Kurtki motocyklowe. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Kurtki motocyklowe. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Sezon za pasem, więc warto już teraz wybrać odzież na motocykl. Dziś powiemy o jednym z najważniejszych elementów stroju każdego użytkownika jednośladów - a więc kurtce motocyklowej. Jakie cechy powinna mieć idealna kurtka na motocykl? Który materiał będzie najlepszy? Na co zwrócić uwagę, wybierając idealną kurtkę motocyklowa dla siebie? Dowiedz się z tego artykułu!

Sezon za pasem, więc warto już teraz wybrać odzież na motocykl. Dziś powiemy o jednym z najważniejszych elementów stroju każdego użytkownika jednośladów - a więc kurtce motocyklowej. Jakie cechy powinna mieć idealna kurtka na motocykl? Który materiał będzie najlepszy? Na co zwrócić uwagę, wybierając idealną kurtkę motocyklowa dla siebie? Dowiedz się z tego artykułu!

Jaka jest różnica między kurtką, a zbroją motocyklową?
Co będzie lepsze - kurtka na motocykl czy raczej zbroja? Kurtka to przede wszystkim wybór znacznie bardziej uniwersalny. Sprawdzi się zarówno w mieście, jak również w trakcie dalszych, turystycznych wyjazdów. Jest to zwykła kurtka, wykonana z tekstyliów lub skóry, zaprojektowana tak, by zapewnić motocykliście bezpieczeństwo w trakcie jazdy.  Czym właściwie jest zbroja motocyklowa? To strój, w którym ochraniacze zamontowane są praktycznie na całym ciele - od klatki piersiowej, przez kręgosłup, aż po łokcie i barki. Istotną zaletą zbroi jest komfort jazdy, jaki zapewnia. Taki strój jest przede wszystkim niezwykle lekki. Jego konstrukcja to doskonała wentylacja w trakcie jazdy.
Co wybrać - zbroję czy kurtkę motocyklową? Cóż, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Buzer może być lepszym wyborem do miasta. Dlaczego? Zapewnia znacznie szerszy zakres ochrony niż typowa kurtka motocyklowa. Jest to szczególnie ważne w gęstym ruchu miejskim, gdzie ryzyko kolizji czy nawet zaczepienia  o inny pojazd jest znacznie wyższe niż w trakcie jazdy w trasie. Rozbudowany system protektorów sprawia, że upadek nie będzie aż tak groźny i bolesny. Zbroja jest również lepszym wyborem do jazdy w terenie - do offroadu nadaje się po prostu świetnie.

Kolejna różnica - cena. Dobrej jakości kurtka motocyklowa będzie znacznie droższa niż zbroja. Tak naprawdę wystarczy niewiele ponad 200 złotych, aby kupić całkiem niezłą zbroję. A dla porównania - nawet najtańsza, skórzana kurtka motocyklowa to wydatek kilkukrotnie większy.

I jeszcze jedna kwestia. O ile zbroja zapewnia niezłą ochronę w trakcie upadków, o tyle raczej nie ma co liczyć na komfort termiczny. W chłodniejsze dni znacznie lepszym wyborem będzie klasyczna kurtka na motocykl. Niestety, ale często wystarczy trochę wiatru bądź nagła zmiana pogody i entuzjasta dwóch kółek mający na sobie tylko zbroję po prostu odczuwa przeszywające zimno.Kurtka motocyklowa - wybór materiału
Z jakiego materiału powinna być wykonana kurtka na motor? Modele wykonane ze skóry to przede wszystkim znacznie bardziej wyrazisty, kultowy wygląd. W ramonesce czy innych, skórzanych kurtkach na motocykl, wygląda się po prostu dobrze. Z drugiej strony, jeżeli poszukujesz kurtki na motor do jazdy w gorące dni, o wiele lepszym wyborem będzie strój tekstylny. Zapewni odpowiednie chłodzenie ciała - nie ma tu ryzyka, że jadąc w temperaturze powyżej 25 stopni będziesz odczuwać znaczny dyskomfort, co może się zdarzyć w przypadku kurtek skórzanych.

Wybierając kurtkę motocyklową na lato bądź inną porę roku warto sprawdzić, czy posiada specjalne membrany chroniące użytkownika przed kaprysami pogody. Przydają się też ocieplacze. Takie panele z siateczką dają nam ochronę przed wiatrem oraz deszczem. Zazwyczaj, membrany można szybko i łatwo odpiąć, dopasowując strój do kaprysów pogody.

Nie bez znaczenia jest również styl jazdy. Jeżeli jeździsz chopperem bądź innym, typowo amerykańskim motocyklem, to skórzana kurtka motocyklowa będzie lepszym wyborem. Modele tekstylne będą wyglądać po prostu kiepsko. A gdy poszukujesz odzieży do jazdy turystycznej, to zwykle tekstylne kurtki sprawdzą się o wiele lepiej. I nie chodzi tu tylko o sam komfort jazdy, ale także o bezpieczeństwo. Motocyklowa kurtka tekstylna ma zazwyczaj specjalne elementy odblaskowe - dzięki temu, będziesz doskonale widoczny w każdych warunkach. Oczywiście, na kurtkę ze skóry możesz zawsze nałożyć kamizelkę odblaskową, choć to niekoniecznie dobrze wygląda.

Jak prawidłowo dopasować kurtkę do motocyklisty?
Na co zwrócić uwagę wybierając kurtkę na motor? Bardzo ważny czynnik to bezpieczeństwo jazdy. Ruch na drogach jest niezwykle gęsty, więc lepiej zabezpieczyć się na wypadek ewentualnej kolizji. Jednak o protektorach opowiemy nieco później. Teraz skupmy się na innych czynnikach, gdyż niezależnie od tego czy interesuje Cię męska czy damska kurtka motocyklowa, jej design jest bardzo ważnym elementem. Najbardziej istotnym powodem, dla którego warto wybrać konkretny strój jest poziom komfortu. Jak to sprawdzić, kupując kurtkę motocyklową w Internecie?

Chyba najprostszym sposobem będzie przymierzenie kilku różnych kurtek w sklepie z odzieżą dla motocyklistów. Masz zamiar kupić strój motocyklowy online? Najpierw odwiedź kilka sklepów stacjonarnych. Nie po to, żeby kupić tam kurtkę czy spodnie, ale tylko na przymiarki. Zakładając jedną czy drugą kurtkę będziesz wiedzieć czy “to jest to”.

Jak mierzyć kurtki motocyklowe? Przede wszystkim, musisz czuć się swobodnie. Tu panują identyczne zasady jak w przypadku każdego rodzaju odzieży. Kurtka motocyklowa nie może uciskać ani ograniczać ruchu czy utrudniać oddychania. Owszem, dobra odzież motocyklowa ściśle przylega do ciała. Nie ma tu jednak mowy o jakimkolwiek krępowaniu ruchów.  

I jeszcze jedno. Mierząc konkretny model kurtki wyciągnij ręce do przodu. Jeżeli rękawy osłaniają nadgarstki, to znaczy że kurtka jest dla Ciebie zbyt duża.

Kurtki motocyklowe to jedno - co ze spodniami? Cóż, najlepiej wybrać wszystko z jednego kompletu. I nie chodzi tu już nawet o kwestie estetyczne - cały strój dobrany w ten sposób wygląda po prostu spójnie - ale także o możliwość dopasowania obu elementów. Wybierając ubrania z jednego kompletu masz pewność, że obydwie części da się łatwo ze sobą spiąć.Protektory w kurtce motocyklowej - co to jest i jak nas chroni?
Protektory w kurtkach motocyklowych to nic innego jak ochraniacze, wykonane z pianki lub gąbki. Ich rolą jest ochrona ciała motocyklisty przed urazami w razie ewentualnego upadku bądź kontaktu z innym pojazdem. Wyróżniamy dwa rodzaje protektorów - miękkie oraz twarde.
Elastomery, czyli protektory miękkie, stosowane są praktycznie w każdej kurtce motocyklowej. Ich konstrukcja sprawia, że łatwo dopasowują swój kształt do sił, które na nie działają. I tak - w trakcie codziennej jazdy są to elementy, które są niezwykle miękkie. Gdyby jednak doszło do uderzenia, to taki protektor bardzo twardnieje i rozprasza jego siłę.
  
Jak działają twarde protektory? Są nie tylko odporne na uderzenia, ale również na tarcie czy wpływ wysokiej temperatury. Z reguły stosuje się je w sportowych kombinezonach. Tworzone są z mieszanek metali oraz różnego typu kompozytów. W samym protektorze dodatkowo znajduje się specjalna pianka, która ma za zadanie tłumienie ewentualnych urazów.
Protektory montowane są w kurtkach motocyklowych na wysokości:
  • Stawów
  • Kończyn
  • Pleców
  • Klatki piersiowej
Ceny i wyposażenie kurtek motocyklowych
Ile kosztują takie ubrania? Skórzane kurtki motocyklowe damskie kupimy już za mniej niż 300 złotych. To typowe ramoneski, uszyte z wysokiej jakości skóry owczej. Posiadają cztery kieszenie, a same rękawy można łatwo regulować. Z kolei męskie kurtki skórzane znaleźć można w cenie od 399 zł w górę.
A co z kurtkami tekstylnymi na motocykl? Kupić je można już od 299 złotych.