Co to jest transport drogowy?

Co to jest transport drogowy?

Transport drogowy jest jednym z najpopularniejszych rodzajów transportu. Jego podstawą są tzw. kołowe środki transportu, czyli m.in. samochody ciężarowe. Polega on na przewozie osób lub towarów po drogach lądowych. Nie ma tutaj głębszej filozofii - przewóz odbywa się z punkt A do punktu B. Jest to rozwiązanie, które posiada wiele zalet, ale również wad.

Rejestrowana działalność gospodarcza


Działalność gospodarcza polegająca na przewozie osób lub towarów określana jest mianem transportu drogowego. Są to inaczej usługi spedycyjne, które realizowane są dzięki odpowiednio dobranym środkom transportu. Wybór zależy od typu prowadzonej działalności, a także długości trasy. Dla przykładu - ludzie przewożeni są busami pasażerskimi, a produkty samochodami dostawczymi.
Transport drogowy jest regulowany poprzez Ustawę o transporcie drogowym. Jest to zbiór norm oraz przepisów, które narzucają na właścicieli firm transportowych sporą ilość obowiązków. Warto podkreślić, że każde naruszenie bezpośrednio związane jest z karą np. finansową.

Można wyróżnić:


- Krajowy transport drogowy, który odbywa się wyłącznie na terenie danego państwa. Jest to szczególnie istotne podczas planowana tras. Firma, która specjalizuje się w transporcie krajowy nie może nawet jednorazowo zrealizować przewozu międzynarodowego, gdyż byłoby to naruszeniem przepisów. W żadnej sytuacji nie można przekraczać terytorium danego kraju. Ponadto wykorzystywane pojazdy również muszą być zarejestrowane w danym państwie.
- Międzynarodowy transport drogowy zezwala na przewóz towarów lub osób pomiędzy różnymi państwami. Trasy mogą więc być planowanie zupełnie swobodnie. Istotne jest jednak to, aby transportowany ładunek przekroczył granicę państwa. Tylko wtedy mamy do czynienie z transportem międzynarodowym.

Inspekcja Transportu Drogowego


Inspekcja Transportu Drogowego jest organem, który kontroluje uczestników transportu drogowego. Jego zadaniem jest eliminacja wszelkich nieprawidłowości oraz wyłapywanie rażących naruszeń. Inspektorzy przeprowadzają często losowe kontrole drogowe. Sprawdzają oni podczas nich m.in. stan pojazdu, rodzaj załadunku, ciężar załadunku, a także wiele innych. Kontrole Inspekcji Transportu Drogowego mają przede wszystkim podnieść poziom bezpieczeństwa. Dzięki nim można również ograniczyć ilość zjawisk degradujących środowisko naturalne, czy też drogi. Organ ten przeciwdziałania łamaniu przepisów prawa, a także chroni innych uczestników ruchu drogowego przed zjawiskami patologicznymi. Podjęte działania są również przydatne w przypadku pojawienia się nieuczciwej konkurencji.
Częstym problemem polskiego transportu drogowego są przeciążone pojazdy. Waga przewożonego ładunku znacząco przewyższa wartość maksymalną. Właśnie dlatego w wielu miejscach można spotkać się z wagą preselekcyjną.

Uprawnienia transportowe


Osoby, które planują świadczyć usługi transportowe muszą posiadać niezbędne uprawnienia. Licencja upoważnia do świadczenia usług przewozowych w celach zarobkowych. Ważne jest, aby zgłosić się do odpowiedniego starostwa. Wszystko zależy od tego, gdzie znajduje się siedziba naszej działalności. Warto podkreślić, że licencja nie jest udzielana dożywotnio, a wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Przedział czasowy wynosi od 2 do 50 lat. Uprawnienie nie zostaną przyznane osobie karanej, czy też takiej, która straciła uprawnienia do wykonywania działalności z zakresu usług transportowych.
Bardzo ważne jest to, aby przynajmniej jedna osoba zarządzająca przedsiębiorstwem posiadała kompetencje zawodowe związane z charakterem działalności.

Rodzaje transportu drogowego


Transport drogowy dzieli się na trzy podstawowe odmiany. Rodzaj transportu musimy określić już podczas zakładania działalności gospodarczej.

Wyróżnia się:

1. Transport dedykowany, który polega na przewozie ładunków zajmujących całą przestrzeń ładunkową. Oznacza to, że przewozimy towar dla jednego zleceniodawcy. Nie możemy więc w jednym pojeździe przewozić ładunków od przedsiębiorstw X oraz Y. Dzięki temu posiadamy stuprocentową kontrolę nad przewożonym towarem.
2. Transport drobnicowy jest przeciwieństwem transportu dedykowanego. Swobodnie zarządzamy przestrzenią ładunkową. W pojeździe możemy przewozić ładunki pochodzące od różnych zleceniodawców. Warto jednak wiedzieć, że przesyłki drobnicowe są nadawane z jednego punktu.
3. Transport w doładowaniu polega na załadunku towaru zleceniodawcy, jeśli w samochodzie znajduje się wolna przestrzeń ładunkowa. Ładunek zostanie odebrany przez klienta w miejscu, który znajduje się na pokonywanej przez nas trasie. Wyróżnia się tutaj kilku miejsc nadania ładunków.

Tagi: transport drogowy, co to jest transport drogowy,

Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega