Jak zadbać o alufelgi po zimie?

Jak zadbać o alufelgi po zimie?

Alufelgi to ozdoba każdego auta. Jednak po zimie mogą wyglądać dość opłakanie, a konwencjonalne mycie nie zawsze przywraca ich blask. Jest jednak kilka sposobów i preparatów, które pozwolą przywrócić alusy do perfekcji.

Czym jest brud na alufelgach?

Uporczywe plamy i przebarwienia na felgach to nie tylko błoto, kurz i pył z drogi. To przede wszystkim pył z klocków hamulcowych i okładzin szczęk hamulcowych. Ma on tendencję to mocnego przywierania do powierzchni, a powstaje przy każdym hamowaniu. Osadzając się na alufeldze powoduje jej ciemnienie Przy braku zainteresowania ze strony właściciela pokłady osadu mogą mocno oszpecić koło. Jednak i na to są sposoby

Mycie felg aluminiowych krok po krokuAlufelgi można czyścić zarówno na samochodzie, jak i po zdjęciu koła z pojazdu. Ten drugi sposób jest znacznie dokładniejszy, wygodniejszy i zalecany. Jeśli jednak nie masz warunków do demontażu kół, nic nie szkodzi. Potrzebne będą:

 • kosmetyki samochodowe takie jak: środek do czyszczenia kół, glinka, wosk;
 • szczotki w różnych rozmiarach, o twardym włosiu, przyda się nawet zużyta szczoteczka do zębów;
 • ściereczka z mikrofibry;
 • woda, najlepiej bieżąca. Idealna będzie myjka ciśnieniowa, ale nie jest ona konieczna.

By wyczyścić felgi aluminiowe, postępuj zgodnie z następującym schematem:

 1. Suchą szczotką wyczyść powierzchnię koła z drobnego kurzu.
 2. Nanieś na powierzchnię alufelgi środek do mycia felg. Preparat ten, w reakcji z pyłem z klocków, zmieni kolor na czerwony.
 3. Po odczekaniu podanego na opakowaniu preparatu czasu zacznij szorować szczotkami zakamarki alufelgi, wcierając preparat w najmniejsze przestrzenie. Nie zapomnij o wnękach na nakrętki kół, otworze centrującym i wewnętrznej stronie alufelgi.
 4. Zmyj całość bieżącą wodą. Zaaplikuj detergent ponownie na miejsca niedoczyszczone za pierwszym podejściem.
 5. Zmyj felgę jeszcze raz i wytrzyj do sucha.
 6. Weź glinkę do czyszczenia lakieru. Zbiera ona drobne zanieczyszczenia, których nie zauważysz gołym okiem. Wyglinkuj całą felgę wraz ze wszystkimi zakamarkami.
 7. Nanieś na felgę wosk. Zabezpieczy on powierzchnię przed uszkodzeniami i ułatwi czyszczenie w przyszłości, gdyż brud nie przywiera do niego tak silnie, jak do lakieru.

Dla pełni efektu warto potraktować brzegi opon specjalnym czernidłem.

Czy felgi aluminiowe rdzewieją?Chociaż aluminium nie rdzewieje, to wbrew obiegowej opinii alufelgi także mogą być uszkodzone w podobny sposób, co felgi stalowe. Rdza to efekt utleniania się żelaza, aluminium także się utlenia, jednak w inny sposób - zaczyna z niego odpadać lakier, a na powierzchni pojawiają się nieestetyczne wżery. Zapobiec temu może systematyczne mycie felg i uzupełnianie ubytków lakieru.

Przy długim zaniedbywaniu alufelga może utlenić się tak mocno, że na styku z oponą dojdzie do rozszczelnienia koła. Wymaga to interwencji wulkanizatora, a w skrajnych przypadkach nawet wymiany felgi na nową.

Oczywiście, felgi aluminiowe można regenerować - polega to na pozbyciu się starego lakieru chemicznie lub mechanicznie poprzez piaskowanie i pomalowanie koła na nowo, najlepiej w lakierni proszkowej.