Jak podłączyć i jak długo ładować akumulator samochodowy?

Jak podłączyć i jak długo ładować akumulator samochodowy?

Zima bywa bezlitosna dla akumulatorów samochodowych. Wystarczy dodatkowo chwila nieuwagi – na przykład pozostawienie auta na światłach i akumulator siada. Jak przywrócić jego funkcjonalność?

Sposoby ładowania akumulatorów samochodowych
Istnieją 2 sposoby ładowania akumulatora – pierwszy, często stosowany w sytuacjach awaryjnych, to ładowanie z akumulatora innego samochodu przy pomocy kabli. Drugi, skuteczny i wygodny – przy pomocy prostownika. Ładowanie powinno być przeprowadzone z uwzględnieniem środków ostrożności. Nie pochylamy się podczas ładowania nad akumulatorem z papierosem, ani otwartym ogniem i w przypadku ładowania prostownikiem przestrzegamy procedur opisanych poniżej.

Ładowanie przy pomocy prostownika - jak podłączyć akumulator
Wprawdzie w sytuacji awaryjnej przyda się jakikolwiek prostownik odpowiedni do ładowania baterii 12V, jednak dzięki dobremu wyborowi prostownika nie tylko naładujemy akumulator w sytuacji awaryjnej, ale też przedłużymy jego żywotność.
Zwróć uwagę na zabezpieczenie – prostownik powinien posiadać przynajmniej bezpiecznik na zewnątrz obudowy, a najlepiej zabezpieczenie elektroniczne. Doskonałym rozwiązaniem były również wskaźnik naładowania baterii, czy automatyczny wyłącznik – większość współczesnych prostowników posiada takie udogodnienia. Dzięki nim ładowanie akumulatora jest prostsze.
Dobry akumulator daje pod koniec ładowania napięcie 15,5 – 16,5V. Takie napięcie zapewnia nie tylko szybsze ładowanie do pełna, ale również zapewnia dłuższe działanie akumulatora.

Jeśli ładujemy akumulator w garażu, nie musimy go wyjmować. Ostrożnie odkręcamy klemy – najpierw ujemną, potem dodatnią. Zapobiega to powstaniu spięcia, gdybyśmy najpierw odkręcając plus dotknęli przypadkiem kluczem do maski.
Następnie podpinamy prostownik – minus do minusa, plus do plusa i dostrajamy amperaż prostownika do akumulatora. W tym celu musimy odczytać pojemność akumulatora – amperaż na prostowniku ustawiamy na 10% tej wielkości, czyli na przykład akumulator o pojemności 60Ah będziemy ładować prądem 6A. Dopiero po podłączeniu klem, włączamy wtyczkę prostownika do gniazdka – w ten sposób unikniemy iskrzenia na stykach i ewentualnego spalenia bezpiecznika w prostowniku.

Jak długo ładuje się akumulator?
W sytuacji awaryjnej, aby uruchomić samochód wystarczy nam nawet 20-30 minut ładowania. Za kilka godzin jednak znów możemy mieć problem, warto więc zadbać o słaby akumulator wcześniej. Pełne naładowanie akumulatora w garażu, to 10 – 12 godzin. Im temperatura otoczenia jest wyższa, tym ładowanie będzie przebiegało szybciej.
Współczesne prostowniki są na ogół na tyle zautomatyzowane, że po pełnym naładowaniu przechodzą w stan podtrzymywania, lub całkowicie się wyłączają. Przy starszych ładowarkach, należy obserwować akumulator – jeśli po kilku godzinach elektrolit zaczyna bulgotać, należy od razu odłączyć akumulator. Jeśli mamy automatyczny prostownik, dobrze jest podłączyć go na noc, po naładowaniu po prostu przejdzie w stan podtrzymywania, a bateria będzie w pełni naładowana.
Po zakończeniu ładowania, najpierw odłączamy prostownik od sieci, potem od akumulatora, a następnie podłączamy klemy samochodowe.

Tagi: jak długo ładować akumulator, ile ładować akumulator, jak długo ładować akumulator 12v, ile ładuje się akumulator, ładowanie akumulatora prostownikiem jak długo, ile czasu ładować akumulator, czas ładowania akumulatora, jak długo ładować akumulator 60ah, ile powinien ładować się akumulator, ile czasu ładuje się akumulator, czas ładowania akumulatora 60ah, jak długo ładuje się akumulator, zbyt długie ładowanie akumulatora, ile trwa ładowanie akumulatora, ile ładować akumulator żeby odpalić,

Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega