Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej - wzór PDF do pobrania 2017

Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej - wzór PDF do pobrania 2017

Posiadanie przy sobie oświadczenia sprawcy kolizji drogowej jest wskazane. Nigdy nie wiadomo kiedy przytrafi nam się stłuczka na parkingu czy niegroźna kolizja drogowa przy której nie ma potrzeby wzywania policji na miejsce zdarzenia. Jeśli uczestnicy kolizji zgadzają się na takie rozwiązanie, będzie nam potrzebny druk na bazie którego ubiegać się będziemy o wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia sprawcy.

Czy wzywać policję
Jeśli doszło do kolizji drogowej to teoretycznie nie mamy obowiązku wzywania policji na miejsce zdarzenia. Oczywiście pod warunkiem, że uczestnicy kolizji zgadzają się co do jej przebiegu i nie mają żadnych wątpliwości. Kolizja ma miejsce wtedy gdy podczas zdarzenia spowodowano jedynie straty materialne, np. uszkodzono nasz samochód. Jeśli natomiast sami jesteśmy poszkodowani, wyczuwamy alkohol od sprawcy, nie możemy się porozumieć co do tego czyje była wina wtedy koniecznie musimy wezwać na miejsce zdarzenia policję. Liczyć się musimy wtedy z tym, że sprawca wypadku zostanie ukarany mandatem karnym i punktami karnymi. Plusem policji na miejscu jest jednak to, że nie pominiemy żadnych szczegółów, które potem podczas załatwiania formalności z naszym ubezpieczeniem będą nam niezbędne.

Jak się zachować podczas kolizji
Przede wszystkim nie wpadajmy w panikę. Jeśli już doszło do kolizji to nie jest koniec świata. Upewnijmy się najpierw czy wszyscy nasi pasażerowie są cali i nic im nie dolega. Rozejrzyjmy się w koło czy możemy bezpiecznie opuścić pojazd aby ocenić straty i to jak wygląda drugi uczestnik kolizji. Jeśli samochody spokojnie możemy przemieszczać, możemy zjechać nimi na pobocze w taki sposób aby nie utrudniać ruchu pozostałym uczestnikom. Dobrze jest zrobić zdjęcie telefonem zarówno swojemu samochodowi jak i drugiemu uczestnikowi. Jeśli zgadzamy się co do winy, wystarczy, że uzupełnimy wzór oświadczenia o odpowiednie dane i następnie zgłosimy się do ubezpieczyciela. Rozpocznie się wtedy procedura likwidacji szkody i krok po kroku zostaniemy przez nią przeprowadzeni przez konsultanta telefonicznego. Likwidując szkodę mamy najczęściej dwie możliwości. Pierwsza z nich to wypłata gotówki na podstawie oszacowania szkody przez pracownika firmy ubezpieczeniowej. Druga z opcji to naprawa w wyznaczonym warsztacie - tzw. metoda bez kosztowa. Obie metody mają swoje wady oraz zalety i to z której skorzystacie zależy od waszego konkretnego przypadku.

Wypełnianie oświadczenia
Wypełniając na miejscu zdarzenia oświadczenie sprawcy kolizji drogowej pamiętajmy o kilku istotnych szczegółach. Sprawdźmy dokładnie dane sprawcy na podstawie jego dowodu osobistego oraz dowodu rejestracyjnego auta. Czy numer rejestracyjny zgadza się z tym jaki jest na tablicy na samochodzie. Ważne jest również czy sprawca ma ważne ubezpieczenie OC. Jest to podstawa. Istotny może być również numer polisy, data urodzenia kierowcy, marka pojazdu. Należy również w dokładny sposób opisać przebieg zdarzenia, jak do niego doszło, w jakim miejscu, o której godzinie. Oświadczenie musi być również podpisane przez obu uczestników.

Wzory oświadczeń do pobrania
Poniżej prezentujemy odnośniki do pobrania wzorów takich oświadczeń udostępnianych przez różne firmy ubezpieczeniowe.
Oświadczenie sprawcy PZU
Oświadczenie sprawcy Warta

Oświadczenie sprawcy LINK4
Oświadczenie sprawcy AXA


Tagi: oświadczenie sprawcy kolizji, jak napisać oświadczenie, jak napisac oswiadczenie, oświadczenie sprawcy kolizji drogowej, oświadczenie sprawcy kolizji drogowej wzór, wzór oświadczenia sprawcy kolizji, jak napisać oświadczenie wzór, wzór oświadczenia kolizji, druk kolizji drogowej, oświadczenie sprawcy kolizji drogowej druk, oświadczenie sprawcy kolizji wzór, oświadczenie o kolizji drogowej wzór, oświadczenie sprawcy kolizji pdf, oświadczenie jak napisać, oświadczenie kolizja,

Tagi

mapa europy wyznaczanie trasy co mozna zwiedzic w krakowie odcinkowy pomiar prędkości 2017 umowa kupna sprzedaży samochodu 2017 kontrolki w samochodzie ile kosztuje przerejestrowanie samochodu 2017 auto do 10 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie darmowe sprawdzenie numeru vin automat jak jeździć grand tour online pl mapa europy audi q2 wymiary jaki akumulator do samochodu czy na skuter trzeba mieć prawo jazdy 2017 bmw zabezpieczenie przed kradzieżą alfa giulia premiera bmw i8 opinie klasy mercedesa bramki na a2 akcyza ile wynosi ile kosztuje butla gazowa do samochodu tajlandia co warto wiedzieć najbezpieczniejszy samochód 2017 jak sprawdzic jaki olej w silniku najlepszy pickup raport tuv 2017 pełna lista diesel zimą genewa targi motoryzacyjne 2017 astra g dane techniczne opony toyota chr dane techniczne wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji dluga podroz samochodem jak sie przygotowac zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 koszt lakierowania auta audi dekoder vin aktualne informacje drogowe gdzie ciepło w lutym jaki kombivan wybrać umweltzone berlin gdzie kupić kamera do samochodu ranking folie car wrap bmw dane techniczne sposoby na senność za kierownicą bramki na a1 mapa autostrada a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty kolizja oświadczenie wzór co to jest tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą amatorskie focie niemcy winieta czechy winiety