Jak podłączyć i jak długo ładować akumulator samochodowy?

Jak podłączyć i jak długo ładować akumulator samochodowy?

Zima bywa bezlitosna dla akumulatorów samochodowych. Wystarczy dodatkowo chwila nieuwagi – na przykład pozostawienie auta na światłach i akumulator siada. Jak przywrócić jego funkcjonalność?

Sposoby ładowania akumulatorów samochodowych
Istnieją 2 sposoby ładowania akumulatora – pierwszy, często stosowany w sytuacjach awaryjnych, to ładowanie z akumulatora innego samochodu przy pomocy kabli. Drugi, skuteczny i wygodny – przy pomocy prostownika. Ładowanie powinno być przeprowadzone z uwzględnieniem środków ostrożności. Nie pochylamy się podczas ładowania nad akumulatorem z papierosem, ani otwartym ogniem i w przypadku ładowania prostownikiem przestrzegamy procedur opisanych poniżej.

Ładowanie przy pomocy prostownika - jak podłączyć akumulator
Wprawdzie w sytuacji awaryjnej przyda się jakikolwiek prostownik odpowiedni do ładowania baterii 12V, jednak dzięki dobremu wyborowi prostownika nie tylko naładujemy akumulator w sytuacji awaryjnej, ale też przedłużymy jego żywotność.
Zwróć uwagę na zabezpieczenie – prostownik powinien posiadać przynajmniej bezpiecznik na zewnątrz obudowy, a najlepiej zabezpieczenie elektroniczne. Doskonałym rozwiązaniem były również wskaźnik naładowania baterii, czy automatyczny wyłącznik – większość współczesnych prostowników posiada takie udogodnienia. Dzięki nim ładowanie akumulatora jest prostsze.
Dobry akumulator daje pod koniec ładowania napięcie 15,5 – 16,5V. Takie napięcie zapewnia nie tylko szybsze ładowanie do pełna, ale również zapewnia dłuższe działanie akumulatora.

Jeśli ładujemy akumulator w garażu, nie musimy go wyjmować. Ostrożnie odkręcamy klemy – najpierw ujemną, potem dodatnią. Zapobiega to powstaniu spięcia, gdybyśmy najpierw odkręcając plus dotknęli przypadkiem kluczem do maski.
Następnie podpinamy prostownik – minus do minusa, plus do plusa i dostrajamy amperaż prostownika do akumulatora. W tym celu musimy odczytać pojemność akumulatora – amperaż na prostowniku ustawiamy na 10% tej wielkości, czyli na przykład akumulator o pojemności 60Ah będziemy ładować prądem 6A. Dopiero po podłączeniu klem, włączamy wtyczkę prostownika do gniazdka – w ten sposób unikniemy iskrzenia na stykach i ewentualnego spalenia bezpiecznika w prostowniku.

Jak długo ładuje się akumulator?
W sytuacji awaryjnej, aby uruchomić samochód wystarczy nam nawet 20-30 minut ładowania. Za kilka godzin jednak znów możemy mieć problem, warto więc zadbać o słaby akumulator wcześniej. Pełne naładowanie akumulatora w garażu, to 10 – 12 godzin. Im temperatura otoczenia jest wyższa, tym ładowanie będzie przebiegało szybciej.
Współczesne prostowniki są na ogół na tyle zautomatyzowane, że po pełnym naładowaniu przechodzą w stan podtrzymywania, lub całkowicie się wyłączają. Przy starszych ładowarkach, należy obserwować akumulator – jeśli po kilku godzinach elektrolit zaczyna bulgotać, należy od razu odłączyć akumulator. Jeśli mamy automatyczny prostownik, dobrze jest podłączyć go na noc, po naładowaniu po prostu przejdzie w stan podtrzymywania, a bateria będzie w pełni naładowana.
Po zakończeniu ładowania, najpierw odłączamy prostownik od sieci, potem od akumulatora, a następnie podłączamy klemy samochodowe.

Tagi: akumulator samochodowy, akumulator samochodowy, akumulator samochodowy, akumulator samochodowy, akumulator samochodowy, akumulator samochodowy,

Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty