Jak wybrać odpowiednią ładowarkę dla swojego samochodu elektrycznego?
Źródło: Unsplash

Jak wybrać odpowiednią ładowarkę dla swojego samochodu elektrycznego?

Popularność samochodów elektrycznych wciąż rośnie. Coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Tym bardziej jest ważny odpowiedni wybór ładowarki do samochodu elektrycznego. Myślisz o zakupie stacji ładowania pojazdów? Dzięki naszym wskazówkom wybierzesz najlepszą oraz najbezpieczniejszą opcje, która będzie w pełni dopasowana do Twojego przyszłego samochodu elektrycznego.

JAK DOBRAĆ MOC ŁADOWARKI?

Moc ładowarki to kluczowy czynnik, który należy dokładnie rozważyć przy wyborze stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Moc ta wpływa na tempo ładowania naszego pojazdu.

Moc stacji należy dostosować do mocy ładowarki, która jest wbudowana w naszym samochodzie. Jest to niezwykle istotne, ponieważ gdy moc ładowania będzie za duża, nie będzie to przyspieszać ładowania. Tak naprawdę moc ładowania jest ograniczona przez moc ładowarki samochodu. Z kolei jeżeli wybierzemy zbyt małą moc instalacji, czas ładowania może się znacznie wydłużyć lub uniemożliwić ładowanie.

Dlatego też należy znaleźć balans między mocą stacji ładowania a mocą ładowarki zamontowanej w samochodzie. Wtedy na pewno proces ładowania będzie efektywny. W ten sposób minimalizujemy także ryzyko obciążenia układu ładowania samochodu jak i samej stacji.

TYP ZŁĄCZY

Ładowarki do samochodów elektrycznych różnią się rodzajami złączy. Wybór złączy często zależy od modelu pojazdu czy lokalnych standardów.

Ładowane prądem przemiennym (AC):

 • Typ 1 (SAE J1772)

 • Typ 2 (IEC 62196-2, Mennekes)

Ładowane prądem stałym (DC):

 • CHAdeMO

 • CCS (Combo Charging System)

 • Tesla Supercharger

 • GB/T (GBT 20234.2-2011)

Najpowszechniej stosowanym gniazdkiem jest Type 2, umożliwia on ładowanie prądem zmiennym. Wybór ładowarki jest niezwykle ważny, ponieważ nieodpowiednio dobrana ładowarka może doprowadzić do straty zarówno czasu jak i pieniędzy.

Przed zakupem należy odpowiednio zbadać specyfikę stacji ładowania i porównać ją z wymaganiami swojego samochodu elektrycznego, by podjąć właściwą decyzję.

KOSZT STACJI ŁADOWANIA

Koszt stacji ładowania samochodu elektrycznego zależy od kilku czynników. Oto one:

 • Moc stacji – im większa moc stacji, tym jej cena będzie wyższa,

 • Rodzaj stacji – koszt przenośnej ładowarki będzie droższy niż stacji domowej, która będzie podłączona do naszej prywatnej instalacji elektrycznej. Tak samo koszt ładowarek komercyjnych będzie większy niż tych domowych,

 • Usługa montażu – montaż stacji ładowania zawsze należy zlecić specjalistom. Nigdy nie powinniśmy się nim zajmować samodzielnie. Cena może zasadniczo się różnić od stopnia skomplikowania instalacji,

 • Dodatkowe funkcje – jeżeli zdecydowaliśmy się na ładowarkę która posiada nowoczesne funkcje takie jak ładowanie z możliwością podłączenia do Wi- fi lub sieci GSM to należy się liczyć z większymi kosztami.

CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE STACJI ŁADOWANIA?

Poniżej przedstawiamy aspekty jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze ładowarki do samochodu elektrycznego:

 • Moc dostępna w miejscu montażu stacji – zbyt duża moc względem możliwości instalacji może doprowadzić do przeciążenia sieci, czyli potocznie mówiąc „wyskoczą korki”.

 • Moc instalacji i szybkość ładowania – moc ładowarki pokładowej jest czynnikiem determinującym maksymalną moc ładowania i tym samym czas ładowania. Tak jak wspomniano wyżej, zbyt duża moc ładowarki nie spowoduje szybszego ładowania pojazdu. Dla przykładu, jeżeli podłączymy pojazd z ładowarką o mocy 7,4 kW do stacji ładowania o mocy 11 kW to i tak będzie ładowany z szybkością 7,4 kW.

 • Rodzaj gniazdka w samochodzie – przed zakupem stacji ładowania należy zwrócić uwagę na typ gniazdka w naszym samochodzie. Najczęściej są to gniazdka typu 2, jednak jeżeli będzie to typu 1 konieczne będzie użycie specjalnej przejściówki lub dedykowanego kabla.

 • Rodzaj stacji – lepszym wyborem jest zakup stacji wyposażonej w gniazdo. Do stacji, do której jest na stale przymocowany przewód, nie będziemy w stanie podłączyć innego rodzaju wtyczki. Za to stacje ładowania z gniazdkiem pozwalają na ładowanie dowolnego samochodu elektrycznego.

 • Długość kabla – kabel musi być odpowiedniej długości, by zapewnić nam komfortowe ładowanie naszego pojazdu. Nie powinno mieć znaczenia czy samochód będzie zaparkowany przodem czy tyłem – komfort powinien zostać zachowany. Najbardziej uniwersalny będzie kabel o długości 5m.

 • Dodatkowe funkcje – przy szukaniu odpowiedniej ładowarki warto zwrócić uwagę na jej dodatkowe funkcje takie jak możliwość podłączenia stacji do Wi-fi. Jeśli stacja zostanie zamontowana w miejscu dostępnym dla innych kierowców warto rozważyć zakup takiej, którą można podłączyć do dedykowanej platformy. Mamy wtedy możliwość zarządzania stacją z telefonu - znamy zatem czas i koszty ładowania.

PODSUMOWANIE

W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na zakup samochodu elektrycznego. Jest to spowodowane coraz większą świadomością ekologiczną społeczeństwa.

Należy pamiętać, że wybierając stację ładowania należy porównać jej parametry z możliwościami posiadanego pojazdu.

Myślisz o inwestycji w OZE? A może zdecydowałeś się na kupno samochodu elektrycznego i zastanawiasz się nad wyborem stacji ładowania pojazdów? Zachęcamy do kontaktu z firmą SunSol, którzy oferują ładowarki do samochodów elektrycznych m.in. Wallbox, Mennekes, SMA, SolarEdge i Fronius z możliwością zintegrowania z instalacją fotowoltaiczną.