki powinniśmy jednak odstawić na bok, by znaleźć najlepsze do aktualnych potrzeb rozwiązanie. Rozważąjąc zakup warto zwrócić uwagę na:
typ trzeciego rzędu siedzeń - dodatkowe chowane w podłodze czy pełnowymiarowe,
drugi rząd siedzeń i przestrzeń, miejsce na foteliki, system ISOFIX,
przestrzeń ładunkową, możliwość montażu bagażnika dachowego czy uchwytu rowerowego na hak,
rodzaj oraz moc silnika uwzględniając akt, że rodzinne auta są zwykle cięższe i będą przewozić więcej ludzi,
bezpieczeństwo - nowe samochody można porównać w rankingach Euro NCAP.

Samochód rodzinny na co dzień i na wakacje


Dosyć istotną kwestią przy zakupie będzie z pewnością to, czy samochód będzie dodatkowym, czy głównym pojazdem w gospodarstwie domowym. Jeżeli ma być wykorzystywany w pełnym obłożeniu codziennie, ciężko jest iść na kompromisy pod względem komfortu dodatkowych siedzeń. Z drugiej strony auto typowo wakacyjne, dodatkowe też nie może być zbyt kompaktowe. Należy pamiętać, że w wielu modelach mini-vanów z trzecim rzędem siedzeń montowane są one w strefie bagażnika, co znacząco zmniejsza przestrzeń ładunkową. Oczywiście w takich sytuacjach bagażniki dachowe przy dłuższych wyjazdach są w pełni uzasadnione.

Nowe czy używane? Budżet decyduje

Nie da się ukryć, że większość pojazdów osobowych z siedmioma miejscami to nawet o kilkadziesiąt procent większy wydatek niż samochód o porównywalnym standardzie w klasycznej wielkości. Nieco inaczej sytuacja wygląda w kwestii aut używanych, gdzie różnice cenowe nieco się zmniejszają. Z pewnością jednak to od budżetu będzie zależała decyzja, czy samochód kupimy nowy z salonu, czy też używany. Chcąc mieć pojazd rodzinny fabrycznie nowy w niskiej cenie, trzeba zdecydować się na model w wersji uproszczonej, z podstawowym wyposażeniem i zwykle starszymi, nie zawsze do końca satysfakcjonującymi rozwiązaniami.

Ekonomiczne propozycje dla mniej wymagających

Na rynku dostępnych jest kilka modeli samochodów siedmioosobowych w atrakcyjnych cenach. Wśród nich najtaniej dostępne są modele Dacia Lodgy, które cieszą się sporą popularnością wśród dużych rodzin. Atrakcyjna cenowo jest również Kia Carens, która w opcji może mieć trzeci rząd siedzeń. Obydwa modele z podstawowym wyposażeniem są dobrymi propozycjami rodzinnych aut 7-osobowych.

Segment standard i premium - kiedy komfort to główny czynnik zakupowy

Królująca na rynku samochodów 7-osobowych Zafira od Opla to już nieco wyższa półka cenowa, zwłaszcza, że nowej wersji Life bliżej wyglądem do busa niż mini-vana. Ciekawa propozycja to Citroen C4 Grand Spacetourer, niegdyś Picasso. Warto również wspomnieć o Fordzie Grand C-Max, albo też Mitsubishi Outlander. Wielbiciele dużych SUV-ów czy crossoverów docenią dosyć atrakcyjną cenowo Skodę Kodiaq. Jeżeli jednak w pojeździe pełen komplet pasażerów ma mieć komfort na porównywalnym poziomie, czyli trzeci rząd siedzeń powinien być pełnowymiarowy, lepiej rozważyć droższe, większe modele takie jak Renault Trafic czy Peugeot Traveller.