Co to jest tempomat - jak działa tempomat aktywny - wady i zalety

Co to jest tempomat - jak działa tempomat aktywny - wady i zalety

W każdym samochodzie mamy możliwość wyboru odpowiedniej wersji wyposażenie według naszych potrzeb. Często korzystamy z takich udogodnień jak np. elektryczne szyby, centralny zamek, podgrzewane fotele. Wielu kierowców ceni sobie natomiast tempomat. Czym jest tempomat, jak działa i czy warto go mieć również w swoim aucie przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Co to jest tempomat
W bardzo prostej definicji tempomat jest to urządzenie, które utrzymuje stałą, zadaną przez nas prędkość pojazdu bez względu na to po jakiej powierzchni się porusza (pochyłej czy prostej). Auto samo dostosowuje wszystkie parametry aby utrzymać wybraną prędkość. Najczęściej z tempomatu korzystamy podczas długich przejazdów drogami szybkiego ruchu - np. autostradami. Jeśli mamy do przejechania odcinek np. 400 km, na którym nie będzie żadnych skrzyżowań, etc. nie musimy trzymać cały czas nogi na gazie. Tempomat pozwala nam ustawić prędkość przejazdu np. 140 km/h i będzie za nas utrzymywał tę prędkość. Aby włączyć tempomat należy osiągnąć wybraną prędkość i następnie odpowiednim przełącznikiem włączyć funkcję utrzymywania prędkości. Aby wyłączyć tempomat należy natomiast wcisnąć pedał hamulca lub sprzęgło. Tempomat nie jest urządzeniem nowym - gdyż został on skonstruowany w roku 1945 przez Teetora Ralpha. Do produkcji wszedł natomiast w latach 60-tych.

Co to jest tempomat aktywny
Tempomat aktywny jest rozwinięciem technologii utrzymywania stałej prędkości w aucie o dodatkowe funkcje. System sam skoryguje prędkość z jaką porusza się auto dostosowując ją do aktualnych warunków na drodze. Występuję on głównie w autach z automatyczną skrzynią biegów gdyż wymaga on zmiany przełożeń w trakcie jazdy. Tempomat aktywny umożliwia zazwyczaj ustawienie prędkości oraz odległości od poprzedzającego nas auta. Pozwala to na zachowanie bezpiecznego dystansu pomiędzy samochodami. Tempomat aktywny znacząco zwiększa bezpieczeństwo w ruchu drogowym gdyż potrafi zareagować dużo szybciej niż kierowca, który np. się zagapi.

Zalety tempomatu
1. Płynność jazdy - dzięki stosowaniu tempomatu zachowujemy płynność jazdy. Czasami ciężko jest utrzymać stałą prędkość szczególnie jeśli droga przebiega przez wzniesienia i zjazdy. Sprawia to, że często auto nam nadmiernie przyspiesza lub zwalnia. Ustawiając odpowiednią prędkość na tempomacie auto samo będzie dostosowywać wszystkie parametry do aktualnych warunków jazdy.

2. Oszczędność paliwa - dzięki utrzymaniu płynnej jazdy udaje się uzyskać dużo niższe spalanie podczas przejazdu z włączonym tempomatem. Według wielu statystyk na tej samej trasie bez włączonego tempomatu spalanie jest niekiedy 10% większe.

3. Chroni przed wypadkami - tylko w przypadku tempomatu aktywnego, którego ustawienie pozwala na monitorowanie innych pojazdów znajdujących się na drodze. Jeśli automat zauważy, że auto przed nami zaczęło silnie hamować - zacznie również hamowanie w naszym samochodzie.

Wady tempomatu
1. Usypia czujność kierowcy - im mniej musimy robić w samochodzie tym bardziej zostaje uśpiona nasza czujność. Jest to o tyle problematyczne, że przy dłuższej podróży możemy się całkowicie wyłączyć co bywa bardzo niebezpieczne. Inaczej jest w samochodzie, w którym musimy sami zadbać o wszystko.

2. Przydaje się tylko na drogach szybkiego ruchu - wiele osób rezygnuje z używania tempomatu gdyż próbują korzystać z niego na zwykłych drogach gdzie jazda jest mało płynna. Prawdą jest, że korzystanie z tempomatu np. w mieście może być mocno utrudnione.


Tagi: tempomat, tempomat co to, tempomat aktywny, aktywny tempomat, co to jest tempomat, jak działa tempomat, co to jest tempomat w samochodzie, tempomat aktywny a pasywny, tempomat a tempomat aktywny, aktywny tempomat jak działa, tempomat pasywny,

Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega