Nadmorskie Rowy - przepiękna lokalizacja do wymarzonych wakacji

Nadmorskie Rowy - przepiękna lokalizacja do wymarzonych wakacji

Polskie wybrzeże jest wyjątkowe, ale niektóre miejscowości, szczególnie zapisują się w pamięci swoją urokliwością. Do nich należą Rowy – miejsce, w którym naładujesz wewnętrzne akumulatory oraz komfortowo odpoczniesz. Ahoj Rowy i przygodo! Co oferujecie swoim gościom?

Wieś swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim znakomitemu położeniu. W okolicy dostępna jest piękna plaża oraz dwa strzeżone kąpieliska. Żeby w pełni cieszyć się tym miejscem, warto znaleźć odpowiednie zakwaterowanie. Sprawdź koniecznie Rowy apartament, w których każdy turysta znajdzie dokładnie to, czego potrzebuje – komfortowych i czystych pokoi oraz znakomitego wyposażenia, dzięki któremu można poczuć się jak w domu. A co z pozostałymi atrakcjami?

Morski port w Rowach

Jest położony w dolnym odcinku rzeki Łupawy, łączącej Jezioro Gardno z Morzem Bałtyckim. Prawdopodobnie powstał w XIII w. W nim znaleziono najstarszą drewnianą łódź – kogę, którą według badaczy wykonano ze ściętych w około 1270 roku dębów. Odkrycie zostało uznane za jedno z najciekawszych znalezisk polskiej archeologii podwodnej. W porcie w Rowach mogą skrywać się resztki wczesnośredniowiecznego portu, ale jeśli są, znajdują się pod betonowym nabrzeżem. Aktualnie jest to niewielka, lokalna przystań rybacka. Ciekawostką jest legenda o braciach Witalijskich – średniowiecznych piratach, którzy właśnie w Rowach przybijali do brzegu, by potem schronić się w swoich kryjówkach na niedalekim Rowokole.

Zabytki w Rowach warte zobaczenia

Główny deptak jest kolorowy – sporo tu straganów, punktów gastronomicznych czy małych, ulicznych atrakcji. Na terenie całej miejscowości umieszczono tablice informacyjne pt. „Rowy jakich nie znacie”, dzięki którym dowiesz się sporo na temat historii tego miejsca oraz poznasz tutejsze ciekawostki. Dodatkowo na ulicach znajdują się efektowne, drewniane rzeźby – perfekcyjne do pamiątkowego zdjęcia. Kościół w Rowach datowany jest na XV w., ale obecna świątynia wzniesiona została w połowie XIX wieku. Ciekawostką jest, że jej budulec – ciosane kamienie, pochodzą z jedynej wysypy na pobliskim Jeziorze Gardno, Wyspy Kamiennej. W sąsiednim Czołpinie warto wdrapać się na latarnię morską i odwiedzić dawny Dom Latarnika. Z góry zachwycisz się niezwykłą panoramą, w którą wchodzi także Słowiński Park Narodowy.

Rowy – miejsca sprzyjające aktywności

Spacery po plaży to jedno, ale dla osób preferujących tradycyjną formę przechadzek, poleca się promenadę w Rowach, która ciągnie się od ujścia z portu aż do zachodniej plaży. Znajdziesz tutaj miejsce, by na chwilę usiąść i posłuchać szumu morza. Spacerom sprzyja plaża wschodnia, której granica wchodzi w obszar Słowińskiego Parku Narodowego. Panuje tutaj jeszcze większy spokój, jest mniej wypoczywających, ale również miejsce jest bardziej dzikie, przez co ciekawsze do eksplorowania. Wydma Czołpińska to jeden z wielu piaskowych oceanów na terenie parku. Wyróżnia ją wysokość i mocno pofałdowany układ, przez co pokonanie jej to niezły wysiłek. Z kolei Jezioro Gardno nieopodal Rowów to jedno z największych przybrzeżnych jezior w Polsce, oddzielone od wód Morza Bałtyckiego piaszczystą mierzeją. Wyróżnia się urozmaiconą przyrodą, szczególnie widoczną na brzegach. Wokół niego znajdziesz wiele ciekawych tras rowerowych, które prowadzą do malowniczych punktów widokowych.