Jedziesz na wakacje autem - na co zwrócić uwagę?

Jedziesz na wakacje autem - na co zwrócić uwagę?

Wakacyjny wyjazd to wydarzenie, na jakie niektórzy czekają przez cały rok. Stanowi świetną okazję, aby odpocząć i zebrać siły do dalszej pracy. Jednakże nie można zapominać o kluczowej kwestii, która się z nim wiąże, a mianowicie o tym, iż trzeba zorganizować sobie dojazd. Wiele osób decyduje się na podróż swoim samochodem. Co jednak trzeba wiedzieć, zanim podejmie się decyzję o takim przedsięwzięciu?

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni stan techniczny pojazdu. Jest to istotne niezależnie od długości wycieczki, ponieważ nagła awaria potrafi nie tylko zepsuć wyjazd już na samym początku, ale również stworzyć zagrożenie dla kierowcy i pasażerów. Z tego powodu w ramach przygotowań do urlopu powinno się oddać samochód do profesjonalnego serwisu, aby przeszedł staranny przegląd w szczególności sprawdził poziom płynów eksploatacyjnych, ciśnienie w oponach oraz ich stan, a także stan klocków hamulcowych. Najlepiej zrobić to przynajmniej dwa tygodnie przed udaniem się w podróż, ponieważ w przypadku wykrycia jakichś drobnych usterek pozostanie trochę czasu na wykonanie niezbędnych napraw. Jeśli problemem okazałyby się opony - mamy dziś szereg możliwości na ich kupno i wymianę. Gorzej jeśli okaże się, że mamy problem z zawieszeniem. Czasami na części trzeba poczekać dłużej niż kilka dni gdyż od jakiegoś czasu zaczęły pojawiać się problemy z ich dostępnością. 

Czasami jednak auto potrafi niespodziewanie się zepsuć w trakcie jazdy. Wtedy konieczne może okazać się skontaktowanie z pomocą drogową. Warto więc już nieco wcześniej zebrać numery do firm, które zajmują się tego typu problemami. Trzeba też przy okazji sprawdzić, czy są one otwarte w okresie, kiedy będzie się wyjeżdżać. W sezonie urlopowym bywa z tym bowiem różnie.

Odpowiednie umieszczenie bagażu

Kluczowe jest także to, aby odpowiednio poukładać torby, zwłaszcza wtedy, gdy jest ich dużo i są naprawdę spore. Przede wszystkim nie powinny ograniczać widoczności, ponieważ znacznie zwiększają wtedy ryzyko kolizji. Jest to ostatnia rzecz, jaką chciałoby się przeżyć w trakcie wakacyjnego wyjazdu.

Muszą być ponadto odpowiednio zabezpieczone, aby nie przemieszczały się w trakcie prowadzenia samochodu. Może to bowiem okazać się niebezpieczne dla pasażerów, a także przyczynić się do powstania problemów, na przykład w trakcie konieczności gwałtownego hamowania. Najlepiej, aby wszystkie walizki znajdowały się w bagażniku, jeżeli to jednak niemożliwe, powinno się je starannie poukładać w taki sposób, by móc zminimalizować ryzyko stworzenia przez nie zagrożenia.

Komfort kierowcy to podstawa

Jeżeli trasa jest długa i męcząca, to najlepiej, aby w samochodzie było dwóch kierowców. Wtedy da się co kilka godzin wymieniać, dzięki czemu powstaje możliwość odbycia kilkugodzinnej drzemki albo spokojnego zjedzenia posiłku. Wypoczynek stanowi niesamowicie istotną kwestię, ponieważ jeżeli zostanie zaniedbany, to można stworzyć poważne zagrożenie w ruchu drogowym. Długa jazda bez snu obniża czas reakcji, kluczowy w przypadku kryzysowych sytuacji na drodze. Ponadto zwiększa ryzyko zaśnięcia za kierownicą, mogącego skutkować groźnym w skutkach wypadkiem.

Warto też przygotować sobie jedzenie oraz picie w ilości adekwatnej do długości podróży. Dzięki temu nie będzie konieczności zatrzymywania się po drodze i długość podróży znacząco się skróci. Całkowicie zniknie również ryzyko zatrucia się w przydrożnej restauracji, co niestety dosyć częste, zwłaszcza u osób o delikatnych żołądkach. Wysokie temperatury sprzyjają psuciu się żywności, więc najlepiej zaopatrzyć się w lodówkę turystyczną.

Planowanie noclegów z wyprzedzeniem

Niekiedy wyrusza się w podróż tak długą, że wymaga to spędzenia nocy w hotelu lub innym tego typu przybytku. Powinno się z wyprzedzeniem zaplanować wszystkie swoje noclegi, a także zrobić wstępne rezerwacje. Może się bowiem zdarzyć, że w okolicy będzie tylko jeden motel i to akurat niefortunnie przepełniony.

Spanie w samochodzie nie jest zbyt komfortowe, a niekiedy potrafi okazać się również niebezpieczne. Po takiej nocy z pewnością nie będzie się w pełnej gotowości do dalszej podróży. Trzeba więc znacznie wcześniej zadbać o tego typu kwestie, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Wakacje powinny być bowiem pozbawione jakiegokolwiek stresu, ponieważ tylko dzięki temu będzie się posiadało możliwość w pełni zrelaksować oraz kompleksowo wypocząć.Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega