Samochody hybrydowe - czy warto kupić

Samochody hybrydowe - czy warto kupić

Każdego roku na polskich drogach przybywa aut, które napędzane są po części silnikami elektrycznymi. Auta hybrydowe zyskują coraz to większe rzesze fanów i osób chcących poruszać się właśnie takimi samochodami. Na naszym rynku jest kilka marek, które mają w swojej ofercie tego typu auta. O tym jak dalej rozwijać się będzie ten segment aut i ich sprzedaż może zadecydować podejście polskich władz do dopłat do zakupu tego typu samochodów.

Dopłaty do kupna auta hybrydowego
W wielu Europejskich krajach funkcjonują rządowe programy dopłat do zakupu tego typu aut. Wiąże się to z tym, że kraje zaczynają coraz to więcej uwagi przykładać do emisji szkodliwych gazów oraz do ochrony środowiska. Również pozabankowe firmy pożyczkowe takie jak ViaSms.pl przygotowały dla kierowców aut specjalne pożyczki online. Rozwój tego segmentu samochodów przyczynia się też do większych obrotów w spółkach zajmujących się wytwarzaniem energii. Każdy kraj ma swój sposób dotowania tego typu inwestycji, jednak najczęściej spotykanym sposobem jest zwolnienie z podatków oraz bezpłatny dostęp do stacji ładowania co sprawia, że koszty użytkowania tego typu aut są niższe. 

Czy warto zainwestować w hybrydę
O tym czy warto zainwestować w kupno samochodu hybrydowego i czy będzie to opłacalne decyduje przede wszystkim nasz styl jazdy, potrzeby oraz podejście do tematu ochrony środowiska. Analizując cenniki samochodów hybrydowych - na podstawie popularnej w Polsce Toyoty Auris - są one droższe o 10-15 tys. zł w porównaniu do aut z silnikiem benzynowym o podobnej mocy. Auto hybrydowe będzie jednak zdecydowanie tańsze w eksploatacji i w dłuższym okresie czasu możemy zaoszczędzić na comiesięcznych wydatkach. Analizując to czy dopłacić do hybrydy warto wziąć też pod uwagę wartość rezydualną samochodu. Czym ona jest? Najczęściej przyjmuje się, że wartość rezydualna samochodu to przewidywana cena samochodu po określonym czasie lub liczbie kilometrów. Zazwyczaj mówi się tutaj o okresie 3 lat lub 90.000 km. Wartość aut hybrydowych po 3 latach użytkowania będzie wyższa niż tych z silnikiem benzynowym. Wiąże się to z ich kosztami eksploatacji oraz coraz to bardziej rosnącą popularnością. Auta hybrydowe cieszą się również sporą niezawodnością i dlatego tak chętnie są potem kupowane. Planując zatem zakup samochodu na kilka lat koniecznie trzeba wziąć te dwie wartości pod uwagę. 

Jak utrzymać wartość pojazdu
Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup auta hybrydowego prosto z salonu ale bierzemy pod uwagę to, że za kilka lat będziemy chcieli go wymienić na nowszy model musimy zastanowić się co kupujący będą brali pod uwagę podczas zakupu. Bez wątpienia znaczenie będzie miał model wyposażenia auta. Decydując się na wyższy model będziemy mieli większe szanse na otrzymanie wyższej ceny. Podobnie będzie jak nasze auto hybrydowe serwisować będziemy tylko w ASO, a podczas wszelkiego rodzaju przeglądów czy remontów korzystać będziemy oryginalnych części zamiennych. Wszelkie remonty czy naprawy naszego auta możemy finansować sięgając po bezpieczne pożyczki w sprawdzonej instytucji pożyczkowej. Ceny części zamiennych możemy oczywiście obniżyć decydując się na zamienniki jednak może to mieć potem wpływ na cenę podczas sprzedaży dlatego warto zastanowić się nad tym dwa razy. Jeśli wiemy, że będziemy planować zbycie pojazdu zakup oryginalnych części będzie dobrym wyjściem podczas eksploatacji naszego auta. 

Czy hybrydy to przyszłość
O tym czy hybrydy zdobędą rynek motoryzacji z pewnością zadecyduje rozwój technologii oraz wsparcie rządów Państw w rozwój tego segmentu. Dalsze pogarszanie się jakości powietrza oraz większe dbanie o to aby w miastach nie były przekraczane normy może doprowadzić do sytuacji, w której auta z elektrycznymi silnikami wyprą pozostałe jednostki poza ścisłe centra. W chwili obecnej auta hybrydowe oferowane są przez większość firm znajdujących się na rynku jednak ich sprzedaż jest wciąż na niewystarczającym poziomie aby zdominować rynek. Pozostaje nam więc obserwowanie rozwoju rynku i dalsze informowanie o hybrydach oraz autach elektrycznych, a także możliwościach uzyskania szybkiego finansowania na ich eksploatację. Więcej na ten temat możemy znaleźć a artykule: Jak skorzystać z pożyczki za darmo?