Co to jest tempomat - jak działa tempomat aktywny - wady i zalety

Co to jest tempomat - jak działa tempomat aktywny - wady i zalety

W każdym samochodzie mamy możliwość wyboru odpowiedniej wersji wyposażenie według naszych potrzeb. Często korzystamy z takich udogodnień jak np. elektryczne szyby, centralny zamek, podgrzewane fotele. Wielu kierowców ceni sobie natomiast tempomat. Czym jest tempomat, jak działa i czy warto go mieć również w swoim aucie przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Co to jest tempomat
W bardzo prostej definicji tempomat jest to urządzenie, które utrzymuje stałą, zadaną przez nas prędkość pojazdu bez względu na to po jakiej powierzchni się porusza (pochyłej czy prostej). Auto samo dostosowuje wszystkie parametry aby utrzymać wybraną prędkość. Najczęściej z tempomatu korzystamy podczas długich przejazdów drogami szybkiego ruchu - np. autostradami. Jeśli mamy do przejechania odcinek np. 400 km, na którym nie będzie żadnych skrzyżowań, etc. nie musimy trzymać cały czas nogi na gazie. Tempomat pozwala nam ustawić prędkość przejazdu np. 140 km/h i będzie za nas utrzymywał tę prędkość. Aby włączyć tempomat należy osiągnąć wybraną prędkość i następnie odpowiednim przełącznikiem włączyć funkcję utrzymywania prędkości. Aby wyłączyć tempomat należy natomiast wcisnąć pedał hamulca lub sprzęgło. Tempomat nie jest urządzeniem nowym - gdyż został on skonstruowany w roku 1945 przez Teetora Ralpha. Do produkcji wszedł natomiast w latach 60-tych.

Co to jest tempomat aktywny
Tempomat aktywny jest rozwinięciem technologii utrzymywania stałej prędkości w aucie o dodatkowe funkcje. System sam skoryguje prędkość z jaką porusza się auto dostosowując ją do aktualnych warunków na drodze. Występuję on głównie w autach z automatyczną skrzynią biegów gdyż wymaga on zmiany przełożeń w trakcie jazdy. Tempomat aktywny umożliwia zazwyczaj ustawienie prędkości oraz odległości od poprzedzającego nas auta. Pozwala to na zachowanie bezpiecznego dystansu pomiędzy samochodami. Tempomat aktywny znacząco zwiększa bezpieczeństwo w ruchu drogowym gdyż potrafi zareagować dużo szybciej niż kierowca, który np. się zagapi.

Zalety tempomatu
1. Płynność jazdy - dzięki stosowaniu tempomatu zachowujemy płynność jazdy. Czasami ciężko jest utrzymać stałą prędkość szczególnie jeśli droga przebiega przez wzniesienia i zjazdy. Sprawia to, że często auto nam nadmiernie przyspiesza lub zwalnia. Ustawiając odpowiednią prędkość na tempomacie auto samo będzie dostosowywać wszystkie parametry do aktualnych warunków jazdy.

2. Oszczędność paliwa - dzięki utrzymaniu płynnej jazdy udaje się uzyskać dużo niższe spalanie podczas przejazdu z włączonym tempomatem. Według wielu statystyk na tej samej trasie bez włączonego tempomatu spalanie jest niekiedy 10% większe.

3. Chroni przed wypadkami - tylko w przypadku tempomatu aktywnego, którego ustawienie pozwala na monitorowanie innych pojazdów znajdujących się na drodze. Jeśli automat zauważy, że auto przed nami zaczęło silnie hamować - zacznie również hamowanie w naszym samochodzie.

Wady tempomatu
1. Usypia czujność kierowcy - im mniej musimy robić w samochodzie tym bardziej zostaje uśpiona nasza czujność. Jest to o tyle problematyczne, że przy dłuższej podróży możemy się całkowicie wyłączyć co bywa bardzo niebezpieczne. Inaczej jest w samochodzie, w którym musimy sami zadbać o wszystko.

2. Przydaje się tylko na drogach szybkiego ruchu - wiele osób rezygnuje z używania tempomatu gdyż próbują korzystać z niego na zwykłych drogach gdzie jazda jest mało płynna. Prawdą jest, że korzystanie z tempomatu np. w mieście może być mocno utrudnione.


Tagi: tempomat aktywny, aktywny tempomat, tempomat co to, co to jest tempomat, jak działa tempomat, tempomat, co to tempomat, tempomat aktywny co to, aktywny tempomat co to, tempomat jak działa, tempomat co to jest, co to jest aktywny tempomat, co to jest tempomat aktywny, jak dziala tempomat, tempomat a tempomat aktywny,

Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty