Autostrada A6 - bramki, punkty poboru opłat, opłaty, zjazdy, informacje, przebieg
Źródło: GDDKiA

Autostrada A6 - bramki, punkty poboru opłat, opłaty, zjazdy, informacje, przebieg

Autostrada A6 położona jest w całości na terenie województwa zachodniopomorskiego i stanowi obwodnicę Szczecina w ramach międzynarodowego szlaku drogowego E28. Autostrada ta łączy się z niemiecką A11, a także z polską drogą ekspresową S3. Docelowo połączona również z drogą ekspresową S6. Autostrada zaczyna się na przejściu granicznym w Kołbaskowie i biegnie aż do węzła Rzeźnica (tam łączy się z drogą ekspresową S3).

Historia autostrady
Historia autostrady A6 sięga czasów przed II Wojną Światową. W roku 1933 zainaugurowano prace nad drogą, które zostały ukończone w roku 1936. Droga ta łączyła Berlin z ówczesnym Szczecinem. W roku 1945 gdy wojska niemieckie wycofywały się z tych terenów wysadziły mosty na Odrze Zachodniej oraz Odrze Wschodniej. Kilka lat po wojnie zostały one odbudowane aby umożliwić komunikacje w kierunku Kołbaskowa. Następnie droga remontowana była w latach 90. XX wieku oraz w latach 2004-2014.

Autostrada A6 - opłaty
Autostrada A6 w chwili obecnej jest darmowa i nie zanosi się na to aby samochody osobowe ponosiły na niej jakiekolwiek opłaty. W przeciwieństwie do innych autostrad: A1, A2, A4 - gdzie część odcinków jest płatna, tutaj przejedziemy cały blisko 30 km odcinek za darmo. W chwili obecnej nie ma żadnych planów wprowadzenia opłat głównie ze względu na to, że droga ta stanowi swoistą obwodnicę Szczecina. Podobnie jest w przypadku autostrady A8, która stanowi obwodnicę Wrocławia. Pamiętać należy również o tym, że autostrada ta jest jedną bardzo krótka i ma jedynie 30 km gdyż następnie zamienia się w drogę ekspresową S3, która łączy Świnoujcie z Lubawką i przebiega tuż przy naszej zachodniej granicy. Kiedyś planowano budowę autostrady A3 jednak zrezygnowano z niej na rzecz drogi ekspresowej.