Co zrobić, gdy skuter nie chce odpalić?

Co zrobić, gdy skuter nie chce odpalić?

Skuter to dobry środek transportu, zwłaszcza w dobie ciągłych korków. Można dotrzeć nim wszędzie. Jednak czasem zdarza się, że skuter po zimie lub po dłuższym postoju nie chce odpalić. Taka sytuacja może mieć różne przyczyny. Jednak w niektórych przypadkach można zadziałać na własną rękę, by skuter odpalił. Co zrobić w takiej sytuacji?

 

Zapowietrzenie układu paliwowegoPrzyczyn, dla których skuter nie chce odpalić, może być wiele. Jedną z nich jest np. zapowietrzenie układu paliwowego. Taka sytuacja może mieć miejsce po dłuższym postoju. Wtedy benzyna wyparowuje z przewodów paliwowych lub po prostu z nich wycieka. Czasem trzeba podjąć kilka, a nawet kilkanaście prób, aby podczas odpalania wytworzyło się odpowiednie ciśnienie i zassało benzynę do silnika. Ciężko zapobiec takiej sytuacji, ale może pomóc sprawdzenie szczelności przewodów przed odstawieniem skutera do dłuższego garażowania.

 

Kiedy skuter jeszcze nie ostygłWiele osób może się zdziwić czytając poprzedni akapit, bo mogła im się przydarzyć zupełnie odmienna sytuacja, a mianowicie skuter nie chciał odpalić na ciepłym silniku. Warto wiedzieć, że często może się tak zdarzyć w przypadku skuterów. Lekarstwem na ten stan jest wciśnięcie hamulca i przekręcenie manetki do połowy. Po wykorzystaniu takiej konfiguracji silnik powinien się "odzywać" wówczas należy zacząć delikatnie puszczać hamulec. Warto o tym pamiętać, gdyż gwałtowne dodanie gazu lub puszczenie hamulca może skończyć się tak samo gwałtownym rozpoczęciem jazdy, które może się szybko zakończyć.

 

Niesprawny akumulatorWiele osób jednak dalej zastanawia się, co zrobić gdy skuter nie chce odpalić. Powyższe sposoby nie działają. Wówczas dobrym pomysłem będzie przyjrzeć się akumulatorowi. Może być on rozładowany, co zdarza się najczęściej po zimie, choć po dłuższym postoju też może spotkać skuter, jeśli akumulator nie był w pełni sprawny. Wówczas jedynym ratunkiem będzie organizacja prądu z innego źródła lub wezwanie specjalistów z pomocy drogowej. Jednak jest to raczej wyjście doraźne. Jeśli problem z akumulatorem się powtarza, konieczny będzie zakup nowego.

 

Nie, na pewno nie o to chodzi...Wiele osób martwi się, że nie może odpalić skutera, a istnieje kilka sytuacji, które niekoniecznie są poważne, ale mogą uniemożliwić uruchomienie skutera przez nieuwagę. Oto najczęstsze z nich:

- brak wciśniętego hamulca lub podniesionej nóżki są blokadą przed przypadkowym odpaleniem skutera,

- niewymieniona i niesprawna świeca,

- niewyregulowany gaźnik,

- brak paliwa.

Oczywiście wspomniane przyczyny są raczej rzadkością, ale na wszelki wypadek warto sprawdzić, czy nie umknęły nam takie drobiazgi. Taka szybka kontrola oszczędzi stresu i pozwoli uruchomić skuter znacznie szybciej.

 

Skuter dalej nie działa?W niektórych przypadkach wszystkie opisywane zabiegi jednak nie działają. Wówczas trzeba skorzystać z pomocy mechanika, który zdiagnozuje problem i usunie awarię. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy skuter znajduje się w domu lub garażu, a do mechanika jest daleko. Czasem zdarza się tak, ze skuter odmówi posłuszeństwa w środku podróży. W takich sytuacjach najlepiej zdecydować się na przewiezienie skutera lawetą. Najlepiej jako miejsce docelowe wybrać od razu serwis lub zakład mechaniczny. W ten sposób można mieć pewność, że skuter trafi w miejsce, gdzie zostanie rozwiązany problem z odpalaniem.undefined