Hamowanie silnikiem - jak hamować silnikiem, biegami

Hamowanie silnikiem - jak hamować silnikiem, biegami

Hamowanie silnikiem to technika jazdy samochodem, która pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa, a także poprawienie bezpieczeństwa jazdy. Nie dla wszystkich jest to jednak łatwy i oczywisty manewr. Warto wiedzieć co daje hamowanie silnikiem, jak działa i jak prawidłowo je wykonać.

O czym pamiętać, aby prawidłowo hamować silnikiem?

Technikę hamowania silnikiem kursanci poznają już podczas kursu na prawo jazdy. Jednak, aby prawidłową ją opanować należy wyszkolić umiejętność jazdy samochodem i zdobyć odpowiednie wyczucie dotyczące swoich możliwości na drodze.

W trakcie procesu hamowania silnikiem trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na obrotomierz, a także na sposób operowania sprzęgłem. Niezwykle ważne jest to, aby zgrać ze sobą te dwa elementy. Tylko wtedy hamowanie będzie bezpieczne i efektowne.

W jaki sposób powinno się hamować silnikiem?

Aby prawidłowo i efektownie hamować silnikiem w pierwszej kolejności powinno się zdjąć nogę z pedału gazu. Dzięki temu samochód zacznie powoli zwalniać. Następnym krokiem jest redukowanie biegów na niższe. Specjaliści twierdzą, że powinno się to wykonać jak najpóźniej. W między czasie należy także nacisnąć sprzęgło. Po zredukowaniu biegów można zdjąć nogę ze sprzęgła. Trzeba jednak wykonać to płynnie, aby nie było odczuwalne żadne szarpnięcie. Dzięki wykonaniu wymienionych wyżej kroków, samochód stopniowo wytrąca swoją prędkość, aż do całkowitego zatrzymania. Nie powinno się jednak całkowicie rezygnować z hamulca nożnego. Należy go zastosować w końcowym etapie hamowania, aby pojazd stanął w miejscu.

Hamowanie silnikiem powinno się wykorzystywać w trakcie codziennej jazdy po miejskich drogach, a także w szczególnych wypadkach jak np. jazda po terenach górzystych, gdzie koniecznie jest nieznaczne hamowanie w czasie zjeżdżania z mniejszych lub większych wzniesień.

Co daje hamowanie silnikiem?

Prawidłowe hamowanie silnikiem niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim zwalnianie w ten sposób pozwala na znaczne zmniejszenie ilości zużywanego paliwa. Jest to dobry sposób na oszczędności, szczególnie biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujące ceny benzyny. Ponadto hamując silnikiem można także zaoszczędzić na częściach, ponieważ nie trzeba tak często wymieniać tarczy i klocków hamulcowych.

Hamowanie silnikiem gwarantuje także bezpieczeństwo podczas jazdy. Samochód, który porusza się z wrzuconym biegiem jest o wiele bardziej stabilny niż pojazd, który przemieszcza się na luzie. Dodatkowo można nad nim łatwiej zapanować i mieć większą kontrolę.

Jak wspomniano wcześniej hamowanie silnikiem jest nieocenione szczególnie podczas jazdy po górzystych terenach, a także kiedy jedzie się z dużym obciążeniem. Taki styl jazdy jest dużo bardziej przyjazny dla samochodu.

Warto pamiętać o tych wszystkich informacjach dotyczących techniki hamowania silnikiem. Dzięki temu, samochód będzie dłużej służył właścicielowi i będzie utrzymany w bardzo dobrym stanie. Dodatkowo jest to także sposób na spore oszczędności dotyczące zarówno benzyny jak i części wymiennych. Warto już dziś zmienić swój styl jazdy samochodem i cieszyć się z korzyści dla kierowcy i dla pojazdu. Powinno się jednak pamiętać, aby ćwiczyć hamowanie silnikiem, ponieważ tylko wykonane w prawidłowy sposób spełniała swoje założenia i było całkowicie bezpieczne. Nieumiejętne redukowanie biegów może doprowadzić do gwałtownych szarpnięć silnika i jego zrywów, a także może sprawić, że praca silnika będzie dużo bardziej głośniejsza.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty