Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej - wzór PDF do pobrania 2019/2020

Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej - wzór PDF do pobrania 2019/2020

Posiadanie przy sobie oświadczenia sprawcy kolizji drogowej jest wskazane. Nigdy nie wiadomo kiedy przytrafi nam się stłuczka na parkingu czy niegroźna kolizja drogowa przy której nie ma potrzeby wzywania policji na miejsce zdarzenia. Jeśli uczestnicy kolizji zgadzają się na takie rozwiązanie, będzie nam potrzebny druk na bazie którego ubiegać się będziemy o wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia sprawcy.

Czy wzywać policję
Jeśli doszło do kolizji drogowej to teoretycznie nie mamy obowiązku wzywania policji na miejsce zdarzenia. Oczywiście pod warunkiem, że uczestnicy kolizji zgadzają się co do jej przebiegu i nie mają żadnych wątpliwości. Kolizja ma miejsce wtedy gdy podczas zdarzenia spowodowano jedynie straty materialne, np. uszkodzono nasz samochód. Jeśli natomiast sami jesteśmy poszkodowani, wyczuwamy alkohol od sprawcy, nie możemy się porozumieć co do tego czyje była wina wtedy koniecznie musimy wezwać na miejsce zdarzenia policję. Liczyć się musimy wtedy z tym, że sprawca wypadku zostanie ukarany mandatem karnym i punktami karnymi. Plusem policji na miejscu jest jednak to, że nie pominiemy żadnych szczegółów, które potem podczas załatwiania formalności z naszym ubezpieczeniem będą nam niezbędne.

Jak się zachować podczas kolizji
Przede wszystkim nie wpadajmy w panikę. Jeśli już doszło do kolizji to nie jest koniec świata. Upewnijmy się najpierw czy wszyscy nasi pasażerowie są cali i nic im nie dolega. Rozejrzyjmy się w koło czy możemy bezpiecznie opuścić pojazd aby ocenić straty i to jak wygląda drugi uczestnik kolizji. Jeśli samochody spokojnie możemy przemieszczać, możemy zjechać nimi na pobocze w taki sposób aby nie utrudniać ruchu pozostałym uczestnikom. Dobrze jest zrobić zdjęcie telefonem zarówno swojemu samochodowi jak i drugiemu uczestnikowi. Jeśli zgadzamy się co do winy, wystarczy, że uzupełnimy wzór oświadczenia o odpowiednie dane i następnie zgłosimy się do ubezpieczyciela. Rozpocznie się wtedy procedura likwidacji szkody i krok po kroku zostaniemy przez nią przeprowadzeni przez konsultanta telefonicznego. Likwidując szkodę mamy najczęściej dwie możliwości. Pierwsza z nich to wypłata gotówki na podstawie oszacowania szkody przez pracownika firmy ubezpieczeniowej. Druga z opcji to naprawa w wyznaczonym warsztacie - tzw. metoda bez kosztowa. Obie metody mają swoje wady oraz zalety i to z której skorzystacie zależy od waszego konkretnego przypadku.

Wypełnianie oświadczenia
Wypełniając na miejscu zdarzenia oświadczenie sprawcy kolizji drogowej pamiętajmy o kilku istotnych szczegółach. Sprawdźmy dokładnie dane sprawcy na podstawie jego dowodu osobistego oraz dowodu rejestracyjnego auta. Czy numer rejestracyjny zgadza się z tym jaki jest na tablicy na samochodzie. Ważne jest również czy sprawca ma ważne ubezpieczenie OC. Jest to podstawa. Istotny może być również numer polisy, data urodzenia kierowcy, marka pojazdu. Należy również w dokładny sposób opisać przebieg zdarzenia, jak do niego doszło, w jakim miejscu, o której godzinie. Oświadczenie musi być również podpisane przez obu uczestników.

Wzory oświadczeń do pobrania
Poniżej prezentujemy odnośniki do pobrania wzorów takich oświadczeń udostępnianych przez różne firmy ubezpieczeniowe.
Oświadczenie sprawcy PZU
Oświadczenie sprawcy Warta

Oświadczenie sprawcy LINK4
Oświadczenie sprawcy AXATagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega