Jak sprawdzić prawdziwy przebieg samochodu, auta - historia pojazdu za darmo?

Jak sprawdzić prawdziwy przebieg samochodu, auta - historia pojazdu za darmo?

Sprzedający samochód zawsze chce go przedstawić w jak najlepszym świetle. Często informacje, których nam udziela są nieprawdziwe lub zostają zatajone. Ważną kwestią podczas zakupu jest przebieg. Niestety tzw. cofanie licznika jest nadal popularne. Jak sprawdzić przebieg auta, aby mieć pewność, że nie jest on przekłamany?

Sprawdzanie przebiegu z domu.
To najszybszy sposób. Warto mieć takie informacje, zanim w ogóle zaczniemy oglądać pojazd. Od razu możemy porównać dane, które przekazuje nam sprzedawca z tymi, które nam się wyświetlą. Jednak, aby to sprawdzić, musimy uzyskać trzy istotne informacje o aucie:
* numer rejestracyjny,
* numer VIN,
* data pierwszej rejestracji pojazdu.

Następnie wchodzimy na stronę Centralnej Ewidencji Pojazdów https://historiapojazdu.gov.pl/ celem wygenerowania raportu. Tam wpisujemy w odpowiednie pola wszystkie uzyskane dane i już możemy zapoznać się z informacjami o pojeździe, który chcemy kupić. Będą to między innymi: ilu było właścicieli, czy badania techniczne oraz polisa OC są aktualne, a także stan licznika z poprzednich przeglądów. Oczywiście jest on wpisywany na podstawie odczytu przez osobę, która dokonywała okresowego badania technicznego. Jeśli jednak zauważymy, że jest już na tym etapie niezgodny z tym, co podaje sprzedawca to istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś manipulował przy liczniku.

Niestety strona Centralnej Ewidencji Pojazdów ujmuje w raporcie tylko auta zarejestrowane w Polsce. Jeśli więc samochód został dopiero co sprowadzony, nie będziemy mieli dostępu do takich informacji.

W tym przypadku warto skorzystać z europejskich baz danych, które są bardzo dobrze prowadzone. Niektóre płatne a inne całkowicie darmowe. W szybki sposób możemy sprawdzić historię pojazdów np. z Niemiec czy Szwajcarii. Warto również wybrać się do ASO i poprosić o pełny raport, ze wszystkich wizyt. Jest on płatny, ale stanowi wiarygodne źródło informacji. Niestety, w przypadku gdy samochód był serwisowany poza warsztatami producenta, nie dowiemy się o szczegółach napraw. Może się też zdarzyć i tak, że oszuści najpierw cofają licznik za granicą, a dopiero później udają się do ASO np. na badanie techniczne.

Sprawdzenie dokumentów.
Dotyczy to zwłaszcza sprowadzanych aut z zagranicy. Należy dobrze się z nimi zapoznać. Zdarza się, że zostały na nich wypisane jakieś usterki, a sprzedający tego nie zauważył. Niektórzy właściciele aut w Polsce również prowadzą dokładną ewidencję napraw w pojeździe, zapisują co zostało wymienione. Dzięki temu mamy pełną informację o dotychczasowych usterkach.

Sprawdzenie samochodu w serwisie
Im nowocześniejszy model, tym trudniej nie pozostawić żadnego śladu, że licznik został cofnięty. Dlatego warto udać się do serwisu, który to sprawdzi. Dodatkowo duża ilość elektroniki pozwala na ustalenie z innych podzespołów historii pojazdu. Co prawda wiąże się to z opłatą, ale w tym przypadku lepiej zainwestować taką kwotę niż później żałować zakupu.

Chociaż kary dla nieuczciwych sprzedawców zwiększają się to nadal nie brakuje osób, które manipulują przy licznikach przebiegu. Dlatego przed zakupem należy sprawdzić auto w bazie danych, obejrzeć je dokładnie oraz udać się do zaufanego serwisu. W razie podejrzeń oraz braku istotnych dokumentów należy zrezygnować z zakupu.

Tagi: historia pojazdu za darmo,

Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega