Jak sprawdzić prawdziwy przebieg samochodu, auta - historia pojazdu za darmo?

Jak sprawdzić prawdziwy przebieg samochodu, auta - historia pojazdu za darmo?

Sprzedający samochód zawsze chce go przedstawić w jak najlepszym świetle. Często informacje, których nam udziela są nieprawdziwe lub zostają zatajone. Ważną kwestią podczas zakupu jest przebieg. Niestety tzw. cofanie licznika jest nadal popularne. Jak sprawdzić przebieg auta, aby mieć pewność, że nie jest on przekłamany?

Sprawdzanie przebiegu z domu.
To najszybszy sposób. Warto mieć takie informacje, zanim w ogóle zaczniemy oglądać pojazd. Od razu możemy porównać dane, które przekazuje nam sprzedawca z tymi, które nam się wyświetlą. Jednak, aby to sprawdzić, musimy uzyskać trzy istotne informacje o aucie:
* numer rejestracyjny,
* numer VIN,
* data pierwszej rejestracji pojazdu.

Następnie wchodzimy na stronę Centralnej Ewidencji Pojazdów https://historiapojazdu.gov.pl/ celem wygenerowania raportu. Tam wpisujemy w odpowiednie pola wszystkie uzyskane dane i już możemy zapoznać się z informacjami o pojeździe, który chcemy kupić. Będą to między innymi: ilu było właścicieli, czy badania techniczne oraz polisa OC są aktualne, a także stan licznika z poprzednich przeglądów. Oczywiście jest on wpisywany na podstawie odczytu przez osobę, która dokonywała okresowego badania technicznego. Jeśli jednak zauważymy, że jest już na tym etapie niezgodny z tym, co podaje sprzedawca to istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś manipulował przy liczniku.

Niestety strona Centralnej Ewidencji Pojazdów ujmuje w raporcie tylko auta zarejestrowane w Polsce. Jeśli więc samochód został dopiero co sprowadzony, nie będziemy mieli dostępu do takich informacji.

W tym przypadku warto skorzystać z europejskich baz danych, które są bardzo dobrze prowadzone. Niektóre płatne a inne całkowicie darmowe. W szybki sposób możemy sprawdzić historię pojazdów np. z Niemiec czy Szwajcarii. Warto również wybrać się do ASO i poprosić o pełny raport, ze wszystkich wizyt. Jest on płatny, ale stanowi wiarygodne źródło informacji. Niestety, w przypadku gdy samochód był serwisowany poza warsztatami producenta, nie dowiemy się o szczegółach napraw. Może się też zdarzyć i tak, że oszuści najpierw cofają licznik za granicą, a dopiero później udają się do ASO np. na badanie techniczne.

Sprawdzenie dokumentów.
Dotyczy to zwłaszcza sprowadzanych aut z zagranicy. Należy dobrze się z nimi zapoznać. Zdarza się, że zostały na nich wypisane jakieś usterki, a sprzedający tego nie zauważył. Niektórzy właściciele aut w Polsce również prowadzą dokładną ewidencję napraw w pojeździe, zapisują co zostało wymienione. Dzięki temu mamy pełną informację o dotychczasowych usterkach.

Sprawdzenie samochodu w serwisie
Im nowocześniejszy model, tym trudniej nie pozostawić żadnego śladu, że licznik został cofnięty. Dlatego warto udać się do serwisu, który to sprawdzi. Dodatkowo duża ilość elektroniki pozwala na ustalenie z innych podzespołów historii pojazdu. Co prawda wiąże się to z opłatą, ale w tym przypadku lepiej zainwestować taką kwotę niż później żałować zakupu.

Chociaż kary dla nieuczciwych sprzedawców zwiększają się to nadal nie brakuje osób, które manipulują przy licznikach przebiegu. Dlatego przed zakupem należy sprawdzić auto w bazie danych, obejrzeć je dokładnie oraz udać się do zaufanego serwisu. W razie podejrzeń oraz braku istotnych dokumentów należy zrezygnować z zakupu.

Tagi: historia pojazdu za darmo, historia pojazdu za darmo, historia pojazdu za darmo, historia pojazdu za darmo, historia pojazdu za darmo, historia pojazdu za darmo,

Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty