Branża spedycyjna - czy warto zostać spedytorem?

Branża spedycyjna - czy warto zostać spedytorem?

Praca w branży TSL stawia przed pracownikami wiele zadań. Planując karierę zawodową w tym obszarze, trzeba wziąć pod uwagę obowiązki, jakie nakładane są na spedytora. Osoba ta musi wykazywać się dużym doświadczeniem, umieć rozwiązywać sytuacje konfliktowe, znać doskonale rynek i mieć wysoko rozwinięte zdolności komunikacyjne. Czy warto zostać spedytorem?

Wykształcenie spedytora
Są takie zawody, w których nie jest wymagane ukończenie odpowiednich studiów. Branża TSL należy do tego grona, gdyż pracują w niej również osoby np. z dyplomami kierunków humanistycznych. Nie da się jednak ukryć, że kierunkowe wykształcenie jest tutaj niesamowicie przydatne. W końcu spedytor ma wiele obowiązków i często jego praca polega na wykonywaniu jednocześnie kilku czynności. Toteż ułatwieniem na pewno będzie wiedza z branży TSL, którą nabyć można w trakcie studiów ekonomicznych na uczelniach takich jak https://www.zpsb.pl/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/ekonomia, które specjalizują się w kształceniu biznesowym. Jakie zagadnienia okażą się szczególnie użyteczne? Z pewnością będzie to umiejętność koordynowania procesami zaopatrzenia, poznanie zasad dystrybucji wytworzonych produktów oraz zdolność do analizy zarówno procesów logistycznych, jak i produkcyjnych. Ważne jest nie tylko nabywanie określonej wiedzy, ale także praktyka, dlatego wyjątkowo przydatne będą zajęcia, na których wykładowcy omawiać będą autentyczne case studies.

Główne obowiązki i zadania
Spedytor to osoba, dla której wielozadaniowość to codzienność. Związane jest z nią oczywiście duże ryzyko, gdyż wykonywanie naraz wielu zadań może prowadzić do licznych błędów. Niestety, nie ma tu miejsca na pomyłki, ponieważ każde potknięcie może skutkować poważnymi konsekwencjami i stratami finansowymi firmy. Spedytor musi więc umieć pracować pod presją czasu i być odpornym na stres. Konieczność pracy z klientami, a także innymi przedstawicielami branży zmusza do rozwijania umiejętności w zakresie negocjacji oraz skutecznej komunikacji – osoba na stanowisku spedytora powinna budować zaufanie przewoźników i wykazywać się pełnym profesjonalizmem.

Wysokie wynagrodzenie
Na korzyść pracy spedytora z pewnością przemawia fakt, że zawód ten jest dobrze opłacany. Nie dość, że zarobki stoją na wysokim poziomie, to często spedytorzy otrzymują dodatkowo atrakcyjne premie. Dlatego coraz więcej osób bez wiedzy i doświadczenia decyduje się na pracę w branży, licząc na wysoką pensję. Czas i obowiązki, jakie nakładane są na spedytora, szybko jednak weryfikują, czy dana osoba znajduje się na odpowiednim stanowisku.