Co wybrać zamiast wbudowanej nawigacji w samochodzie?

Co wybrać zamiast wbudowanej nawigacji w samochodzie?

Jazda samochodem bez nawigacji po nieznanych trasach jest kłopotliwa. Co prawda, można korzystać z tradycyjnych map drogowych, lecz jest to mało wygodne, zwłaszcza gdy podróżuje się w pojedynkę. Popularność GPS wykorzystały koncerny motoryzacyjne, które proponują auta z wbudowaną nawigacją. Niestety, często jej działanie odbiega od oczekiwań. Co wybrać zamiast nawigacji w wyposażeniu samochodu?

Wbudowana nawigacja w samochodzie przyczyną problemów
Fabrycznie wbudowana nawigacja w desce rozdzielczej kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, jednak coraz więcej kierowców ma z nią problem. Urządzenie jest drogie, lecz już po krótkim czasie przestaje spełniać swoją funkcję. Często okazuje się, że nawigacja wbudowana w deskę rozdzielczą korzysta z nieaktualnych map, przez co po GPS nie zna tras oddanych do użytku w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Niekiedy mapy dostępne w fabrycznej nawigacji są tak stare, że brakuje w nich tras powstałych przez 2-3 laty! Ponadto aktualizacja map bywa utrudniona przez rozbudowaną procedurę wgrywania nowych tras. Co gorsza, starsze modele wbudowanych nawigacji przestają być wspierane przez producentów, którzy wolą wypuszczać aktualizację dla nowszych produktów. Tego typu problemy zniechęcają kierowców do korzystania z wbudowanych urządzeń nawigacyjnych, dlatego większość motoryzowanych woli stawiać na inne rozwiązania.  

Nawigacja samochodowa - dla kogo?
  Alternatywą dla wbudowanej nawigacji samochodowej jest urządzenie GPS kupione na własną rękę. Aby sprzęt działał niezawodnie, powinno się zwrócić uwagę na kilka czynników. Popularne są przede wszystkim tanie nawigacje samochodowe, lecz najtańsze modele mogą zawieszać się podczas użytkowania i generować problemy podczas aktualizowania map. Dobrym wyborem dla większości kierowców są urządzenia ze średniej półki, które umożliwiają korzystanie z darmowych aktualizacji. Jeżeli wybierze się tani sprzęt bez darmowych uaktualnień, może się okazać, że koszt wgrania nowych map będzie wyższy niż koszt zakupu nowej nawigacji.  

Często wybierane są nawigacje GPS z większymi wyświetlaczami, które ułatwiają odczytywanie trasy. Rozmiar ekranu dla większości kierowców ma większe znaczenie niż duża liczba dodatkowych funkcji i nowoczesny interfejs. Modele z wyświetlaczem o przekątnej 6-7 cali są odpowiednie do dużych samochodów, ciężarówek, aut dostawczych i autobusów. Ponadto, jeżeli chce się kupić własną nawigację, dobrze jest pamiętać o gadget insurance. Ubezpieczenie ułatwi dokonanie naprawy sprzętu, gdy dojdzie do jego awarii w trasie.  

Zakup własnej nawigacji GPS jest polecany kierowcom, którzy sporo jeżdżą samochodem po w dalekie lub nieznane trasy. Takie rozwiązanie sprawdzi się między innymi w przypadku kierowców zawodowych, taksówkarzy, przedstawicieli handlowych oraz osób realizujących usługi u klientów w domu (np. hydraulików, elektryków).  

Nawigacja w telefonie - jaką aplikację wybrać?  
Jeżeli rzadko jeździ się samochodem w długie trasy, można zdecydować się na aplikację w telefonie. Aplikacje z mapami dla kierowców mają pewne ograniczenia, jednak są odpowiednie do sporadycznego użytkowania. Ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia smartfona z nawigacją samochodową podczas jazdy, poleca się, by używać jedynie map z telefonów z ubezpieczeniem mobile phone insurance.  

Na telefony z systemem Android można ściągnąć darmowe programy takie jak Mapy Google, Waze i Yanosik, jak i płatne aplikacje - NaviExpert, MapaMap i AutoMapa. Większość darmowych i komercyjnych programów oferuje podobny zestaw funkcji, lecz każdy z nich wykorzystuje własne algorytmy do wyznaczania trasy. Z tego powodu warto sprawdzić kilka aplikacji, a następnie wybrać tę, która sprawdza się najlepiej w danym przypadku. Użytkownicy telefonów z Androidem mają możliwość przetestowania za darmo komercyjnych programów, co ułatwia im dokonanie dobrego wyboru. MapaMap oferuje tygodniowy okres próbny, natomiast NaviExpert można testować przez 14 dni. AutoMapa jest dostępna bezpłatnie aż na 30 dni.  

Wśród darmowych nawigacji na Androida szczególną popularnością cieszą się Mapy Google, które posiadają intuicyjny interfejs. Minusem programu jest sposób wyznaczania trasy, gdyż aplikacja często prowadzi kierowcę przez osiedlowe uliczki i drogi w terenie zabudowanym, co wydłuża czas przejazdu. Kierowcy doceniają również aplikację Yanosik, dzięki której szybko sprawdza się ostrzeżenia z dróg w całym kraju. Minusem Yanosika jest obecność reklam.  

Użytkownicy iPhone’ów również mogą korzystać z nawigacji samochodowej w telefonie. Do wyboru mają zarówno darmowe Mapy Apple, jak i Google Maps. Ponadto na systemie iOS działa funkcjonalna aplikacja Here Maps, która została stworzona przez Nokię. Każdy z programów szybko wyznacza trasę i działa bez zawieszania się w czasie jazdy. Minusem jest szybkie zużycie baterii, jednak dzięki ładowarce samochodowej można bez trudu zapobiec rozładowaniu się telefonu w czasie jazdy. Podobnie jak w przypadku telefonów z Androidem, kierowcy, którzy korzystają z nawigacji na smartfonie Apple, powinni zdecydować się na wykupienie iphone insurance.