Od czego zacząć przygodę z turystyką motocyklową?

Od czego zacząć przygodę z turystyką motocyklową?

Motocykl to jeden z najpopularniejszych środków transportu, który nadaje się także do dalekich, kilkudniowych wyjazdów turystycznych. Sprzyja podróżom krajowym i zagranicznym, nad morze czy w góry. Poszukiwacze niebanalnych wrażeń, którzy chcą rozpocząć przygodę z turystyką motocyklową, powinni pamiętać jednak o kilku istotnych zasadach. Co jest najważniejsze podczas kompletowania wyposażenia każdego fana podróży na jednośladach? W jaki sposób skutecznie przygotować się do wyjazdu?

Fani motocykli turystycznych zwiedzają cały świat. Na grupach w mediach społecznościowych pojawiają się relacje z wypraw po Polsce, wyjazdów do Azji, Afryki, a nawet zdjęcia z wyjazdów na dalekie koło podbiegunowe. Wbrew pozorom, ogranicza Cię wyłącznie wyobraźnia, doświadczenie i prawidłowe przygotowanie. Dobrym jednośladem dojedziesz wszędzie!

Dlaczego warto podróżować motocyklem?

Turystyka motocyklowa to ogromna dawka emocji. Poczujesz swobodę, wolność, przestrzeń i bliskość natury. Możesz cieszyć się nie tylko fantastycznym widokiem, ale też wonią, co docenisz szczególnie podczas przejeżdżania malowniczych, rzadko uczęszczanych dróg. Usłyszysz też to, czego w samochodzie nie będziesz w stanie.

Wszystko to wpisuje się w ramy nieopisanej przygody. Jazda motocyklem w malowniczych miejscach (np. w górach) to masa wspomnień, których nie będziesz w stanie poczuć przy tradycyjnym, wakacyjnym wyjeździe samochodem.

Warto pamiętać też o wymiernych zaletach wypadów na jednośladach. Turystyka motocyklowa jest tańsza (motocykle spalają w trasie mniej niż samochody, nawet te bardzo oszczędne) oraz pozwala na swobodniejsze omijanie korków i innych utrudnień na drodze. Z pewnością każdy fan jednośladów doceni wszystkie te zalety.

Wyposażenie motocyklowego turysty – na co zwrócić uwagę?

Zacznij od zakupu motocykla. Nie kieruj się przebiegiem, a realnym stanem technicznym. Sprawdź, jak silnik pracuje na wysokich i niskich obrotach, skontroluj układ hamulcowy (najlepiej na stacji diagnostycznej), oświetlenie, a także zużycie skórzanych i plastikowych elementów. Zobacz też, czy elektroniczne wyposażenie pojazdu działa jak należy. Dopasuj też jego wielkość do Twoich gabarytów – maszyny turystyczne to zwykle duże i ciężkie pojazdy, tak więc wymagana jest odpowiednia koordynacja ruchowa i siła.

Druga sprawa to wyposażenie kierowcy. Co składa się na must have ubrań i akcesoriów odpowiedzialnego turysty na motocyklu?

Kask szczękowy – to najważniejszy element wyposażenia motocyklisty. Chroni głowę przed urazami i trudnymi warunkami na drodze. Ma otwieraną część szczękową, dzięki czemu zwiększa wygodę użytkowania.

Buty motocyklowe turystyczne – powinny być wysokie, wentylowane i usztywniane. Tu komfort powinien współgrać z bezpieczeństwem.

Spodnie ikurtka motocyklowa tekstylna lub kombinezon – tekstylna odzież do jazdy turystycznej jest lepsza niż skórzana. To lżejsze ubrania, dające większe poczucie swobody i lepszą termowentylację.

Rękawice – do wyjazdów turystycznych musisz mieć pełne rękawice ze wbudowanymi protektorami osłaniającymi palce.

Odzież termoaktywna – zapewnia regulację temperatury ciała, odprowadzanie wilgoci i ochronę termiczną w chłodniejsze dni.

Odzież przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa.

Dodatkowe ocieplacze (w przypadku wyjazdów w chłodniejsze rejony Polski lub świata).

Każdy motocyklista wybierający się na dalekie wyprawy powinien mieć też mapę obszaru, który chce zwiedzić, nawigację motocyklową, interkom, powerbank i latarkę. Dobrze, jeżeli posiadasz pojemne kufry lub torby motocyklowe (gdzie zapakujesz najpotrzebniejsze rzeczy) i pokrowiec motocyklowy, który zabezpieczy maszynę w trakcie postoju.

Jak przygotować się do podróży?

Jeżeli masz już jednoślad turystyczny, to przed podróżą sprawdź jego stan techniczny. To kluczowa kwestia. Zwróć uwagę na pracę hamulców, amortyzatorów i układu kierowniczego. Zweryfikuj stan wyposażenia jednośladu. Zobacz, czy kufry są zamontowane w prawidłowy i stabilny sposób. Koniecznie uzupełnij też płyny eksploatacyjne (płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, być może olej).

Nie zapomnij wcześniej wytyczyć dokładnej trasy przejazdu i miejsc, w których planujesz potencjalny postój. Skompletuj wszystkie części wyposażenia motocyklowego, które opisaliśmy wyżej. Zabierz ze sobą ubrania na cieplejszą i chłodniejszą pogodę, a także zabezpieczenie przed deszczem i wiatrem. Jeżeli jedziesz ze znajomymi, zaopatrzcie się w interkomy.

Na koniec pamiętaj, aby dostosować trasę do umiejętności. Osoby, które nigdy nie jechały dużym i ciężkim motocyklem turystycznym, powinny wybrać jedno- lub dwudniowy wariant podróży, bez konieczności przejazdu po bardzo krętych i wymagających drogach.

Jeżeli masz odpowiedni motocykl i wyposażenie oraz będziesz przestrzegać wszystkich wyżej wskazanych zasad, możesz ruszyć w drogę! Sezon turystyczny na jednośladach jeszcze trwa i wiele ciekawych miejsc czeka na Ciebie.