Co to jest lusterko fotochromatyczne, jak działa, jak zamontować?

Co to jest lusterko fotochromatyczne, jak działa, jak zamontować?

Podróżowanie w godzinach wieczornych i nocnych, wiąże się z narażeniem oczu kierowców na działanie świateł innych samochodów. Szczególnie nieprzyjemne dla kierowców jest oślepianie światłami aut poruszających się z tyłu. W starszych modelach, aby zapobiec oślepianiu, kierujący pojazdem byli zmuszeni zmienić kąt ustawienia lusterka wstecznego. Manewr taki stwarzał zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ znacznie ograniczał pole widzenia za pojazdem i z obu jego boków. Sytuację tę poprawiło pojawienie się lusterek fotochromatycznych. Początkowo były one instalowane w drogich, luksusowych autach, później zaczęły pojawiać się również w tańszych modelach.

Lusterko fotochromatyczne - zasady działania

Lusterko wsteczne jest lusterkiem wewnętrznym, pozwalającym kierowcy na obserwację przestrzeni z boków auta i za nim. Lusterko fotochromatyczne, oprócz ułatwiania kierowcy widzenia, posiada dodatkowe funkcje, wykorzystywane po zmierzchu. Jego zadaniem jest zapobieganie oślepiania kierowcy przez światła samochodów jadących za nim. Kierowca, który nie jest oślepiany, ma możliwość wykorzystania pełnego pola widzenia, co znacznie poprawia bezpieczeństwo jazdy. Działanie lusterka polega na jego automatycznym przyciemnianiu - po wykryciu zwiększonej dawki padającego na nie światła.

Możemy wyróżnić dwa mechanizmy działania lusterek fotochromatycznych: chemiczny i elektryczny. Pierwszy mechanizm polega na wykorzystaniu reakcji chemicznej. Lusterko pokryte jest warstwą substancji chemicznej, która na zwiększone natężenie światła - reaguje przyciemnieniem jego powierzchni. Wykorzystana tu warstwa elektrolityczna powoduje zmniejszenie odbijania promieni świetlnych, tym samym zapobiegając oślepianiu kierowcy. Lusterko fotochromatyczne reaguje również na zmniejszenie natężenia padającego na nie światła. W takiej sytuacji jego powierzchnia ponownie się rozjaśnia.

Kolejny mechanizm wykorzystuje działanie elektronicznego czujnika natężenia światła. W czasie jazdy czujnik ten nieustannie dokonuje pomiarów natężenia światła padającego na powierzchnię lusterka. Jeżeli natężenie to jest zbyt wysokie, czujnik przyciemnia lusterko wsteczne. Jeżeli natężenie padającego światła ulegnie zmniejszeniu, czujnik automatycznie rozjaśni powierzchnię lusterka. Takie działanie zapewni komfort widzenia dla kierowcy, niezależnie od oświetlenia na zewnątrz pojazdu. Lusterko, w którym wykorzystuje się taki mechanizm, określane jest również jako lusterko elektrochromatyczne.

Montaż lusterka fotochromatycznego

Metoda montażu lusterka fotochromatycznego jest uzależniona od jego rodzaju. Lusterko wykorzystujące powłokę chemiczną jest łatwe do zamontowania. Po demontażu poprzedniego lusterka, wystarczy na jego miejsce założyć lusterko fotochromatyczne i odpowiednio je ustawić.

Bardziej skomplikowany jest montaż lusterka z czujnikiem elektronicznym. W tym przypadku, po demontażu starego lusterka, należy założyć na jego miejsce nowe i podpiąć czujnik do zasilania. Najprostszą metodą podłączenia do zasilania elektrycznego, będzie wykorzystanie instalacji oświetlenia wewnętrznego - znajdującego się w podsufitce pojazdu. W sprzedaży pojawiają się również używane lusterka fotochromatyczne, dedykowane dla konkretnych modeli pojazdów, co może ułatwić ich zainstalowanie.

W każdym przypadku należy upewnić się, że lusterko jest zamontowane prawidłowo i solidnie. Montażu lusterka możemy dokonać we własnym zakresie lub udać się do warsztatu samochodowego.

Tagi: lusterko fotochromatyczne, elektrochromatyczne lusterko wsteczne, lusterko wsteczne fotochromatyczne, fotochromatyczne, lusterka fotochromatyczne, fotochromatyczne lusterko wsteczne, elektrochromatyczne lusterka boczne, lusterko elektrochromatyczne, fotochromatyczne lusterko, jak działa lusterko fotochromatyczne, elektrochromatyczne lusterko boczne, lusterka chromatyczne, co to jest lusterko fotochromatyczne, lusterko fotochromatyczne jak działa, lusterka fotochromatyczne zewnętrzne,

Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega