Co to jest tempomat - jak działa tempomat aktywny - wady i zalety

Co to jest tempomat - jak działa tempomat aktywny - wady i zalety

W każdym samochodzie mamy możliwość wyboru odpowiedniej wersji wyposażenie według naszych potrzeb. Często korzystamy z takich udogodnień jak np. elektryczne szyby, centralny zamek, podgrzewane fotele. Wielu kierowców ceni sobie natomiast tempomat. Czym jest tempomat, jak działa i czy warto go mieć również w swoim aucie przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Co to jest tempomat
W bardzo prostej definicji tempomat jest to urządzenie, które utrzymuje stałą, zadaną przez nas prędkość pojazdu bez względu na to po jakiej powierzchni się porusza (pochyłej czy prostej). Auto samo dostosowuje wszystkie parametry aby utrzymać wybraną prędkość. Najczęściej z tempomatu korzystamy podczas długich przejazdów drogami szybkiego ruchu - np. autostradami. Jeśli mamy do przejechania odcinek np. 400 km, na którym nie będzie żadnych skrzyżowań, etc. nie musimy trzymać cały czas nogi na gazie. Tempomat pozwala nam ustawić prędkość przejazdu np. 140 km/h i będzie za nas utrzymywał tę prędkość. Aby włączyć tempomat należy osiągnąć wybraną prędkość i następnie odpowiednim przełącznikiem włączyć funkcję utrzymywania prędkości. Aby wyłączyć tempomat należy natomiast wcisnąć pedał hamulca lub sprzęgło. Tempomat nie jest urządzeniem nowym - gdyż został on skonstruowany w roku 1945 przez Teetora Ralpha. Do produkcji wszedł natomiast w latach 60-tych.

Co to jest tempomat aktywny
Tempomat aktywny jest rozwinięciem technologii utrzymywania stałej prędkości w aucie o dodatkowe funkcje. System sam skoryguje prędkość z jaką porusza się auto dostosowując ją do aktualnych warunków na drodze. Występuję on głównie w autach z automatyczną skrzynią biegów gdyż wymaga on zmiany przełożeń w trakcie jazdy. Tempomat aktywny umożliwia zazwyczaj ustawienie prędkości oraz odległości od poprzedzającego nas auta. Pozwala to na zachowanie bezpiecznego dystansu pomiędzy samochodami. Tempomat aktywny znacząco zwiększa bezpieczeństwo w ruchu drogowym gdyż potrafi zareagować dużo szybciej niż kierowca, który np. się zagapi.

Zalety tempomatu
1. Płynność jazdy - dzięki stosowaniu tempomatu zachowujemy płynność jazdy. Czasami ciężko jest utrzymać stałą prędkość szczególnie jeśli droga przebiega przez wzniesienia i zjazdy. Sprawia to, że często auto nam nadmiernie przyspiesza lub zwalnia. Ustawiając odpowiednią prędkość na tempomacie auto samo będzie dostosowywać wszystkie parametry do aktualnych warunków jazdy.

2. Oszczędność paliwa - dzięki utrzymaniu płynnej jazdy udaje się uzyskać dużo niższe spalanie podczas przejazdu z włączonym tempomatem. Według wielu statystyk na tej samej trasie bez włączonego tempomatu spalanie jest niekiedy 10% większe.

3. Chroni przed wypadkami - tylko w przypadku tempomatu aktywnego, którego ustawienie pozwala na monitorowanie innych pojazdów znajdujących się na drodze. Jeśli automat zauważy, że auto przed nami zaczęło silnie hamować - zacznie również hamowanie w naszym samochodzie.

Wady tempomatu
1. Usypia czujność kierowcy - im mniej musimy robić w samochodzie tym bardziej zostaje uśpiona nasza czujność. Jest to o tyle problematyczne, że przy dłuższej podróży możemy się całkowicie wyłączyć co bywa bardzo niebezpieczne. Inaczej jest w samochodzie, w którym musimy sami zadbać o wszystko.

2. Przydaje się tylko na drogach szybkiego ruchu - wiele osób rezygnuje z używania tempomatu gdyż próbują korzystać z niego na zwykłych drogach gdzie jazda jest mało płynna. Prawdą jest, że korzystanie z tempomatu np. w mieście może być mocno utrudnione.


Tagi: co to jest tempomat, tempomat aktywny, co to jest tempomat aktywny, tempomat co to jest, tempomat co to, tempomat aktywny co to, jak włączyć tempomat, jak działa tempomat, tempomat aktywny co to jest, skoda fabia wady, peugeot 406 spalanie, tempomat jak działa, co to jest tempomat w samochodzie, co to jest spalanie, tempomat w samochodzie,

Tagi

mapa europy wyznaczanie trasy co mozna zwiedzic w krakowie odcinkowy pomiar prędkości 2017 umowa kupna sprzedaży samochodu 2017 kontrolki w samochodzie ile kosztuje przerejestrowanie samochodu 2017 auto do 10 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie darmowe sprawdzenie numeru vin automat jak jeździć grand tour online pl mapa europy audi q2 wymiary jaki akumulator do samochodu czy na skuter trzeba mieć prawo jazdy 2017 bmw zabezpieczenie przed kradzieżą alfa giulia premiera bmw i8 opinie klasy mercedesa bramki na a2 akcyza ile wynosi ile kosztuje butla gazowa do samochodu tajlandia co warto wiedzieć najbezpieczniejszy samochód 2017 jak sprawdzic jaki olej w silniku najlepszy pickup raport tuv 2017 pełna lista diesel zimą genewa targi motoryzacyjne 2017 astra g dane techniczne opony toyota chr dane techniczne wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji dluga podroz samochodem jak sie przygotowac zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 koszt lakierowania auta audi dekoder vin aktualne informacje drogowe gdzie ciepło w lutym jaki kombivan wybrać umweltzone berlin gdzie kupić kamera do samochodu ranking folie car wrap bmw dane techniczne sposoby na senność za kierownicą bramki na a1 mapa autostrada a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty kolizja oświadczenie wzór co to jest tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą amatorskie focie niemcy winieta czechy winiety