Jedziesz na wakacje autem - na co zwrócić uwagę?

Jedziesz na wakacje autem - na co zwrócić uwagę?

Wakacyjny wyjazd to wydarzenie, na jakie niektórzy czekają przez cały rok. Stanowi świetną okazję, aby odpocząć i zebrać siły do dalszej pracy. Jednakże nie można zapominać o kluczowej kwestii, która się z nim wiąże, a mianowicie o tym, iż trzeba zorganizować sobie dojazd. Wiele osób decyduje się na podróż swoim samochodem. Co jednak trzeba wiedzieć, zanim podejmie się decyzję o takim przedsięwzięciu?

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni stan techniczny pojazdu. Jest to istotne niezależnie od długości wycieczki, ponieważ nagła awaria potrafi nie tylko zepsuć wyjazd już na samym początku, ale również stworzyć zagrożenie dla kierowcy i pasażerów. Z tego powodu w ramach przygotowań do urlopu powinno się oddać samochód do profesjonalnego serwisu, aby przeszedł staranny przegląd w szczególności sprawdził poziom płynów eksploatacyjnych, ciśnienie w oponach oraz ich stan, a także stan klocków hamulcowych. Najlepiej zrobić to przynajmniej dwa tygodnie przed udaniem się w podróż, ponieważ w przypadku wykrycia jakichś drobnych usterek pozostanie trochę czasu na wykonanie niezbędnych napraw. Jeśli problemem okazałyby się opony - mamy dziś szereg możliwości na ich kupno i wymianę. Gorzej jeśli okaże się, że mamy problem z zawieszeniem. Czasami na części trzeba poczekać dłużej niż kilka dni gdyż od jakiegoś czasu zaczęły pojawiać się problemy z ich dostępnością. 

Czasami jednak auto potrafi niespodziewanie się zepsuć w trakcie jazdy. Wtedy konieczne może okazać się skontaktowanie z pomocą drogową. Warto więc już nieco wcześniej zebrać numery do firm, które zajmują się tego typu problemami. Trzeba też przy okazji sprawdzić, czy są one otwarte w okresie, kiedy będzie się wyjeżdżać. W sezonie urlopowym bywa z tym bowiem różnie.

Odpowiednie umieszczenie bagażu

Kluczowe jest także to, aby odpowiednio poukładać torby, zwłaszcza wtedy, gdy jest ich dużo i są naprawdę spore. Przede wszystkim nie powinny ograniczać widoczności, ponieważ znacznie zwiększają wtedy ryzyko kolizji. Jest to ostatnia rzecz, jaką chciałoby się przeżyć w trakcie wakacyjnego wyjazdu.

Muszą być ponadto odpowiednio zabezpieczone, aby nie przemieszczały się w trakcie prowadzenia samochodu. Może to bowiem okazać się niebezpieczne dla pasażerów, a także przyczynić się do powstania problemów, na przykład w trakcie konieczności gwałtownego hamowania. Najlepiej, aby wszystkie walizki znajdowały się w bagażniku, jeżeli to jednak niemożliwe, powinno się je starannie poukładać w taki sposób, by móc zminimalizować ryzyko stworzenia przez nie zagrożenia.

Komfort kierowcy to podstawa

Jeżeli trasa jest długa i męcząca, to najlepiej, aby w samochodzie było dwóch kierowców. Wtedy da się co kilka godzin wymieniać, dzięki czemu powstaje możliwość odbycia kilkugodzinnej drzemki albo spokojnego zjedzenia posiłku. Wypoczynek stanowi niesamowicie istotną kwestię, ponieważ jeżeli zostanie zaniedbany, to można stworzyć poważne zagrożenie w ruchu drogowym. Długa jazda bez snu obniża czas reakcji, kluczowy w przypadku kryzysowych sytuacji na drodze. Ponadto zwiększa ryzyko zaśnięcia za kierownicą, mogącego skutkować groźnym w skutkach wypadkiem.

Warto też przygotować sobie jedzenie oraz picie w ilości adekwatnej do długości podróży. Dzięki temu nie będzie konieczności zatrzymywania się po drodze i długość podróży znacząco się skróci. Całkowicie zniknie również ryzyko zatrucia się w przydrożnej restauracji, co niestety dosyć częste, zwłaszcza u osób o delikatnych żołądkach. Wysokie temperatury sprzyjają psuciu się żywności, więc najlepiej zaopatrzyć się w lodówkę turystyczną.

Planowanie noclegów z wyprzedzeniem

Niekiedy wyrusza się w podróż tak długą, że wymaga to spędzenia nocy w hotelu lub innym tego typu przybytku. Powinno się z wyprzedzeniem zaplanować wszystkie swoje noclegi, a także zrobić wstępne rezerwacje. Może się bowiem zdarzyć, że w okolicy będzie tylko jeden motel i to akurat niefortunnie przepełniony.

Spanie w samochodzie nie jest zbyt komfortowe, a niekiedy potrafi okazać się również niebezpieczne. Po takiej nocy z pewnością nie będzie się w pełnej gotowości do dalszej podróży. Trzeba więc znacznie wcześniej zadbać o tego typu kwestie, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Wakacje powinny być bowiem pozbawione jakiegokolwiek stresu, ponieważ tylko dzięki temu będzie się posiadało możliwość w pełni zrelaksować oraz kompleksowo wypocząć.