Co to jest lusterko fotochromatyczne, jak działa, jak zamontować?

Co to jest lusterko fotochromatyczne, jak działa, jak zamontować?

Podróżowanie w godzinach wieczornych i nocnych, wiąże się z narażeniem oczu kierowców na działanie świateł innych samochodów. Szczególnie nieprzyjemne dla kierowców jest oślepianie światłami aut poruszających się z tyłu. W starszych modelach, aby zapobiec oślepianiu, kierujący pojazdem byli zmuszeni zmienić kąt ustawienia lusterka wstecznego. Manewr taki stwarzał zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ znacznie ograniczał pole widzenia za pojazdem i z obu jego boków. Sytuację tę poprawiło pojawienie się lusterek fotochromatycznych. Początkowo były one instalowane w drogich, luksusowych autach, później zaczęły pojawiać się również w tańszych modelach.

Lusterko fotochromatyczne - zasady działania

Lusterko wsteczne jest lusterkiem wewnętrznym, pozwalającym kierowcy na obserwację przestrzeni z boków auta i za nim. Lusterko fotochromatyczne, oprócz ułatwiania kierowcy widzenia, posiada dodatkowe funkcje, wykorzystywane po zmierzchu. Jego zadaniem jest zapobieganie oślepiania kierowcy przez światła samochodów jadących za nim. Kierowca, który nie jest oślepiany, ma możliwość wykorzystania pełnego pola widzenia, co znacznie poprawia bezpieczeństwo jazdy. Działanie lusterka polega na jego automatycznym przyciemnianiu - po wykryciu zwiększonej dawki padającego na nie światła.

Możemy wyróżnić dwa mechanizmy działania lusterek fotochromatycznych: chemiczny i elektryczny. Pierwszy mechanizm polega na wykorzystaniu reakcji chemicznej. Lusterko pokryte jest warstwą substancji chemicznej, która na zwiększone natężenie światła - reaguje przyciemnieniem jego powierzchni. Wykorzystana tu warstwa elektrolityczna powoduje zmniejszenie odbijania promieni świetlnych, tym samym zapobiegając oślepianiu kierowcy. Lusterko fotochromatyczne reaguje również na zmniejszenie natężenia padającego na nie światła. W takiej sytuacji jego powierzchnia ponownie się rozjaśnia.

Kolejny mechanizm wykorzystuje działanie elektronicznego czujnika natężenia światła. W czasie jazdy czujnik ten nieustannie dokonuje pomiarów natężenia światła padającego na powierzchnię lusterka. Jeżeli natężenie to jest zbyt wysokie, czujnik przyciemnia lusterko wsteczne. Jeżeli natężenie padającego światła ulegnie zmniejszeniu, czujnik automatycznie rozjaśni powierzchnię lusterka. Takie działanie zapewni komfort widzenia dla kierowcy, niezależnie od oświetlenia na zewnątrz pojazdu. Lusterko, w którym wykorzystuje się taki mechanizm, określane jest również jako lusterko elektrochromatyczne.

Montaż lusterka fotochromatycznego

Metoda montażu lusterka fotochromatycznego jest uzależniona od jego rodzaju. Lusterko wykorzystujące powłokę chemiczną jest łatwe do zamontowania. Po demontażu poprzedniego lusterka, wystarczy na jego miejsce założyć lusterko fotochromatyczne i odpowiednio je ustawić.

Bardziej skomplikowany jest montaż lusterka z czujnikiem elektronicznym. W tym przypadku, po demontażu starego lusterka, należy założyć na jego miejsce nowe i podpiąć czujnik do zasilania. Najprostszą metodą podłączenia do zasilania elektrycznego, będzie wykorzystanie instalacji oświetlenia wewnętrznego - znajdującego się w podsufitce pojazdu. W sprzedaży pojawiają się również używane lusterka fotochromatyczne, dedykowane dla konkretnych modeli pojazdów, co może ułatwić ich zainstalowanie.

W każdym przypadku należy upewnić się, że lusterko jest zamontowane prawidłowo i solidnie. Montażu lusterka możemy dokonać we własnym zakresie lub udać się do warsztatu samochodowego.