Jak zapłacić mandat - sposoby, metody 2019 - przelewem, na poczcie

Jak zapłacić mandat - sposoby, metody 2019 - przelewem, na poczcie

Każdego dnia na ulice wyjeżdża kilka milionów kierowców. Większość z nich chce jak najszybciej dojechać z punktu A do punktu B, co powoduje, że znaczna część z nich przekracza prędkość, nie ustępuje pierwszeństwa lub łamie inne przepisy ruchu drogowego. Codziennie blisko aż dziesięć tysięcy kierowców otrzymuje mandaty za wykroczenia drogowe. Policjanci wystawiają mandaty, które trzeba zapłacić, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Rodzaje mandatów za wykroczenia drogowe

W świetle prawa, które obowiązuje w Polsce, możemy wyszczególnić trzy rodzaje mandatów: gotówkowe, kredytowane i zaoczne. Mandat gotówkowy musi zostać uiszczony w radiowozie. Stosuje się go wobec obcokrajowców oraz osób, które nie mają stałego miejsca pobytu lub zamieszkania. Mandaty kredytowane to najczęściej wystawiane mandaty przez polską policję. Otrzymują go Polacy lub obywatele innych krajów, którzy mają stały adres zamieszkania lub pobytu w Polsce. Taki mandat należy opłacić w ciągu siedmiu dni. Ostatnim rodzajem mandatu jest mandat zaoczny, który wystawiany jest, gdy stwierdzono wykroczenie przy jednoczesnej absencji sprawcy w miejscu popełnienia przewinienia. Najczęściej jest to mandat za parkowanie w niedozwolonym miejscu.

Mandat opłacony w radiowozie

Mandat gotówkowy musi zostać opłacony na miejscu, natomiast kierowca, który otrzymał mandat kredytowany, ma wybór. Może zapłacić od razu w radiowozie lub siedem dni od momentu wystawienia mandatu przez policjanta. Większość radiowozów jest już wyposażona w terminale płatnicze, więc za mandat można zapłacić nie tylko gotówką, ale również kartą debetową lub kredytową, a także Blikiem.

Płatność na poczcie

W dobie bankowości internetowej płatności na poczcie powoli odchodzą do lamusa. Opcję opłacenia mandatu na poczcie wybierają osoby, które nie posiadają konta z usługą płatności przez internet lub nie są biegłe w jej obsłudze. Są to zazwyczaj starsi wiekiem kierowcy. Dokonywanie wpłaty na poczcie niesie ze sobą szereg uniedogodnień: trzeba na pocztę dojść lub dojechać, stać w kolejce oraz uiścić opłatę za dokonanie przelewu, która wynosi około 10 złotych. Dodatkowo godziny otwarcia poczty kolidują z godzinami pracy wielu osób, więc trzeba wówczas zwolnić się wcześniej z pracy.

Płatność za mandat przez bankowość elektroniczną

Dużo prościej i bez zbędnej straty czasu można zapłacić za mandat dzięki bankowości elektronicznej. Płatność przez internet jest nieskomplikowana, a większość banków ma już przygotowane formularze do przelewów za mandaty. Zazwyczaj wystarczy podać odpowiedni Urząd Skarbowy, swój PESEL oraz serię i numer mandatu. Parę kliknięć i przelew wykonany.

Niezależnie od tego, jaki to rodzaj mandatu i na jaką opiewa kwotę, nie warto zwlekać z jego zapłaceniem. Organy państwowe nie muszą wysyłać wezwań do zapłaty, ale mogą wszcząć postępowanie egzekucyjne, które niesie dodatkowe koszty. Nie ma co liczyć też na przedawnienie mandatu. Najlepiej szybko zapłacić należną kwotę i mając w pamięci, że łamanie przepisów kosztuje, starać się jeździć przepisowo.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty