Kiedy wystarczy regeneracja wtrysków, a kiedy potrzebna jest naprawa?

Kiedy wystarczy regeneracja wtrysków, a kiedy potrzebna jest naprawa?

Wtryskiwacz to niewielka część samochodu, od której, wbrew pozorom, bardzo wiele zależy. Jego uszkodzenie może uniemożliwić nam uruchomienie pojazdu. W takiej sytuacji mamy dwa wyjścia. Zepsuty element możemy poddać regeneracji lub naprawie. Kiedy warto skorzystać z danej formy pomocy? Odpowiedź znajdziemy w poniższym krótkim artykule.

Regeneracja wtryskiwaczy – na czym polega i kiedy należy ją stosować?

Proces regeneracji wtryskiwaczy koncentruje się na tym, aby odnaleźć źródło problemu. Jego zadaniem jest przede wszystkim przywrócenie pierwotnych właściwości zużytej części auta. Odpowiednio przeprowadzona procedura pozwala powrócić jej do pełnej sprawności. To usługa czasochłonna i bardzo skomplikowana. Powinna być więc wykonywana jedynie przez specjalistów.

W jej trakcie całe urządzenie jest demontowane, czyszczone, myte, a następnie oceniane jako sprawne bądź podlegające wymianie. W dalszym etapie sprawdzana jest jego funkcjonalność.

Kiedy warto decydować się na regenerację wtryskiwaczy? Z pewnością wtedy, gdy niedziałająca część jest droga. Innym czynnikiem przemawiającym za tym rozwiązaniem może być sytuacja, w której bardziej opłaci nam się wymiana uszkodzonego elementu niż jego naprawa.

Naprawa wtryskiwaczy – jak wygląda i w jakich sytuacjach jest opłacalna?

Podjęcie decyzji o naprawie wtryskiwacza może być dla nas bardzo korzystne. Czasami zdarza się, że koszt wymiany będzie wyższy od ceny, jaką musimy zapłacić za jego naprawę.

W odróżnieniu od regeneracji, w tym przypadku mamy do czynienia wyłącznie z przywróceniem funkcjonalności zepsutego urządzenia.

Uszkodzeniu może ulec wiele fragmentów:

  • cewka;
  • zawór przelewowy;
  • gniazdo albo końcówka.

Na naprawę najlepiej decydować się wtedy, gdy uszkodzeniu uległa tylko jedna z wyżej wymienionych części. Potencjalna wymiana może być w takiej sytuacji bardziej problematyczna, ponieważ rzadko przeprowadza się ją wyłącznie dla jednego elementu.

Naprawa może przywrócić prawidłową pracę wtrysku przy o wiele mniejszych kosztach niż ma to miejsce w przypadku regeneracji.

Najczęstsze objawy uszkodzenia lub zużycia wtryskiwaczy

Istnieje co najmniej kilka objawów, które świadczą o awarii tej części pojazdu. Możemy do nich zaliczyć przede wszystkim:

  • spadek osiągów samochodu;
  • problem z osiągnięciem
  • wysokich obrotów silnika;
  • zwiększone zużycie paliwa;
  • unoszący się dym spod maski;
  • czarne spaliny;
  • kłopoty z odpaleniem auta.

Regeneracja i naprawa wtryskiwaczy podsumowanie

Na regenerację wtryskiwaczy najlepiej decydować się wtedy, gdy uszkodzony element naszego pojazdu jest bardzo drogi oraz w sytuacji, w której wymiana tej części jest bardziej opłacalna niż jego naprawa.

Decyzję o naprawie wtrysku najlepiej podjąć w momencie, gdy uszkodzeniu uległ jedynie jeden fragment tego urządzenia. Zazwyczaj w takim przypadku bowiem wymiana nie jest możliwa. To rozwiązanie może też okazać się o wiele tańsze niż kosztowny oraz bardzo skomplikowany proces regeneracji.