Jak prawidłowo przechowywać opony w garażu?

Jak prawidłowo przechowywać opony w garażu?

Zakup nowego kompletu opon z pewnością nie należy do przyjemnych wydatków, jednocześnie nie można tego bagatelizować, bo przecież ma to tak ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Dlatego właśnie tak ważną sprawą jest odpowiednie przechowywanie opon w garażu lub w piwnicy. Jeżeli w odpowiedni sposób zabezpieczy się opony po zimie czy po lecie, z pewnością znacznie dłużej będą dobrze służyły.

Ogólne warunki dotyczące bezpiecznego przechowywania opon w garażu
Na początek warto zaznaczyć, że należy dołożyć wszelkich starań do tego, aby przechowywać opony czyste. Jest to szczególnie ważne w przypadku opon zimowych, które przez kilka miesięcy miały styczność z substancjami takimi jak na przykład sól, stosowana na ulicach podczas dużych mrozów i opadów śniegu. Po zakończeniu sezonu zimowego należy zatem opony odpowiednio umyć i osuszyć, a dopiero później pomyśleć o ich przechowywaniu. Umyć można je za pomocą szamponu samochodowego, albo po prostu wodą z mydłem. Bardzo przydaje się tutaj też myjka ciśnieniowa. Następnie za pomocą jakiegoś tępego narzędzia, na przykład noża z serwisu do obiadu, należy usunąć kamyki z bieżnika opony, robiąc to bardzo delikatnie. Potem należy dokładnie osuszyć opony, co jest szczególnie ważne wtedy, gdy dodatkowo opony zabezpiecza się w foliach czy w workach. Należy do nich wkładać opony suche, aby nie doszło do zapleśnienia. Opony zawsze należy przechowywać w miejscu zaciemnionym i suchym, odizolowany od różnego rodzaju chemikaliów, takich jak na przykład rozpuszczalniki, farby czy oleje. Dzięki temu również substancje lotne z tego typu chemikaliów nie będą miały negatywnego wpływu na strukturę i wytrzymałość materiału, z którego wykonana jest opona.

Jak prawidłowo układać opony w garażu?
Nasze wyposażenie garażu musi uwzględniać chęć przechowywania w nim opon. Warto pamiętać o tym, że do przechowywania opon nie do końca nadaje się każdy garaż. Dla opon niebezpieczne może być składowanie w blaszanych garażach, które latem mocno się nagrzewają. Wysokie temperatury są szkodliwe, podobnie z resztą jak promienie UV, dlatego właśnie opon nigdy nie należy przechowywać na słońcu. Jeżeli jednak w garażu albo na przykład w piwnicy panują odpowiednie warunki, można przystąpić do organizowania miejsca do przechowania. Koła, czyli opony i felgi, można wieszać na specjalnych hakach, albo układać je w pozycji leżącej, jedną na drugiej. Można też poustawiać je pionowo jedna obok drugiej. Ciśnienie w kołach powinno być takie, jakie zaleca producent. Trochę więcej trudności jest w przypadku opon bez obręczy - absolutnie nie należy wieszać ich na hakach, bo mogłoby to doprowadzić do ich uszkodzenia. Jeżeli same opony będą przechowywane jedna na drugiej, a zatem w pozycji poziomej, co kilka tygodni należy oponę z samego dołu przenieść na górę. Trzeba robić to regularnie, tak by znajdująca się na samym dole opona, pod wpływem ciężaru, nie odkształciła się. Jeżeli opony będą przechowywane w pozycji pionowej jedna obok drugiej, co kilka tygodni należy opony obrócić wokół własnej osi, tak by również w takiej pozycji nie uległy odkształceniu.