Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej - wzór PDF do pobrania 2019/2020

Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej - wzór PDF do pobrania 2019/2020

Posiadanie przy sobie oświadczenia sprawcy kolizji drogowej jest wskazane. Nigdy nie wiadomo kiedy przytrafi nam się stłuczka na parkingu czy niegroźna kolizja drogowa przy której nie ma potrzeby wzywania policji na miejsce zdarzenia. Jeśli uczestnicy kolizji zgadzają się na takie rozwiązanie, będzie nam potrzebny druk na bazie którego ubiegać się będziemy o wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia sprawcy.

Czy wzywać policję
Jeśli doszło do kolizji drogowej to teoretycznie nie mamy obowiązku wzywania policji na miejsce zdarzenia. Oczywiście pod warunkiem, że uczestnicy kolizji zgadzają się co do jej przebiegu i nie mają żadnych wątpliwości. Kolizja ma miejsce wtedy gdy podczas zdarzenia spowodowano jedynie straty materialne, np. uszkodzono nasz samochód. Jeśli natomiast sami jesteśmy poszkodowani, wyczuwamy alkohol od sprawcy, nie możemy się porozumieć co do tego czyje była wina wtedy koniecznie musimy wezwać na miejsce zdarzenia policję. Liczyć się musimy wtedy z tym, że sprawca wypadku zostanie ukarany mandatem karnym i punktami karnymi. Plusem policji na miejscu jest jednak to, że nie pominiemy żadnych szczegółów, które potem podczas załatwiania formalności z naszym ubezpieczeniem będą nam niezbędne.

Jak się zachować podczas kolizji
Przede wszystkim nie wpadajmy w panikę. Jeśli już doszło do kolizji to nie jest koniec świata. Upewnijmy się najpierw czy wszyscy nasi pasażerowie są cali i nic im nie dolega. Rozejrzyjmy się w koło czy możemy bezpiecznie opuścić pojazd aby ocenić straty i to jak wygląda drugi uczestnik kolizji. Jeśli samochody spokojnie możemy przemieszczać, możemy zjechać nimi na pobocze w taki sposób aby nie utrudniać ruchu pozostałym uczestnikom. Dobrze jest zrobić zdjęcie telefonem zarówno swojemu samochodowi jak i drugiemu uczestnikowi. Jeśli zgadzamy się co do winy, wystarczy, że uzupełnimy wzór oświadczenia o odpowiednie dane i następnie zgłosimy się do ubezpieczyciela. Rozpocznie się wtedy procedura likwidacji szkody i krok po kroku zostaniemy przez nią przeprowadzeni przez konsultanta telefonicznego. Likwidując szkodę mamy najczęściej dwie możliwości. Pierwsza z nich to wypłata gotówki na podstawie oszacowania szkody przez pracownika firmy ubezpieczeniowej. Druga z opcji to naprawa w wyznaczonym warsztacie - tzw. metoda bez kosztowa. Obie metody mają swoje wady oraz zalety i to z której skorzystacie zależy od waszego konkretnego przypadku.

Wypełnianie oświadczenia
Wypełniając na miejscu zdarzenia oświadczenie sprawcy kolizji drogowej pamiętajmy o kilku istotnych szczegółach. Sprawdźmy dokładnie dane sprawcy na podstawie jego dowodu osobistego oraz dowodu rejestracyjnego auta. Czy numer rejestracyjny zgadza się z tym jaki jest na tablicy na samochodzie. Ważne jest również czy sprawca ma ważne ubezpieczenie OC. Jest to podstawa. Istotny może być również numer polisy, data urodzenia kierowcy, marka pojazdu. Należy również w dokładny sposób opisać przebieg zdarzenia, jak do niego doszło, w jakim miejscu, o której godzinie. Oświadczenie musi być również podpisane przez obu uczestników.

Wzory oświadczeń do pobrania
Poniżej prezentujemy odnośniki do pobrania wzorów takich oświadczeń udostępnianych przez różne firmy ubezpieczeniowe.
Oświadczenie sprawcy PZU
Oświadczenie sprawcy Warta

Oświadczenie sprawcy LINK4
Oświadczenie sprawcy AXA