Jaki plecak w góry, na wędrówkę, na narty? O czym pamiętać?

Jaki plecak w góry, na wędrówkę, na narty? O czym pamiętać?

Wyjazd w góry wiąże się nie tylko z przygotowaniem odpowiedniego stroju i sprzętu. Wszystkie nasze rzeczy musimy mieć gdzie spakować po to, by mieć do nich dostęp na szlaku. Do tego niezbędny będzie nam plecak.

Niezbędny sprzęt dla aktywnych

Plecaki sportowe to temat-rzeka, głównie dlatego, że na rynku dostępnych jest bardzo dużo modeli. Różnią się one od siebie zarówno funkcjonalnością, jak również oferowaną wygodą. Nie bez znaczenia pozostaje również marka producenta, która wpływa na cenę, nierzadko windując ją na niebotyczne poziomy. Na co zatem zwrócić uwagę wtedy, gdy wybieramy dla siebie plecak?

Plecak pojemny czy plecak kompaktowy?

W zależności od przeznaczenia naszego nowego „worka”, pierwszym kryterium wyboru powinna być jego pojemność. Plecaki można zatem podzielić na kilka kategorii:
  • małe/kompaktowe – pojemność nie większa niż 20 l. Do takiego plecaka spakujemy najbardziej podstawowe rzeczy, takie jak mapa, butelka z wodą, lekka kurtka. Małe plecaki będą idealne na krótkie, kilkugodzinne wycieczki;
  • średnie/uniwersalne – pojemność 20-30 l. Zmieszczą się tam wszystkie niezbędne sprzęty, ale na pewno pozostanie trochę miejsca. Plecaki sportowe w tym rozmiarze dobre będą na trochę dłuższe wyprawy, np. wtedy, gdy na szlaku zamierzamy spędzić cały dzień;
  • duże/turystyczne – pojemność co najmniej 30 l, nierzadko powyżej 50 l. Przeznaczone dla wszystkich amatorów survivalu, którzy na szlaku zamierzają spędzić kilka dni. Ich waga może przekraczać 1 kg. Tego typu modele pomieszczą namiot, śpiwór oraz inne przedmioty potrzebne do przeżycia pod gołym niebem.

Tanie plecaki sportowe? Tylko dla amatorów!

Jeśli już dobraliśmy rozmiar do naszych wymagań i upodobań, powinniśmy zwrócić uwagę na gwarantowany przez interesujące nas modele komfort. Tutaj bardzo dużo zależy od renomy producenta, chociaż plecaki sportowe w niskiej cenie również mogą być całkiem wygodne w użytkowaniu – zwłaszcza te wyposażone w ultralekki system nośny. Jeśli więc mamy jedynie amatorskie zainteresowania, można przyjrzeć się tańszym modelom, które powinny być zadowalające podczas kilkugodzinnego korzystania.

Plecaki sportowe do zadań specjalnych

eśli jednak w góry jeździmy od lat, warto rozejrzeć się za modelem z wyższej półki. Dobrej jakości plecaki sportowe wyróżniają się kilkoma cechami – i dlatego też swoje kosztują. Do najważniejszych można zaliczyć:
  • materiały – wodoodporność i wytrzymałość docenimy np. podczas nagłego deszczu. Warto też sprawdzić technologię, w jakiej wykonany szwy;
  • system nośny – standardem powinny być poduszki ułatwiające noszenie oraz wentylowane wstawki w ramionach i pomiędzy plecami. Stabilności dodaje również pas biodrowy, który dodatkowo odciąża ramiona. Masywny, dobrej jakości system nośny będzie cięższy, ale zapewni nam lepszą wygodę podczas dłuższych wędrówek;
  • dodatkowe wyposażenie – narciarzom na pewno spodoba się możliwość przypięcia do plecaka nart. Technologią poprawiającą użytkowanie jest również wyposażenie plecaka w bukłak typu camelback, dzięki któremu nie będziemy musieli sięgać po butelkę z wodą.


plecaki-sportowe.jpg

Artykuł napisany przy współpracy z AdventureSports.pl