Czym jest lewarek samochodowy i jak go użyć?

Czym jest lewarek samochodowy i jak go użyć?

Zapewne każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że jazda samochodem wiąże się z nieprzewidzianymi sytuacjami. Okazuje się bowiem, że nawet chwila nieuwagi, czy najzwyklejszy pech mogą skończyć się koniecznością wykonania drobnych prac naprawczych. Właśnie z tego powodu, zawsze powinniśmy mieć w naszym aucie nie tylko apteczkę, trójkąt ostrzegawczy czy kamizelkę odblaskową, ale również lewarek samochodowy.

Co to jest lewarek samochodowy?


Lewarek to nic innego jak pewien rodzaj dźwigni do przenoszenia ciężarów. Jest on jednak znacznie bardziej poręczny niż wielkie dźwigi, które spotykamy między innymi w warsztatach samochodowych. Używany jest przede wszystkim do podniesienia auta, najczęściej w przypadku konieczności wymiany koła. Nic więc dziwnego, że stanowi on niezbędny element wyposażenia nie tylko pojazdu, ale również garażu. Konstrukcja łap oraz nośność lewarka jest dostosowana do konkretnego modelu auta. Warto o tym pamiętać, ponieważ każda próba podniesienia auta o wadze wyższej niż ta dopuszczalna, może skończyć się uszkodzeniem podwozia, a w najgorszym wypadku również własnego ciała.

Jak używać lewarka samochodowego?


Użycie tego rodzaju sprzętu z pozoru wydaje się bardzo łatwe. Ważne jest jednak, aby podczas podnoszenia zachować szczególną ostrożność i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jedną z najważniejszych kwestii jest odstawienie samochodu w bezpieczne miejsce oraz zaciągnięcie hamulca ręcznego. Bezpieczne miejsce to przede wszystkim płaski, twardy i stabilny teren, gdzie swobodnie można poruszać się wokół samochodu. Ważne jest również, aby koła były wyprostowane i zablokowane klinami bądź większymi kamieniami - najlepiej z obu stron. W środku pojazdu nie mogą się znajdować żadne osoby trzecie, a miejsce "naprawy" powinno być zabezpieczone trójkątem ostrzegawczym. Dopiero po takim przygotowaniu możemy przystąpić do podnoszenia samochodu przy pomocy lewarka.
Samo podnoszenie samochodu powinno się wykonywać bardzo ostrożnie. Lewarek kładziemy na stabilnym gruncie (można podłożyć pod niego deskę) i mocujemy go w punktach oznaczonych za pomocą wgłębień w podłużnicy od strony podwozia. Pojazd unosimy na wysokość około 2 cm od podłoża. Ważne jest, aby nie podnosić go zbyt wysoko, gdyż wtedy pojawia się ryzyko, że auto zsunie się z podnośnika. Jeśli samochód znajduje się na odpowiedniej wysokości, można przystąpić do odkręcenia poluzowanych wcześniej śrub oraz do zakładania koła zapasowego. 

Co dalej?


Na końcu sprawdzamy, czy koło dobrze przylega do piasty, delikatnie je dokręcamy i delikatnie opuszczamy samochód. Dopiero, kiedy upewnimy się, że stoi on stabilnie na podłożu, możemy dokręcić śruby kluczem. Warto w tym miejscu również zwrócić uwagę, czy zamontowane przez nas koło ma wystarczającą ilość powietrza. Jeśli bowiem długo było nieużywane i leżało w bagażniku, bardzo prawdopodobne, że konieczne będzie jego dopompowanie.
Używanie lewarka samochodowego to niewątpliwie umiejętność, którą powinien opanować każdy kierowca. Warto jednak pamiętać, że to właśnie od nas w głównej mierze zależy, czy tego typu naprawa zakończy się bezpiecznie zarówno dla nas, jak i dla samochodu.