Jak podłączyć i jak długo ładować akumulator samochodowy?

Jak podłączyć i jak długo ładować akumulator samochodowy?

Zima bywa bezlitosna dla akumulatorów samochodowych. Wystarczy dodatkowo chwila nieuwagi – na przykład pozostawienie auta na światłach i akumulator siada. Jak przywrócić jego funkcjonalność?

Sposoby ładowania akumulatorów samochodowych
Istnieją 2 sposoby ładowania akumulatora – pierwszy, często stosowany w sytuacjach awaryjnych, to ładowanie z akumulatora innego samochodu przy pomocy kabli. Drugi, skuteczny i wygodny – przy pomocy prostownika. Ładowanie powinno być przeprowadzone z uwzględnieniem środków ostrożności. Nie pochylamy się podczas ładowania nad akumulatorem z papierosem, ani otwartym ogniem i w przypadku ładowania prostownikiem przestrzegamy procedur opisanych poniżej.

Ładowanie przy pomocy prostownika - jak podłączyć akumulator
Wprawdzie w sytuacji awaryjnej przyda się jakikolwiek prostownik odpowiedni do ładowania baterii 12V, jednak dzięki dobremu wyborowi prostownika nie tylko naładujemy akumulator w sytuacji awaryjnej, ale też przedłużymy jego żywotność.
Zwróć uwagę na zabezpieczenie – prostownik powinien posiadać przynajmniej bezpiecznik na zewnątrz obudowy, a najlepiej zabezpieczenie elektroniczne. Doskonałym rozwiązaniem były również wskaźnik naładowania baterii, czy automatyczny wyłącznik – większość współczesnych prostowników posiada takie udogodnienia. Dzięki nim ładowanie akumulatora jest prostsze.
Dobry akumulator daje pod koniec ładowania napięcie 15,5 – 16,5V. Takie napięcie zapewnia nie tylko szybsze ładowanie do pełna, ale również zapewnia dłuższe działanie akumulatora.

Jeśli ładujemy akumulator w garażu, nie musimy go wyjmować. Ostrożnie odkręcamy klemy – najpierw ujemną, potem dodatnią. Zapobiega to powstaniu spięcia, gdybyśmy najpierw odkręcając plus dotknęli przypadkiem kluczem do maski.
Następnie podpinamy prostownik – minus do minusa, plus do plusa i dostrajamy amperaż prostownika do akumulatora. W tym celu musimy odczytać pojemność akumulatora – amperaż na prostowniku ustawiamy na 10% tej wielkości, czyli na przykład akumulator o pojemności 60Ah będziemy ładować prądem 6A. Dopiero po podłączeniu klem, włączamy wtyczkę prostownika do gniazdka – w ten sposób unikniemy iskrzenia na stykach i ewentualnego spalenia bezpiecznika w prostowniku.

Jak długo ładuje się akumulator?
W sytuacji awaryjnej, aby uruchomić samochód wystarczy nam nawet 20-30 minut ładowania. Za kilka godzin jednak znów możemy mieć problem, warto więc zadbać o słaby akumulator wcześniej. Pełne naładowanie akumulatora w garażu, to 10 – 12 godzin. Im temperatura otoczenia jest wyższa, tym ładowanie będzie przebiegało szybciej.
Współczesne prostowniki są na ogół na tyle zautomatyzowane, że po pełnym naładowaniu przechodzą w stan podtrzymywania, lub całkowicie się wyłączają. Przy starszych ładowarkach, należy obserwować akumulator – jeśli po kilku godzinach elektrolit zaczyna bulgotać, należy od razu odłączyć akumulator. Jeśli mamy automatyczny prostownik, dobrze jest podłączyć go na noc, po naładowaniu po prostu przejdzie w stan podtrzymywania, a bateria będzie w pełni naładowana.
Po zakończeniu ładowania, najpierw odłączamy prostownik od sieci, potem od akumulatora, a następnie podłączamy klemy samochodowe.


Tagi

zabytki europy co mozna zwiedzic w krakowie odcinkowy pomiar prędkości 2017 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie opis przerejestrowanie samochodu koszt jaki pierwszy samochód skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie darmowe sprawdzenie numeru vin jak jeździć automatem the grand tour pl online mapa europy audi q2 wymiary krisalp hp3 test jaki akumulator do samochodu kategoria prawa jazdy am będzie uprawniać do kierowania bmw zabezpieczenie przed kradzieżą samochody elektryczne w polsce ceny alfa romeo wyniki sprzedaży bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu tajlandia co warto wiedzieć najbezpieczniejsze samochody 2017 jak sprawdzic jaki olej w silniku który pickup najwygodniejszy raport tuv 2017 pełna lista targi motoryzacyjne genewa 2018 astra g dane techniczne toyota chr 1.2 turbo spalanie wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w polsce 2017 dluga podroz samochodem jak sie przygotowac zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 koszt przemalowania całego samochodu auta poleasingowe czy warto gdzie ciepło w lutym jaki kombivan umweltzone berlin gdzie kupić rejestrator jazdy ranking 2017 folie car wrap bramki na a1 mapa autostrada a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty jak napisać oświadczenie wzór tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą powietrzne taxi fotografia motoryzacyjna jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu niemcy winieta winiety czechy 2017 cena adam jesionek gdzie sprawdzic vin