Dobry kombivan - jaki wybrać na podróże za miasto - ranking

Dobry kombivan - jaki wybrać na podróże za miasto - ranking

Czy słyszeliście kiedyś o segmencie kombivan? Jeśli nie interesujecie się autami typu camper i nie jesteście fanami wyjazdów za miasto „pod namiot” to pewnie nie. Jak się okazuje segment ten z roku na rok zdobywa coraz to więcej zadowolonych użytkowników. Dziś postanowiliśmy się przyjrzeć autom, które w nim rywalizują i wybrać naszym zdaniem najciekawsze propozycje.

Kombivan - czym jest
Auto w nadwoziu kombivan jest tak naprawdę połączeniem aut typu kombi oraz van-ów. Pierwsze tego typu auta pojawiły się na rynku pod koniec lat 90-tych. Najczęściej są to auta dostawcze, wykorzystywane w miejscu gdzie liczy się zwinność i możliwość łatwego dojazdu. Większość jednak tych aut jest oferowanych również w wersjach rodzinnych, czyli z 5 siedzeniami. Nas jednak najbardziej interesują wersje wyposażenia pozwalające na wypad poza miasto. Jak się okazuje część z tych aut jest przystosowanych do tego aby spokojnie w nich spać, zmieścić stolik, krzesła, etc. Najpopularniejsze auta w tym segmencie to Citroen Berlingo, Peugeot Partner, VW Caddy.

Volkswagen Caddy Tramper
Caddy jest jednym z najpopularniejszych aut tego typu na rynku. Wybraliśmy wersję Tramper gdyż ona oferuje nam najwięcej udogodnień związanych ze spaniem w samochodzie. Spokojnie możemy w 2 osoby jechać tym autem nad jeziorem i nie martwić się o to czy rozbijać namiot czy nie. Wystarczy nam ten samochód! Po rozłożeniu siedzeń w tym aucie otrzymujemy przestrzeń do spania o wymiarach 1,1x2,0m. Przyznać trzeba, że robi ona wrażenie jak na takie kompaktowe auto. Specjalna, turystyczna wersja tego modelu posiada rozkładany namiot, stół, krzesła, szereg ciekawych uchwytów i kieszeni na przechowywanie różnych rzeczy. Najtańsza wersja tego modelu kosztuje około 60.000zł więc jest dosyć przystępna. Niestety będzie wyposażona w silnik o małej mocy co może okazać się problematyczne przy dłuższych podróżach.

Citroen Berlingo
Citroen nie oferuje fabrycznej wersji turystycznej jednak z powodzeniem auto będzie się do tego nadawać. Powstają już nawet firmy, które specjalizują się w adaptacji kombivanów na cele turystyczne. Citroen będzie do tego dobrą bazą. To właśnie ten model rozpoczął produkcję aut w tym segmencie i cieszy się sporą popularnością. W modelu z rozsuwanymi tylnymi drzwiami możemy liczyć na to, że auto będzie bardzo praktyczne.

Fiat Doblo
Coraz częściej spotykamy te auta na ulicy. Może nie należą one do najpiękniejszych Fiatów jednak ich praktyczność jest niezastąpiona. Fiat produkuje ten model od wielu lat przez co spokojnie możemy trafić na rynku na wersję w bardzo przystępnej cenie. Ponadto w Doblo mamy do dyspozycji naprawdę wiele miejsca i jest to z pewnością bardzo dobra baza pod przeróbki związane z wprowadzeniem turystycznego ducha do auta. Jest to jedno z najbardziej popularnych aut w tym segmencie i wiele osób zafascynowanych podróżami korzysta właśnie z tego modelu auta.

O tym czy takie auto będzie dla was odpowiednie musicie sami się nad tym zastanowić. Nie będzie w nim luksusów oraz miejsca jak w typowym camperze. Na pewno nie weźmiecie też ze sobą tyle rzeczy co w dużym vanie. Jednak cena z pewnością jest dużo bardzi atrakcyjna i jeśli podróżujecie tylko w 2 osoby to może być to ciekawa alternatywa dla drogich camperów.